Člověk v tísni postavil v DR Kongo dvě školy, cihly lisovali rodiče i ředitel
Publikováno: 15. 5. 2012 Doba čtení: 3 minutyNa východě Demokratické republiky Kongo otevřely brány dvě nové školy, které bude navštěvovat 600 žáků. Školy v obci Amina a Kaboge v provincii Jižní Kivu si zrekonstruovaly místní komunity z velké části samy s pomocí prostředků od společnosti Člověk v tísni a španělských organizací AECID a RESCATE.
Nové školní budovy mají po šesti třídách a jsou vybavené tabulemi, lavicemi i židlemi. V každé třídě je místo pro padesát žáků. Na slavnostní ceremonii dorazili vesničané, kteří pomáhali se stavbou škol a žáci připravili působivé procesí s palmovými listy. Otevření nových škol si pochvaloval i nejvyšší zástupce ministerstva školství v provincii Jižní Kivu.
Matka nosila pytle, otec hloubil septik
Cihlové školní budovy vyrostly vedle starých, které si vesničané poslepovali z větví, bláta a kamení. Děti musely poničené školy po deštích často samy opravovat a soustředit se v nich na výuku nebylo snadné. „Stará škola neměla lavice ani tabuli a děravou střechou dovnitř pršelo,“ líčila čtrnáctiletá Aline Ombeni z vesnice Amina.
Na stavbě nové školy se podílela i její rodina. „Matka nosila pytle s pískem, otec zase hloubil jámu pro septik, já také pomáhala,“ popisovala Aline, kterou ve škole nejvíc baví matematika. Podle ředitele školy v Kaboge Bita Bulamby se do nové zděné školy žáci jen pohrnou. „Z nové školy jsem nadšený a těším se, až z ní oficiálně udělám veřejnou školu. To zvýší počet zapsaných žáků a náš personál bude dostávat platy,“ řekl Bita Bulambo.
Zděné budovy v Demokratické republice Kongo neslouží jen pro komfort žáků a jejich učitelů, ale zároveň zvyšují prestiž školy v očích úředníků. „Pokud školy nejsou z trvanlivého materiálu, vláda personálu jen málokdy dává výplaty,“ vysvětlil ředitel.
#~gallery-29~#
Na stavbě budov se přitom podílela celá komunita a ruku k dílu přiložil i sám ředitel a jeho manželka. Lidé z vesnice si dokonce sami lisovali cihly na stavbu. „Cena cihel v oblasti dvakrát vzrostla, tak jsme podnikli odvážný krok a zorganizovali skupiny, které cihly samy lisovaly,“ uvedla vedoucí konžských projektů Irene Danysh. Stavbu komplikovaly vytrvalé deště i zpožděné dodávky dřeva, nakonec se ale vše podařilo.
Stavba navíc stmelila místní komunitu. „Lidé přispěli ke stavbě škol především tím, že sehnali písek a kamení na základy, stavěli přístřešky pro vylisované cihly, převáželi materiál a také byli zaměstnaní v týmech, které lisovaly cihly,“ řekla Irene Danysh s tím, že velmi záleží na místních vůdcích. „V Kaboge jsme měli štěstí, protože ředitel školy byl velmi energický a místní autority spolupracovaly,“ pochvalovala si Irene Danysh.
Člověk v tísni v oblasti Kitutu usiluje o celkové zlepšení úrovně školství a působí celkem ve 42 školách. „Kromě stavby dvou škol a rekonstrukci dalších deseti, se zaměřujeme i na vzdělávání přes 200 učitelů a inspektorů,“ říká koordinátorka projektů v Demokratické republice Kongo Dana Plavcová. „Nově postavené školy jsme vybavili lavicemi i tabulemi. Školní pomůcky do 16 škol byly hrazeny z charitativního e-shopu Skutečný dárek," dodává.
Projekt se také zaměřuje na zvyšování povědomí o důležitosti vzdělání. Místní rádio, které je v oblasti nejrozšířenějším médiem, tak pravidelně vysílá spoty, jež lákají na výhody vzdělanosti.
Školství v oblasti Kitutu na východě Demokratické republiky Kongo:
V oblasti Kitutu s více než 100 000 obyvateli je podle dostupných statistik celkem 84 základních škol. Pouze 11 z nich je státních, zbylé jsou spravovány církví. V oblasti Kitutu základní školu úspěšně dokončí pouze dvě třetiny dětí. Úroveň vzdělání je zde na velice nízké úrovni; učitelé sami mají velice špatné vzdělání (přinejlepším dokončili střední školu), nemají prakticky žádné pomůcky pro výuku a vzhledem k extrémně nízkým platům (plat učitele ve státní škole se pohybuje okolo 60 dolarů na měsíc) nejsou pro svoji práci navíc příliš motiváni. Většina škol není řádně vybavená - mnohdy nemá ani lavice, tabule či toalety.