Člověk v tísni vypravil na Ukrajinu konvoj se 110 tunami české pomoci, pomůže desetitisícům lidí sužovaných válkou

Publikováno: 27. 2. 2015 Doba čtení: 5 minut
Člověk v tísni vypravil na Ukrajinu konvoj se 110 tunami české pomoci, pomůže desetitisícům lidí sužovaných válkou
© Foto:

Praha, Slavjansk (27. února 2015) – Člověk v tísni vypravil 3. března pět kamionů s humanitární pomocí pro uprchlíky a další lidi zasažené konfliktem na východě Ukrajiny. Konvoj veze do dva tisíce kilometrů vzdáleného Slavjansku mouku, střešní krytinu, fólii, lehátka, spací pytle, hygienické prostředky, nádobí, lékárničky nebo oblečení. Více než 110 tun české pomoci v hodnotě 975 000 korun potom bude desetitisícům nejpotřebnějších lidí distribuovat ukrajinský tým Člověka v tísni.

Pomoc zamíří do vesnic a měst v Doněcké a Luhanské oblasti na obou stranách bojové fronty. „Přes 72 tun mouky pomůže tisícům lidí, kterým rozdělujeme potravinové balíčky, 16 tun střešní krytiny zase pokryje desítky střech poničených boji. Fólie je teď na východní Ukrajině velmi žádaným zbožím, protože lidé s ní provizorně zakrývají vysklená okna. Montážní pěna pomůže při opravách domů,“ vypočítává koordinátor ukrajinských programů Člověka v tísni Vladislav Vik.

#~gallery-936~#

Lidé často žijí týdny v krytech nebo bunkrech a utíkají narychlo jen se základními věcmi. Proto uvítají hygienické prostředky, lehátka, nádobí, oblečení nebo lůžkoviny. První konvoj se střešní krytinou a oblečením vypravil Člověk v tísni už na začátku ledna (více čtěte zde) „Dvě třetiny pomoci z prvního konvoje už jsou rozdané. Oblečení si lidé v mrazivém počasí velmi cenili a s opravami střech začneme naplno opět zjara,“ vysvětluje Vladislav Vik.

I pomoc z druhého konvoje poputuje rychle do rukou nejpotřebnějších. Například v úterý distribuoval Člověk v tísni pomoc v Debalceve, které bylo ještě před pár dny v centru bojů mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou (více čtěte zde). „Druhý konvoj organizujeme, protože jsme opět dostali nabídku dopravy a potřebného materiálu zdarma. Další ale velmi pravděpodobně pořádat nebudeme, protože jídlo i materiální pomoc zásadně nakupujeme na místě. Je to levnější, podpoříme tak místní ekonomiku a zároveň ušetříme za dopravu,“ říká Vladislav Vik.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Ukrajina 93209320/0300 nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE.

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

Doprava potřebného materiálu by nebyla možná bez pomoci několika firem a organizací. Dopravu, tedy kamiony, řidiče a pohonné hmoty věnovala stejně jako v případě prvního konvoje česká firma Isolit-Bravo s.r.o. z Jablonného nad Orlicí. Komerční doprava takového množství materiálu by stála 600 000 korun. Firma Cembrit a.s. dodala v prvním konvoji 47 tun střešní krytiny, do konvoje ministerstva zahraniční dalších 20 tun materiálu a nyní přispěla 16 tunami krytiny.

PENAM, a.s. do konvoje věnoval mouku. „Mouka patří k základním potravinám a může pomoci obyvatelům Ukrajiny přečkat těžké časy. Pšeničná hladká světlá mouka v hodnotě přes 500 000 korun proto naplní tři z pěti chystaných kamionů. V rámci svých CSR aktivit tak Penam podpoří ty, kteří se na Ukrajině nacházejí v tíživé situaci,“ říká Martin Dolský z PENAM, a.s.

