Člověk v tísni pomohl už téměř 100 tisícům Syřanů. Uprchlíkům v provincii Idlíb poskytuje přístřešky, deky a jídlo.

Publikováno: 14. 3. 2013 Doba čtení: 6 minut
Člověk v tísni pomohl už téměř 100 tisícům Syřanů. Uprchlíkům v provincii Idlíb poskytuje přístřešky, deky a jídlo.
© Foto:

Praha, Idlíb – Konflikt mezi režimem syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí zuří v Sýrii už dva roky a postupně se proměnil v nejhorší humanitární katastrofu současnosti. Ze země podle OSN uteklo už přes milion lidí a situace se dále zhoršuje. 

Jen v únoru před boji ze země prchlo přes 220 tisíc lidí, každý den zemi opustí pět tisíc dalších. Ještě v horší situaci jsou vnitřní uprchlíci, kterých je teď více než 2,5 milionu. K těmto lidem se nedostává téměř žádná pomoc a navíc žijí pod neustálou hrozbou ostřelování. Právě na vnitřní uprchlíky se nyní soustředí pomoc Člověka v tísni. Po Aleppu otevřel svou druhou koordinační kancelář v provincii Idlíb. Zdejší tým poskytuje pomoc především lidem, kteří utíkají z ohnisek bojů v Idlíbu, Hamá nebo Homsu. Člověk v tísni (ČvT) pomohl už téměř sto tisícům Syřanů a je jednou z mála organizací, které mají své týmy v syrském vnitrozemí.

#~gallery-701~#

Podle oficiálních údajů OSN potřebuje uvnitř země naléhavě pomoc přes 4,5 milionu lidí. Situace je ale zřejmě daleko horší. „Jen na necelé polovině území  šesti provincií na severu země potřebuje podle terénního průzkumu, na němž jsme se podíleli, pomoc urgentně 3,2 milionu lidí,“ popisuje situaci koordinátorka blízkovýchodních programů Jitka Škovránková. Mimo svůj domov je v současnosti každý sedmý Syřan a každý dvacátý utekl za hranice země. Lidé před boji prchají jen se základními věcmi. Chybí jím především jídlo, léky, dětská výživa nebo přikrývky a neustále je sužují ostré boje.

Pomoc ČvT v číslech:

100 000 Syřanů jsme poskytli urgentní pomoc, například:

13 650 lidem jsme poskytli deky

14 000 lidí dostalo chleba

14 500 lidí dostalo potravinové balíčky

7 150 nejmenších dostalo dětskou výživu

5 nemocnic jsme vybavili

25 klinik dostalo léky a zdravotnický materiál



Vlnám utečenců z centrální Sýrie pomáhá i nově otevřená kancelář ČvT v Hazzanu v provincii Idlíb. Místní syrský tým uprchlíkům poskytuje především deky a matrace, základní potravinové balíčky a dětskou výživu. „Podobně jako v Aleppu dodáváme do místní pekárny denně mouku a pomáháme se zajištěním paliva pro pec. Zdejší pekaři vyrobí každý den z tuny a půl mouky chléb pro 700 nejohroženějších rodin, který jim rozvážíme do osmi vesnic,“ líčí Jitka Škovránková. ČvT také na hlavní ose, kudy utíkají tisíce lidí směrem k turecké hranici, zřídil centrum pro uprchlíky. „Od místních samospráv shromažďujeme informace, kam se noví uprchlíci mohou uchýlit. Lidé tak od nás dostanou informaci, kde se mohou bezpečně ukrýt nebo jak se dostat k humanitární pomoci,“ dodává Jitka Škovránková.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Syrský tým ČvT pomáhá i běžencům, kteří se ukrývají na jih od města Idlíb v oblasti Jabal al Zawiya. Celé rodiny tady kromě škol a farem obývají prastaré hrobky, jeskyně nebo ruiny starodávných budov, kterým se přezdívá mrtvá města. „Některé rodiny se v katakombách ukrývají před bombami a ostřelováním už šest nebo osm měsíců a nemají se kam vrátit, protože jejich domy jsou srovnané se zemí,“ říká vedoucí programů syrské mise ČvT Michal Przedlacki. „Lidem navíc chybí voda a jídlo. Například v mrtvém městě Sarjilla žije asi 150 rodin. Na trh pro jídlo a nejbližšímu zdroji pitné vody to mají deset kilometrů,“ dodává Michal Przedlacki.

#~gallery-772~#

Podívejte se na reportáž BBC z oblasti Jabal al Zawiya, kde pomáháme

 „Žijeme tu už 8 měsíců. Naší vesnici vybombardovali stíhačky, naštěstí jsme stihli utéct a z rodiny všichni přežili. Při útěku už byly všechny školy, farmy a domy po cestě obsazené dalšími uprchlíky, a nenašli jsme pro naší sedmičlennou rodinu místo. Proto jsme došli po týdnu až sem, spolu s dalšími, a bydlíme takhle v jeskyni. Uvařit třeba jen čaj je práce na půl dne – bez pořádného nářadí sekáme dřiví, sbíráme větve všude v okolí. Pro vodu chodíme dvě hodiny a na ohni pak její uvaření trvá další hodinu. Děti jsou pořád nemocné, leky  nemáme žádné a kolem dokola není jedině zdravotní středisko či doktor,“ vysvětluje Noor, matka 6 dětí, kteří společně utekli do Jabal al Zawia.

