Co vaří maminky v Zambii?

Publikováno: 22. 11. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Co vaří maminky v Zambii?
© Foto: Tereza Hronová

Paní Kabunda je jednou z nejlepších kuchařek ve vesnici Mushukula, která leží na západě africké země Zambie. Často se ale potýká s tím, že nemá z čeho vařit. Ne vždy se totiž rodině podaří vypěstovat dostatek kvalitního jídla. Děti proto bývají podvyživené a nemocné. To se snaží změnit společnost Člověk v tísni.

Paní Kabunda žije s manželem a dětmi ve skromném hliněném domku ve vesničce vzdálené asi 12 hodin jízdy od hlavního města Lusaka. Stejně jako naprostá většina lidí v Zambii je i její rodina závislá na zemědělství.Pěstujeme kukuřici, čirok a arašídy. Všechno sníme, na prodej nám nic nezbývá,” vysvětluje čtyřicetiletá maminka.

Základním jídlem je v Zambii tuhá bílá kukuřičná kaše nshima. Zažene sice hlad, ale nemá žádné živiny, takže jsou po ní děti chronicky podvyživené. K nshimě se většinou jí nasekané dušené listy a občas také maso v omáčce. To dnes vaří i paní Kabunda. Češi zde učí maminky přidávat do jídel výživné a zdravé potraviny.

Lidé ve vesnici teď kromě tradičních plodin, jako je třeba kukuřice, nově pěstují zeleninu, a to díky Člověku v tísni. Dostali semínka, ale také se naučili sázet do řádků nebo vyrábět přírodní hnojivo. Letos tak poprvé sklízí lilky, cibuli, mrkev nebo rajčata. Češi tu pracují asi rok, ale už jsou vidět výsledky jejich práce – děti přibírají a jsou zdravější. „To je důkaz toho, že podvýživě se dá poměrně jednoduše předcházet. Často stačí dobře kombinovat potraviny, které lidé ve vesnici mají,“ říká Namukolo Mate z Člověka v tísni. 

Podvýživa je největší zloděj budoucnosti. Pokud v prvních 1000 dnech života (od početí do 2 let věku) dítě trpí podvýživou, nevyvíjí se mu správně mozek. Když je starší, nedaří se mu ve škole a má pak horší možnost najít si dobrou práci. To má dopad nejen na jeho život, ale i na ekonomiku celé země.

V Zambii pomáhají i další české organizace za podpory České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce. 

Více o naší pomoci v Zambii se dozvíte TADY

Autor: Tereza Hronová

Související články