Člověk v tísni už na východě Ukrajiny opravil 500 válkou zničených domů, do konce ledna jich bude 700
Publikováno: 6. 1. 2015 Doba čtení: 3 minutyDíky pomoci Člověka v tísni může trávit zimu ve svých domovech 1250 Ukrajinců, kterým domy poničily boje. Většinou se do nich vrátili z přechodného ubytování u příbuzných, sousedů nebo z uprchlických ubytoven. Ukrajinský tým Člověka v tísni od poloviny října na východě země opravil již 500 domů, do konce ledna jich plánujeme opravit dalších 200 a to i díky dodávce materiálu přímo z Česka.
„Lidem rozdáváme podle potřeby střešní krytinu a skleněné výplně do oken. Stavební práce si většinou udělají místní sami, pokud toho však nejsou kvůli stáři či nemohoucnosti schopni, pomohou jim skupiny dobrovolníků. Na materiál jsme zatím vydali osmdesát tisíc eur, jež nám poskytla z peněz vyčleněných na humanitární pomoc Evropská unie,“ uvádí Kris Lizak, který má v ukrajinském týmu Člověka v tísni rekonstrukce domů na starosti.
Mezi těmi, jimž Člověk v tísni pomohl s opravou domu, byly také Ludmila Ostrouch a Ljubov Voloshena, jejichž příběhy si můžete přečíst zde a zde.
Materiál na střechy je běžně kupován od místních dodavatelů, aby se tím podpořila ukrajinská ekonomika. Avšak v průběhu příštího týdne dorazí na východní Ukrajinu dodávka eternitu až z České republiky. V pěti kamionech přivezou pracovníci Člověka v tísni 2600 kusů této krytiny, která poslouží na opravu stovek domů.
#~gallery-920~#
„Každý lednový týden bychom chtěli rozdat materiál na padesát domů. Do konce tohoto měsíce tak plánujeme opravit celkem dvě stě staveb,“ říká Kris Lizak a dodává, že o distribuce se v Slavjansku a jeho blízkém okolí stará Člověk v tísni. „Jen v odlehlejších vesnicích jako je Popasná a Uglegorsk má řezání a rozdávání skleněných výplní do oken na starosti místní samospráva,“ dodává.
Lidé chtějí mít své domy pod kontrolou
Pokud nejsou domy příliš zasažené válkou, lidé je neopouštějí. Odcházejí jen, pokud se v nich nedá bezpečně bydlet. A i v těchto případech se snaží najít si náhradní bydlení co nejblíže. „Lidé přebývají například u sousedů nebo u kamarádů, někdy jen několik desítek či stovek metrů od vlastního domu. Nechtějí opouštět svá města či vesnice, bojí se totiž rabování a zlodějů. Také chtějí mít pod kontrolou zahrádky a hospodářská zvířata, která pro ně znamenají důležitý zdroj obživy,“ vysvětluje Lizak.
Co pro místní znamená jejich domov, si můžete přečíst v příběhu Michaila Nikolajeviče, který si dům na stará kolena opravil, avšak kvůli válce o něj přišel.
Člověk v tísni na východní Ukrajině
Tým Člověka v tísni pracuje na východní Ukrajině od srpna letošního roku, pomoc organizuje z kanceláře ve Slavjansku. Nejzranitelnějším lidem poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo nebo léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center, kam se uchýlili lidé z oblastí bojů. Lidem také nabízí poukázky na nákup ve fungujících supermarketech.
Začátkem listopadu otevřel Člověk v tísni kancelář také v Doněcku a nejohroženějším lidem ve městě a okolí od té doby postytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i dětské pleny. Každý týden dodává 1750 lidem v Doněcku a okolí příděl potravin na měsíc. Zároveň pomáhá v domovech důchodců, hospicech nebo útulcích pro bezdomovce. Více o pomoci ČvT na východní Ukrajině se dočtete zde.