Několik tun materiálu dodala znovu i ADRA. „Povezeme přibližně 4 tuny materiálu, které jsme nasbírali v rámci sbírky v Moravskoslezském kraji. Konkrétně 1,5 tuny potravin, půl tuny zdravotnického materiálu a tunu teplého oblečení. Ty by na místě měli distribuovat naši spolupracovníci a dobrovolníci. Další dodávku potravin se chystáme zavézt za 3 týdny tentokrát na západ do Mukačeva. Krize je v celé zemi, kde kvůli inflaci neúnosně vzrostly ceny potravin, a to až na dvojnásobek,“ říká Kateřina Piechowicz z organizace ADRA.

Podobně jako do prvního konvoje přispěla i Armáda spásy. "Oblečení od veřejnosti sbíráme již několik let, nyní nově i do sběrných kontejnerů. Jsme rádi, že jsme díky štědrosti spoluobčanů mohli do posledního konvoje přispět celkem 40 tunami ošacení. Poté, co jsme obdrželi zprávu o potřebách místních obyvatel, a o tom, jak se oblečení rozebralo, neváhali jsme po oslovení ani chvíli, a do pomoci se opět zapojili. Tentokrát jsme zřídili rovněž sběrná místa pro další potřebné věci, které společně s oblečením předáme organizátorům konvoje. Jsme rádi, že i tímto způsobem můžeme pomoci," říká Pavla Vopeláková z Armády spásy.

Mezi přispěvateli do konvoje nechyběla ani tentokrát Diakonie ČCE. „Do prvního konvoje jsme přispěli pětitunovým nákladem oblečení a pokrývek z partnerských sbírek. Tentokrát jsme se zaměřili na aktuálně nejpotřebnější věci, jako jsou matrace, spací pytle, lopaty nebo čistící potřeby, které poskytla Správa služeb hlavního města Prahy, firmy Jelínek, Hartmann - Rico a.s. nebo Lorika,“ říká Eva Lacinová z Diakonie ČCE – Střediska humanitární a rozvojové pomoci.

V konvoji pojede například i šedesát lehátek od SPŠ sdělovací techniky v Praze, autolékárničky od Mercedesu, fólie od firmy Probaltape, mouka od Mlýny J. Voženílek, montážní pěna a hadice od Aerosolu nebo oblečení od desítek dárců.

Člověk v tísni na Ukrajině

Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od letošního srpna, pomoc organizuje z kanceláře ve Slavjansku. Těm nejpotřebnějším poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo nebo léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. Lidem také nabízí poukázky na nákup jídla. Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a oblastech kontrolovaných separatisty. Ve městě otevřel kancelář a nejohroženějším lidem poskytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i dětské pleny. Měsíčně zásobuje potravinami přes 7 000 lidí. Podpořil také několik domovů pro seniory, hospiců či azylových domů pro lidi bez domova. Více čtěte zde.

Pomoc ČvT v číslech:

21 opravených uprchlických center

750 domů opraveno

55 000 potravinových balíčků rozdáno rodinám i jednotlivcům

26 436 poukázek na jídlo rozdáno

4530 lidí dostalo finanční pomoc na nákup základních potřeb

1250 hygienických balíčků rozdáno

10 000 lidí může využívat vodní pumpu

1200 lidí dostalo léky

150 lidí dostalo finanční pomoc

16 000 lidí ve Vuhledaru dostávalo po dobu dvou měsíců vodu

4 generátory pohánění vodní pumpy v Debalcevu

3 nemocnice dostaly zásoby léků

 

Pro více informací kontaktujte:

Ivo Dokoupil, koordinátor pomoci na Ukrajině (jede v konvoji), české číslo 777 787 927, ukrajinské číslo +380955204891 Ivo.Dokoupil@tiscali.cz

Vladislav Vik, koordinátor ukrajinských projektů ČvT, 778 531 399, Vladislav.Vik@clovekvtisni.cz

Autor: