Člověk v tísni pomohl evakuovat 330 lidí z bombardovaného města na východě Ukrajiny, pomáhá uprchlíkům i lidem na bojové frontě

Publikováno: 5. 2. 2015 Doba čtení: 5 minut
Člověk v tísni pomohl evakuovat 330 lidí z bombardovaného města na východě Ukrajiny, pomáhá uprchlíkům i lidem na bojové frontě
© Foto:

Slavjansk, Doněck (5. února 2015) – Kvůli ostrým bojům mezi separatisty a ukrajinskou armádou na východě Ukrajiny utíkají z ostřelovaných měst každý den stovky lidí jen se základními věcmi, další zůstávají pod neustálou palbou uvězněni ve sklepech a krytech. Bomby padají na obytné čtvrti a nemocnice, kde umírají desítky lidí. Člověk v tísni pomohl s evakuací 330 lidí z Avdijivky, pomáhá uprchlíkům přicházejícím z Debalceva a dalších měst na bojové frontě. Týmy Člověka v tísni pomáhají i uprchlíkům na separatistických územích. Do ostřelovaných vesnic zároveň vozí jídlo, deky nebo fólie do zničených oken.

„Člověk v tísni vyzývá obě bojující strany, aby umožnily a aktivně pomáhaly přístupu humanitární pomoci a zároveň umožnily evakuaci civilistů z bojových oblastí. Zároveň apeluje na okamžité zastavení palby do obytných čtvrtí a respektování mezinárodního humanitárního práva,“ říká vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.

#~gallery-929~#

Lidé jsou často uvěznění v zónách těžkých bojů a nemají se jak dostat pryč. „Z ostřelované Avdijivky nedaleko doněckého letiště jsme pomohli evakuovat 330 lidí. Hradili jsme benzín a náklady spojené s autobusovou dopravou. Lidé se hlásili sami a přednost měli senioři nebo rodiny s dětmi. Lidé většinou našli dočasný domov v uprchlických centrech, která jsme pomohli opravit a vybavit,“ říká koordinátorka humanitárních programů Člověka v tísni (ČvT) ve Slavjansku Kateřina Kodysová.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Ukrajina 93209320/0300 nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE.

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

Jen z Debalceve uteklo podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) za posledních několik dní na 2000 lidí. „Z oblastí těžkých bojů teď přicházejí stovky lidí denně. Často mají pouze igelitku s pár osobními věcmi. Okamžitě potřebují hlavně jídlo, hygienické potřeby, léky, teplé oblečení nebo deky,“ vysvětluje Kateřina Kodysová.

Telefon je už tři dny hluchý

Mezi uprchlíky z Debalceva je i Ljudmila Šapolavová. „Od září přebýváme ve Slavjansku, protože v Debalcevu se žít nedá. Stále se tam bojuje. Před šesti dny bylo město mohutně ostřelováno a od té doby tam nefunguje elektřina. To znamená, že lidé nemají vodu ani teplo,“ říká Ljudmila. „Navíc chybí telefonické spojení. Ještě před třemi dny jsem si pravidelně volala s matkou. Teď je telefon už tři dny hluchý,“ dodává.

Konflikt na Ukrajině v číslech:

5358 lidí zemřelo a 12235 jich bylo zraněných

224 lidí zemřelo jen za poslední tři týdny a 545 jich bylo zraněných

5,2 milionu lidí žije v oblastech bojů

921 640 lidí jsou uprchlíci ve vlastní zemi, včetně 136 216 dětí

600 000 lidí uteklo do okolních zemí, z čehož více než 400 000 lidí do Ruska

Člověk v tísni nadále pomáhá lidem, kteří v Debalcevu zůstávají. „Minulý týden jsme tam dopravili 400 potravinových balíčků a tento týden dalších 300. Lidé v nich najdou například olej, cukr, mouku, těstoviny, rýži, konzervy, čaj, ovesnou kaši, fazole, sardinky, rajčatový protlak nebo drůbeží paštiku,“ vysvětluje Kateřina Kodysová. „Z bezpečnostních důvodů humanitární pomoc vždy dovezeme na předměstí a dál už je vozí dobrovolníci z místních církví,“ vysvětluje.

