Člověk v tísni vyhlásil sbírku na pomoc Sýrii, lékařům již dodává zdravotnický materiál

Publikováno: 11. 4. 2012 Doba čtení: 4 minuty
Člověk v tísni vyhlásil sbírku na pomoc Sýrii, lékařům již dodává zdravotnický materiál
© Foto:

Člověk v tísni začal shromažďovat dary, které budou použity na podporu podzemní sítě lékařů v Sýrii, pomoc válečným uprchlíkům a v budoucnu i na projekty spojené s obnovou země. Nyní se pomoc zaměří především na přímou humanitární pomoc raněným a těm, kteří museli před boji prchnout z domovů. Přidejte se a přispějte na sbírku pro Sýrii.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Podzemní síti lékařů pomáhá Člověk v tísni od února a 59 zdravotníků již zemřelo a 556 z nich bylo zadrženo. Několik lékařů podlehlo následkům mučení. „V současné situaci je doprava humanitární pomoci do Sýrie mimořádně riziková a zdravotnický materiál i další pomoc se musí pašovat přes hranice,“ řekl Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni. „Režim perzekuuje nejen zraněné, ale i lidi, který se jim snaží poskytnout pomoc. Lékařům, kterým pomáháme, chybí základní vybavení a často ošetřují pacienty v domech, garážích i venku,“ dodává Pánek.

#~gallery-36~#

„Máme stále problém se zasíláním zdravotnického materiálu do měst Hama, Homs i Idlíb, ale snažíme se využít různých způsobů, i když je to velmi nebezpečné,“ řekl zástupce podzemní sítě lékařů Doctors Coordinate of Damascus, se kterou Člověk v tísni spolupracuje.

Prostředky ze sbírky využije Člověk v tísni na nákup zdravotnického materiálu a zajištění podmínek, které lékařům umožní provádět i jednodušší chirurgické zákroky. Ty mohou zraněným často zachránit život. Další prostředky budou využity na pomoc válečným uprchlíkům, jejichž počet čítá podle zdrojů UNHCR přes 40 000 lidí, na 10 000 dalších stále nebylo registrováno. Sýrii od začátku nepokojů opustily desítky tisíc obyvatel, utíkají převážně do okolních států - Turecka, Libanonu nebo Jordánska.

Člověk v tísni dosud díky humanitárnímu fondu Klubu přátel pořídil 20 polních souprav, které obsahují malý chirurgický set s kyslíkovou bombou, pulzním oxymetrem, nosítkami, endotracheální trubicí, dezinfekcí, nástroji na šití, injekčními jehlami a potřebnými léky. Navíc byly vybaveny dva operační sály polních nemocnic, které lékaři využívají k provádění složitějších zákroků pomocí speciálních přístrojů na ošetření hrudních a cévních zranění.

Video: Zdravotnický materiál, který putuje do polních nemocnic v syrském Dará a Al-Rastanu

Soupravy a další zdravotnický materiál byl rozdělen mezi více než třicet skupin lékařů pracujících na předměstí Damašku, v Homsu, Dará, Idlíbu, a Deir Ezzoru, kde je používají k ošetřování lidí raněných během protestů.

Humanitární krize v Sýrii

Podle OSN bylo od začátku konfliktu, který zuří déle než rok, zabito více než 9000 lidí. Nic ale nenaznačuje, že by se situace zlepšovala. Damašek sice souhlasil s šestibodovým mírovým plánem Ligy arabských států a OSN, podle kterého se syrská vojska do úterý měla stáhnout z měst, ale v neděli jeho dodržování podmínil psanými garancemi, že opozice složí zbraně a také příslibem států, že nebudou povstalcům poskytovat zbraně a finance.

Povstalci na tyto podmínky nepřistoupili a boje pokračují dál. Syrský kabinet nenaplnil ani jeden z bodů mírového plánu, ve kterém se mimo jiné zavázal zajistit podmínky pro humanitární pomoc a každodenní dvouhodinové příměří.

„Podle nás byl přijat spíše plán zabíjení a množství mrtvých se jen zvyšuje. Z našeho lékařského personálu je nyní 59 lidí mrtvých a 556 bylo zadrženo,“  řekl Člověku v tísni zástupce podzemní sítě lékařů Doctors Coordinate of Damascus s tím, že lékaři v konfliktu ctí nezávislost a profesionalitu. „Naše přísaha nám v práci zakazuje vyznávat jakékoli politické názory,“ vysvětlil lékař.

Do konfliktu jsou zavlečené i děti

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay upozornila na systematické zadržování a mučení dětí. „Začali pro různé účely ve velkém množství využívat děti. Stovky jich zadrželi a mučili, je to strašné. Děti střílejí do kolen, jsou drženi spolu s dospělými v nelidských podmínkách, je jim odepíráno lékařské ošetření nebo jsou zadržováni jako rukojmí a zdroje informací,“ uvedla Pillay v rozhovoru pro televizi BBC

Násilí se podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch dopouštějí i představitelé opozičních skupin. Jedná se o únosy, zadržování i mučení bezpečnostních složek i podporovatelů současné vlády. „V občanské válce, která tu fakticky propuká, si nelze představovat, že jedna ze stran konfliktu je dobrá nebo špatná. Pomáhat lékařům, kteří podle Hyppokratova slibu ošetřují zraněné bez ohledu na příslušnost k jakékoli straně, je podle nás to nejlepší, co v dané situaci můžeme dělat,“ říká Pánek.

Autor: