Člověk v tísni rozjel distribuci potravinových balíčků. Potřebných jsou podle odhadů tisíce rodin
Publikováno: 14. 5. 2020 Doba čtení: 4 minutyPraha, 14. května 2020 - Člověk v tísni začal na 16 místech Česka distribuovat balíčky potravinové pomoci lidem, kteří v důsledku koronavirové krize nemají příjmy pro zajištění základních potřeb. Podle odhadu jeho pracovníků je podobně postiženo tisícovky rodin. Více než sto prvních balíčků distribuoval na svých pobočkách v nejpostiženějších regionech.
Balíčky jsou sestavovány ve spolupráci s potravinovými bankami, chybějící věci jsou dokupovány z prostředků, které Člověk v tísni vybral v rámci sbírky SOS Česko. Na výdej balíčků je navázána další podpora tak, aby nešlo pouze o řešení momentální krize, ale aby se lidé dostali k dlouhodobější pomoci s trvalejšími výsledky.
„Už po pár dnech distribuce můžeme říci, že na některých místech registrujeme značný zájem. Pro balíčky chodí lidé, kteří se ocitli díky současné krizi bez příjmů, jsou bez domova, nebo ti, kterým zbývá týden, než dostanou další příjem a nemají na jídlo. Příjemci jsou většinou rodiny s dětmi,“ říká Kateřina Dosoudilová, vedoucí metodička sociálních služeb organizace Člověk v tísni.
Kateřina Hůlová v ČT o potravinových balíčcích:
V současné chvíli je potravinová pomoc vydávána na 16 místech. Konkrétně jde o Olomouc, Přerov, Prostějov, Jeseník, Hranice, Kladno, Karlovy Vary, Sokolov, Ostrov, Žlutice, Ústí nad Labem, Chomutov, Bílinu, Plzeň, Klatovy a Liberec. Jejich počet se však bude měnit dle momentální potřeby.
Potřebné věci kupujeme z peněz ze sbírky SOS Česko
Kolik takových lidí ve skutečnosti je, lze podle Dosoudilové pouze odhadovat. Na území celé republiky jich budou jistě tisíce. „Například na Kladně tušíme, že může být něco mezi 100-200 rodinami žijícími většinou na ubytovnách. V Karlových Varech, Bílině či Ústí nad Labem pak víme zatím o desítkách jednotlivců či rodin, ale jejich počet bude určitě daleko větší. Z toho se dá odhadnout, že v ČR budou tisíce rodin, které se ocitly v podobné krizi,“ říká Dosoudilová. Připomíná také výzkum sociologa Daniela Prokopa, podle kterého zhruba 7 % lidí žije v rodinách, kterým díky současné situaci vypadla více než polovina příjmů a zároveň jim jejich finanční zásoba stačí maximálně na jeden měsíc života. „Obávám se, že někteří z nich se mohou v blízké budoucnosti stát klienty podobné služby,“ říká Dosoudilová.
Balíčky jsou sestaveny buď pro celou rodinu, nebo pro jednotlivce. Kromě těstovin, rýže, luštěnin, masových konzerv, polévek, dětské výživy a dalších trvanlivých potravin obsahují také základní hygienické potřeby jako je mýdlo, prací prášek, šampon, zubní kartáčky a pastu, či pleny. Obsah je tvořen primárně potravinami z bank, vše chybějící se pak dokupuje z peněz vybraných ve sbírce SOS Česko. V případě, že v okolí výdejního místa nefunguje žádná potravinová banka, zajišťují nákup všeho potřebného pracovníci Člověka v tísni z prostředků sbírky.
Na výdej je navázána další pomoc
Cílem této pomoci není jen řešení momentální situace. Vše funguje tak, že si žadatel nejdříve promluví se sociálním pracovníkem, který s ním zmapuje jeho situaci, a posoudí, zda se jedná o osobu v sociální nouzi. Pokud ano, je mu přidělen první balíček. Opakované vydání je poté možné většinou za 14 dní a je podmíněné nejen trváním nepříznivé situace, ale zároveň i ochotou k dlouhodobější spolupráci.
„Žadatel se tím stává klientem některé z našich sociálních služeb, což umožňuje řešit nejen akutní problém, ale dovoluje nám to zabývat se i jeho příčinami,“ říká Kateřina Dosoudilová a dodává: „Naším cílem je jednak to, aby se pomoc dostala k těm, kteří ji opravdu potřebují. Zároveň nechceme pouze rozdávat jídlo, naší ambicí je komplexnější podpora lidí v nouzi. Balíčky proto bereme nejen jako řešení momentální krize člověka, ale i jako prostředek, který povede k delší spolupráci a trvalejší pomoci.“
Spolupracujeme s magistráty i dalšími neziskovkami
Potravinové balíčky organizace distribuuje buď sama, nebo ve spolupráci s dalšími institucemi. „Na některých místech jsme v kontaktu s magistráty, jinde s jinými neziskovými organizacemi. V Praze například spolupracujeme s organizací Breakfaststory, která je propojujícím článkem mezi námi a sociálními firmami, které se věnují gastronomii, jako jsou Kuchařky bez domova, Bílá vrána apod. Naše pražská pobočka tak v současné době pomáhá díky této spolupráci distribuovat 31 porcí obědů pro 8 rodin,“ dodává Petra Horová Klingerová z pražské pobočky Člověka v tísni.