Kritická je situace i na druhé straně fronty. Bojuje se ve městech, kde byl od léta klid. Na území ovládané povstalci utíkají každý den stovky lidí, kteří přišli o domov při bombardování. Člověk v tísni má na územích ovládaných separatisty celkem 15 jedno nebo dvoučlenných týmů místních zaměstnanců, kteří působí ve všech zasažených okresech a větších městech. „Šest týmů působí velmi blízko fronty nebo přímo v oblastech bojů. Zjišťují aktuální potřeby a pak nejohroženějším lidem přímo rozdávají potraviny, deky, spacáky, teplé oblečení, fólii do oken nebo kanystry na vodu,“ říká koordinátor programů ČvT na Ukrajině Vladislav Vik.

Hlavně, ať skončí boje

Lidé poblíž fronty ale trpí především psychicky. Už měsíce žijí pod bombardováním, skrývají se ve sklepech. „Přejí si hlavně, ať už skončí boje. Děti už ani neberou bombardování jako něco zvláštního,“ říká Vladislav Vik. Jiní řeší strasti války prací. Jen 800 metrů od fronty tak například funguje drůbeží farma, která zaměstnává 20 lidí. Někteří z nich žijí ve zdejším krytu, kde se ještě nedávno pěstovaly žampióny.

„Lepší mít co jíst a bát se granátů, než nečinně sedět a hladovět,“ vysvětluje Sergej, který tu dělá údržbáře. Člověk v tísni sem tentokrát přivezl potravinové balíčky. Při minulé návštěvě přivezl tým místním deky a příště jim poskytne bundy a spacáky. „Lidé často ani nechtějí pryč, protože se bojí o majetek nebo práci. Na ostřelování jsou zvyklí a doufají, že ve sklepích přečkají,“ dodává Vik.

Lidé už Donbasu nevěří

Člověk v tísni se stará také o lidi, kteří utekli dál do vnitrozemí separatistických území. Ze zdrojů UNHCR (Vysoký komisař OSN pro uprchlíky), WFP (Světový potravinový program) nebo ECHO (Úřad Evropské komise pro humanitární pomoc) jim rozdává jídlo deky nebo oblečení.

Lidé utíkající na území pod správou ukrajinské vlády často skončí v jednom z 21 uprchlických center, která už několik měsíců podporujeme. Ta jsou nyní úplně plná. „Oproti podzimu ale lidé zůstávají jen pár dní a pokračují v cestě dál na západ do Charkova nebo Kyjeva. Lidé prostě už nevěří, že je na Donbasu bezpečno a zároveň ztratili víru, že se ekonomicky vyčerpaná oblast rychle vzpamatuje,“ říká Kateřina Kodysová.

Člověk v tísni ještě navýší potravinovou a materiální pomoc. Lidé potřebují ohřívače nebo dřevo na topení, velká poptávka je po igelitech do oken. V místech, kde není elektřina, bude ukrajinský tým ČvT lidem rozdávat svíčky nebo baterky. „Společně s Lékaři bez hranic podpoříme nemocnici ve Starobelsku a Debalcevu. Budeme do nich dodávat především léky a obvazový materiál,“ říká Kateřina Kodysová.

Člověk v tísni na Ukrajině

Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od letošního srpna, pomoc organizuje z kanceláře ve Slavjansku. Těm nejpotřebnějším poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo nebo léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. Lidem také nabízí poukázky na nákup jídla. Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a oblastech kontrolovaných separatisty. Ve městě otevřel kancelář a nejohroženějším lidem poskytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i dětské pleny. Měsíčně zásobuje potravinami přes 7 000 lidí. Podpořil také několik domovů pro seniory, hospiců či azylových domů pro lidi bez domova. Více čtěte zde.

Pomoc ČvT v číslech:

21 opravených uprchlických center

750 domů opraveno

55 000 potravinových balíčků rozdáno rodinám i jednotlivcům

26 436 poukázek na jídlo rozdáno

4530 lidí dostalo finanční pomoc na nákup základních potřeb

1250 hygienických balíčků rozdáno

10 000 lidí může využívat vodní pumpu

1200 lidí dostalo léky

150 lidí dostalo finanční pomoc

16 000 lidí ve Vuhledaru dostávalo po dobu dvou měsíců vodu

4 generátory pohánění vodní pumpy v Debalcevu

3 nemocnice dostaly zásoby léků

 

Pro více informací kontaktuje:

Kateřina Kodysová, koordinátorka humanitárních programů ČvT ve Slavjansku, +380 66 435 8241Katerina.Kodysova@clovekvtisni.cz

Vladislav Vik, koordinátor ukrajinských projektů ČvT, 778 531 399, Vladislav.Vik@clovekvtisni.cz

Autor: