Člověk v tísni spojuje síly se slovenským Človekem v ohrození

Publikováno: 16. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni spojuje síly se slovenským Človekem v ohrození
© Foto: ČvT archiv

BRATISLAVA/PRAHA, 16. června 2016 – Česká nezisková organizace Člověk v tísni a slovenský Človek v ohrození se rozhodly více propojit, aby společně dokázaly rychleji a účinněji pomáhat doma i v krizových oblastech.

„Po letech souběžné práce jsme se rozhodli spojit naše síly a sdílet zkušenosti ze Slovenska i z Česka. A to jak pro práci doma, tak v krizových oblastech,“ uvedl Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni. “Situace v místech, kde působíme, dnes vyžaduje větší expertízu a dlouhodobější práci. Obě naše organizace k tomu mohou přispět svým dílem - schopnými zaměstnanci i finančními zdroji,” řekl ředitel Človeka v ohrození Braňo Tichý.

Človek v ohrození i Člověk v tísni nadále zůstávají samostatnými organizacemi s vlastním vedením, rozhodováním i vlastními projekty. Organizace však při působení v zahraničí budou sdílet administrativní náklady, jako jsou kanceláře či podpůrný personál.

#~gallery-1392~#

Na Slovensku se Človek v ohrození zároveň po 10 letech úzké spolupráce právně slučuje se slovenskou pobočkou Člověka v tísni. Plně přebírá například projekty v sociálně vyloučených lokalitách, které v minulosti úspěšné vedla pobočka českého Člověka v tísni. Nově vzniknutá organizace se stává součástí mezinárodní sítě People in Need.

V minulosti už organizace spolupracovaly například při slovenských povodních v roce 2010, při pořádání festivalu Jeden svet nebo při řešení následků nedávného zemětřesní v Nepálu.

Slovenský Človek v ohrození zároveň mění logo - postavu so vzdávajícím se gestem vystřídá “člověk v tísni” z kresby Franze Kafky.

#~gallery-1190~#

Více o organizacích

Člověk v tísni vznikl v roce 1992 v okruhu válečných zpravodajů a novinářů, kteří se rozhodli pomáhat v oblastech konfliktů. Postupně se Člověk v tísni etabloval jako profesionální humanitární organizace s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě. Během dvaceti let své existence se stal jednou z největších neziskových organizací ve střední Evropě, začal se rovněž věnovat oblasti vzdělávání a osvěty a pomoci lidem žijícím v sociálním vyloučení.

Človek v ohrození vznikl v roku 1999 v okruhu novinářů, kteří založili organizaci pro adresnější pomoc lidem v nouzi v reakci na humanitární krizi během války v Kosově. ČvO se postupně přeměnil na humanitární, rozvojovou a vzdělávací organizaci, která dnes pomáhá při přírodních katastrofách, humanitárních krizích či v boji s chudobou.

Autor: ČvT

Související články