Lidem v této oblasti se nedostává žádná humanitární pomoc. Jediným zdrojem vody je pro ně často déšť, mají nedostatek jídla a měsíce života v tunelech se těžce podepsaly na jejich zdraví. „Podle našich průzkumů žije v této oblasti minimálně 20 tisíc lidí, kteří naléhavě potřebují potravinovou a materiální pomoc,“ vypočítává Jitka Škovránková. „Tým ČvT už zdejším uprchlíkům díky finanční pomoci české vlády, veřejnosti a nadace Vodafone poskytl 1500 dek, 2 750 lidí dostalo jídlo na měsíc a dalších 800 dětí speciální kojeneckou výživu a plenky, do oblasti jsme dodali 3 000 kilogramů mouky a 7 250 lidí dostalo rodinné balíčky s oblečením, dekou, matrací, botami nebo plachtou na postavení přístřešku,“ popisuje pomoc ČvT Jitka Škovránková.

Pomoc ČvT nadále proudí i do největšího syrského města Aleppa, které je neustále dějištěm ostrých bojů mezi opozičními silami a vojáky syrské armády. Kromě stále větších dodávek chleba a dalších potravin nebo finanční pomoci se podařilo už tři aleppské čtvrti vyčistit od hromad odpadu, které jsou zdrojem nakažlivých nemocí. „Téměř dvěma tisícům dětí jsme umožnili návrat do školních lavic šesti škol, z nichž některé sídlí dočasně v mešitách. Děti v nich používají školní pomůcky, které čeští dárci nakoupili v charitativním e-shopu Skutečný dárek,“ říká Jitka Škovránková.

#~gallery-736~#

Za dva roky konfliktu v Sýrii zemřelo 70 tisíc lidí. Počet uprchlíků už překročil magickou hranici milionu lidí. Polovina z nich jsou děti a většina z dětských běženců je mladších jedenácti let. Jen od začátku roku uteklo ze země přes 400 tisíc lidí. V některých oblastech, především na severu země, lidé měsíce neviděli žádnou mezinárodní humanitární pomoc. Průmysl je těžce ochromený, v rozsáhlých oblastech nefunguje zdravotnictví ani školství. Konec konfliktu je však stále v nedohlednu a všechna řešení se v tuto chvíli zdají zablokovaná. Účastníci konference v Kuvajtu přislíbili Sýrii na rok 2013 pomoc ve výši 1,5 miliardy dolarů. Otázkou ale zůstává, zda a jak se do země dostane.

ČvT v Sýrii

Člověk v tísni se při pomoci obětem syrského konfliktu soustředí především na okamžitou potravinovou, materiální a zdravotnickou pomoc a se stálými kancelářemi a týmy v provinciích Aleppo a Idlíb patří k největším poskytovatelům pomoci přímo uvnitř země. Do konce loňského roku pomáhal i uprchlíkům v Jordánsku a Iráku, kterým zajišťoval psychosociální pomoc či pitnou vodu díky stavbě vodního rezervoáru v uprchlickém táboře. Na severu Jordánska pak životy uprchlíků pomáhá zachraňovat nová mobilní ambulance.  Na pomoc Sýrii přispěla česká veřejnost více než 5 miliony korun skrze sbírku SOS Sýrie a dalších 5 milionů uvolnil humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni. Neméně významně se na pomoci podílejí Ministerstvo zahraničních věcí ČR, partnerská nevládní organizace z Alliance2015 Welthungerhilfe nebo Nadace Vodafone. Člověk v tísni pomohl již téměř 100 tisícům Syřanů sužovaných válkou. Více o pomoci ČvT v Sýrii čtěte zde.

Pomoc Nadace Vodafone

Nadace Vodafone je největším dárcem sbírky SOS Sýrie a patří dlouhodobě mezi nejvýznamnější dárce Člověka v tísni. Na pomoc lidem v Sýrii přispěla jeden a čtvrt milionu korun. „Již loni jsme pomohli vybavit polní nemocnici na předměstí Hamá, která ošetří každý měsíc zhruba 1 000 pacientů,“ přibližuje pomoc Nadace Vodafone její ředitel Ondřej Zapletal s tím, že letos je díky daru nakupována potravinová a zdravotnická pomoc pro obyvatele Aleppa a dalších oblastí v Sýrii. Nadace podporuje humanitární operace Člověka v tísni dlouhodobě. V roce 2011 přispěla téměř 500 000 Kč na pomoc somálským uprchlíkům. Rok před tím darovala 700 000 korun na odstraňování následků povodní na severu Čech a 300 000 korun na urgentní pomoc obětem zemětřesní na Haiti.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Marek Štys, vedoucí humanitárních programů ČvT, 777 053 522

Marek.Stys@clovekvtisni.cz

Jitka Škovránková, koordinátorka programů ČvT v Sýrii, 777 787 934

Jitka.Skovrankova@clovekvtisni.cz

Autor: