Člověk v tísni pomohl v Jordánsku vybrat 10 syrských uprchlíků, kteří se léčí v Česku

Publikováno: 12. 11. 2012 Doba čtení: 5 minut
Člověk v tísni pomohl v Jordánsku vybrat 10 syrských uprchlíků, kteří se léčí v Česku
© Foto:

Praha, Ammán (7. listopadu 2012) – Vojenský speciál do Česka v rámci programu MEDEVAC přivezl 10 zraněných Syřanů, kteří před boji utekli do Jordánska. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a ve Fakultní nemocnici Motol se budou léčit pacienti od 10 měsíců do 37 let. S jejich výběrem pomáhal v Jordánsku Člověk v tísni, finální výběr pacientů potom přímo na místě provedli dva čeští lékaři. Člověk v tísni (ČvT) zároveň zprostředkoval dopravu léků, oblečení, zdravotnického materiálu a kojeneckých výživ, kterou svým krajanům posílají Syřané žijící v Česku.

Koordinátorka Člověka v tísni spolu s českým zastupitelským úřadem v Jordánsku a partnery z Jordan Health Aid Society, jordánského Červeného půlměsíce a francouzské polní nemocnice od první poloviny září vybrala kolem osmdesátky vhodných pacientů. „Čeští lékaři si nakonec k vyšetření vybrali 46 pacientů, 35 uprchlíků vyšetřili v Ammánu a zbylých 11 přímo v uprchlickém táboře Zaatarí na severu Jordánska. Pro vybrané pacienty jsme zajišťovali i lékařské zprávy,“ uvedla Salma, koordinátorka ČvT v Jordánsku.

#~gallery-727~#

Traumatolog Filip Burget ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a ortoped Viktor Řeháček z Fakultní nemocnice v Motole nakonec při říjnové návštěvě přímo na místě vybrali osm zraněných mužů a dvě ženy. Jsou mezi nimi i čtyři děti, které většinou trpí vrozenými vadami,  a na léčení do České republiky je doprovodili jejich rodiče. Nejmladší holčičce Hudě Muhammad Haitham je teprve deset měsíců.

Čtrnáctiměsíční Muhammad trpí vrozenou urologickou vadou a do jordánského uprchlického tábora v Zaatarí přišel ze syrského Daraa před třemi měsíci. „Nejdříve jsme se stěhovali z vesnice do vesnice, utíkali náletům a bombardování, které nás pronásledovalo až k hranicím. Střílelo se i na hranicích, protože vládní vojska brání lidem utéct ze země,“ vzpomíná na strastiplný útěk ze země Muhammadova matka, která syna doprovází do Česka na léčení. Devítiletý Saleem pochází také z Daraa a trpí vrozenou srdeční vadou. „Syn byl v Sýrii operován před dvěma lety, ale zdraví se mu zhoršilo. Nemocnice v Daraa byla vybombardovaná. Ošetřující lékaři mého syna utekli, a tak se neměl kde léčit,“ vysvětluje jeho otec s tím, že do Zaatarí utekli před dvěma měsíci kvůli neustálému ostřelování.

Do programu MEDEVAC mohli být díky zajištění speciálního letu tentokrát zařazeni i dva pacienti, kteří musí při transportu ležet. „Vybraní lidé mají například komplikovaně zpřetrhané vazy a roztříštěné kosti jako následek postřelení, někteří pacienti trpí i dlouhodobými závažnými chorobami jako například kostními nádory. Tyto pacienty nebylo možné adekvátně léčit v Jordánsku a jejich zdravotnímu stavu léčení v Česku výrazně a dlouhodobě pomůže,“ uvedla koordinátorka blízkovýchodních programů ČvT Jitka Škovránková.

Zástupci českého ministerstva vnitra, zdravotnictví a zahraničí spolu s velvyslankyní v Jordánsku Ivanou Holoubkovou a zástupci ČvT včera v Jordánsku navštívili i největší uprchlický tábor pro Syřany v Zaatarí. Setkali se s běženci a také se zástupci UNHCR, UNICEF, humanitární organizace Save the Children nebo francouzské polní nemocnice. „Řešení konfliktu zůstává bohužel v nedohlednu,“ vysvětluje situaci v zemi 1. náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška. "Od jara 2011 probíhá v Sýrii vnitřní ozbrojený konflikt mezi vládními silami prezidenta Bašára al-Asada a opozice. Proto považujeme za současnou prioritu humanitární pomoc syrským uprchlíkům,“ dodal.

Společnost Člověk v tísni oslovilo české ministerstvo vnitra s pomocí v programu MEDEVAC na jaře. Na konci srpna se v rámci něj podařilo do České republiky přepravit první dva pacienty - pětadvacetiletého Mohammeda a jednadvacetiletého Ahmeda. „V Jordánsku je po odborné zdravotní péči obrovská poptávka, kterou ovšem není možno uspokojit vzhledem k limitované úrovni zdravotní péče a přetíženosti zdravotnických zařízení. A v takových v případech pomáhá právě program MEDEVAC,“ říká Jitka Škovránková. „Naší výhodou je, že působíme v terénu a jsme v kontaktu s ostatními zdravotnickými organizacemi. Můžeme tedy pomoci s přístupem a předvýběrem pacientů a  logistikou,“ vysvětluje koordinátorka, proč se ČvT na programu MEDEVAC podílí. 

Program MEDEVAC by však nebyl možný bez podpory českého zastupitelského úřadu v Jordánsku, který zajišťoval povolení k vycestování ze země, návratu uprchlíků do Jordánska a další nezbytné formality.

Program MEDEVAC:

Program MEDEVAC spravuje ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Program funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření programu do Sýrie schválila vláda v červenci letošního roku. Člověk v tísni už na programu MEDEVAC spolupracoval například v Iráku.

Situace syrských uprchlíků a pomoc ČvT:

Situace v Sýrii se stále zhoršuje. V zemi je milión a půl vnitřních uprchlíků, kterým chybí jídlo, léky a další základní prostředky pro zajištění základních životních potřeb. Bydlí často ve školách, hostitelských rodinách nebo jen tak pod širým nebem. Zima se blíží a těmto lidem chybí stany, deky, oblečení. Podle UNHCR je v okolních zemích – Turecku, Libanonu, Jordánsku a Iráku oficiálně registrovaných téměř 400 tisíc uprchlíků, skutečný počet ale bude nejméně dvojnásobný. Pomozte obětem konfliktu v Sýrii.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Člověk v tísni se při pomoci obětem syrského konfliktu soustředí především na zdravotnickou a psychosociální pomoc a budování infrastruktury. Dodává zdravotnické vybavení a léky pro podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus (DCD) a také pro sdružení syrských lékařů Union des Organisations Syriennes de Secours Médicaux (UOSSM). Léky a jídlem také zásobuje vnitřní uprchlíky v severosyrské provincii Aleppo. ČvT také pomáhá v programu MEDEVAC a spolu s ministerstvem zahraničních věcí poskytne mobilní jednotku první pomoci na syrsko-jordánských hranicích. Psychosociální pomoc poskytujeme syrským uprchlíkům v Jordánsku a vnitřním uprchlíkům v Damašku a okolí. Syrským uprchlíkům pomáháme i v Iráku. V uprchlickém táboře Domiz na severu země budujeme vodní rezervoár. Na pomoc Sýrii už třemi miliony korun přispěl i humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni.

Autor: Petr Štefan