Člověk v tísni poskytuje denně chléb 475 rodinám v Aleppu, uprchlíkům rozdal 4 000 přikrývek

Publikováno: 21. 2. 2013 Doba čtení: 4 minuty
Člověk v tísni poskytuje denně chléb 475 rodinám v Aleppu, uprchlíkům rozdal 4 000 přikrývek
© Foto:

Humanitární situace na severu Sýrie se s postupující zimou zhoršuje. Syřany sužují nízké teploty, které v noci padají k nule, nedostatek jídla, topiva a především pokračující konflikt. Kvůli bojům u Homsu a Hamá utíkají do provincie Idlíb tisíce lidí, stále se také bojuje v centru Aleppa a u zdejšího letiště. Člověk v tísni (ČvT) poskytuje 475 nejohroženějším rodinám v Aleppu denně chléb. Místním drobným podnikatelům také dal práci. Ušijí 800 bund a kalhot, které pak ČvT poskytne dětem. Kolem 600 žáků dostane základní školní pomůcky a tým ČvT pomůže zprovoznit a vytápět jejich školu. Do provincie Latakíja dovezl Člověk v tísni 40 tun mouky a uprchlíkům poskytl 4 000 dek. Člověk v tísni už pomohl téměř 70 tisícům Syřanů.

Člověk v tísni je v Aleppu zřejmě stále jedinou zahraniční nevládní organizací. „Ve městě už jsme distribuovali výživu pro 726 nejmenších dětí, 500 nejpotřebnějších rodin dostalo balík základních potravin a drobné finanční granty. Místnímu zdravotnímu středisku jsme poskytli léky,“ říká koordinátorka blízkovýchodní programů ČvT Jitka Škovránková. Ceny potravin kvůli nedostatku surovin neustále šplhají a na chléb, který je často desetkrát dražší než před konfliktem, lidé čekají hodiny v nekonečných frontách.

ČvT proto v prosinci začal s distribucí chleba nejohroženějším rodinám. Do Aleppa se týmu ČvT podařilo dopravit 40 tun mouky a benzín pro pohon generátorů nutných k chodu pekárny. „Deset pekařů upeče denně z tuny mouky 475 balíků chleba, přičemž každý váží 2,3 kilogramů. Tyto balíky si potom rodiny mohou vyzvednout v osmi distribučních centrech v aleppské čtvrti Al Fardous,“ vysvětluje vedoucí mise ČvT v Sýrii Michal Przedlacki.

„Nárok na chléb má 475 nejohroženějších rodin, které od nás dostaly distribuční kartičky. Každá rodina dostane denně 2,3 kilogramu chleba,“ říká Michal Przedlacki s tím, že ČvT program v následujících dnech rozšíří na více postižených rodin. „Tato pomoc je pro ně velmi důležitá, protože nemají peníze a chléb si nemohou dovolit koupit. Chléb navíc není na trhu vždycky dostupný,“ dodává. 

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Obyvatele největšího syrského města také neustále trápí tuny odpadků v ulicích, ze kterých se i přes zimu začínají šířit nakažlivé choroby. „Podařilo se nám vyčistit celou čtvrť Al Fardous,odvezli jsme odsud 217 náklaďáků plných odpadu. Na čištění nám přispěly i syrské organizace,“ říká Michal Przedlacki a dodává, že ulice bude tým ČvT čistit i v sousední čtvrti.

Po téměř dvou letech konfliktu je zcela v troskách i školství. Většina dětí už měsíce do školy nechodí a v budovách často živoří uprchlíci, kteří prchají před boji. Člověk v tísni nyní podporuje jednu školu v Aleppu, aby opět otevřela své brány. „Ve škole jsme opravili okna nebo světla a pro žáky teď obstaráváme 600 školních brašen s pomůckami. Školáci také budou nejméně dvakrát týdně dostávat teplé mléko a sušenky,“ vysvětluje Michal Przedlacki. Člověk v tísni se také chce podílet na opravě elektrického rozvodu v Aleppu, protože elektřina přinese do bytů tolik potřebné teplo. Díky ní by se mohlo podařit zprovoznit i další školu.

Tým ČvT však nepůsobí pouze v Aleppu. Do provincie Latakíja, kam utíkají uprchlíci z oblastí bojů v Hamá a Homsu, dopravil 40 tun mouky a 4 000 dek. Dětskou výživu poskytl 700 dětem v provinciích Hamá a Idlíb. S pomocí sítě syrských lékařů UOSSM vybavil nemocnici v Al Rakayia v provincii Idlíb. „Distribuce prováděné našimi partnery přímo v terénu kontrolují monitorovací asistenti a koordinátoři ČvT na úrovni provincií. Díky tomu se dokážeme dostat i do vzdálenějších oblastí sužovaných boji,“ vysvětluje Jitka Škovránková, která Sýrii několikrát navštívila. V nejbližší době ČvT plánuje distribuci 180 tun mouky a 4 000 přikrývek, 300 lidí v Aleppu dostane drobné finanční granty 300 Syřanům ČvT poskytne základní potraviny.

S postupující zimou se výrazně zhoršuje i situace uprchlíků na venkově. „Noví uprchlíci z Hamá a Homsu přicházejí do oblastí, které už jsou plně obsazené lidmi z předchozích uprchlických vln. Místo už není ani ve školách nebo na farmách, a tak lidé zakládají stanové tábory nebo pokračují dále k turecké hranici,“ popisuje situaci Jitka Škovránková. Na sever země se kvůli bojům stále nedostává téměř žádná oficiální institucionální pomoc distribuovaná registrovanými organizacemi z Damašku.

Podle OSN už uvnitř Sýrie pomoc potřebují čtyři miliony lidí a dva miliony Syřanů jsou uprchlíky ve vlastní zemi. Oficiálně je v okolních zemích, především v Turecku, Jordánsku, Libanonu a Iráku více než 600 tisíc syrských uprchlíků a do léta se jejich počet podle odhadů vyšplhá k milionu. Další tisíce lidí čekají na hranici na vstup do sousedních zemí. Podle OSN už v Sýrii od začátku konfliktu zemřelo přes 60 tisíc lidí.

ČvT v Sýrii:

Člověk v tísni se při pomoci obětem syrského konfliktu soustředí na okamžitou humanitární pomoc pro vnitřní uprchlíky, ale také na zdravotnickou a psychosociální pomoc a budování infrastruktury. Dodává zdravotnické vybavení a léky pro podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus (DCD) a také pro sdružení syrských lékařů Union des Organisations Syriennes de Secours Médicaux (UOSSM). ČvT také pomohl v programu MEDEVAC a spolu s ministerstvem zahraničních věcí poskytl mobilní jednotku první pomoci na syrsko-jordánských hranicích. Psychosociální pomoc poskytujeme syrským uprchlíkům v Jordánsku a vnitřním uprchlíkům v Damašku a okolí. Syrským uprchlíkům pomáháme i v Iráku. V uprchlickém táboře Domiz na severu země jsme vybudovali vodní rezervoár. Na pomoc Sýrii čtyři miliony korun přispěl humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni, na pomoci se podílí Ministerstvo zahraničních věcí ČR, partnerská nevládní organizace z Alliance2015 Welthungerhilfe nebo Nadace Vodafone. Člověk v tísni pomohl téměř 70 tisícům lidí.

Autor: Petr Štefan