ČRo Plus: Ukazujeme dárcům, jak se jejich peníze mění v dobro, říká Tomáš Vyhnálek, vedoucí oddělení fundraisingu

Publikováno: 21. 12. 2020 Doba čtení: 3 minuty
ČRo Plus: Ukazujeme dárcům, jak se jejich peníze mění v dobro, říká Tomáš Vyhnálek, vedoucí oddělení fundraisingu
© Foto: ČvT

„Když jsme v roce 2009 zahájili projekt Skutečný dárek, lidé nám začali psát, že jsme Vánocům vrátili jejich pravý smysl,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Tomáš Vyhnálek, vedoucí oddělení fundraisingu Člověka v tísni a dodává, že pro mnohé lidi v Česku je pomoc druhým prioritou. Úspěch díky tomu slaví nejen e-shop Skutečný dárek, ale také další sbírky na pomoc potřebným, které organizace zakládá. Například na sbírku SOS Česko, která vznikla na jaře v reakci na pandemii koronaviru, lidé poslali již 28 milionů korun. Kam peníze ze sbírek putují a jak jsou distribuovány Skutečné dárky?

Tomáš Vyhnálek vede oddělení fundraisingu již 13 let. Za tu dobu si organizace v oblasti fundraisingu připsala na konto značné úspěchy. Podle Tomáše Vyhnálka je jedním z klíčových aspektů jeho práce komunikace s lidmi, zejména zpětná vazba, transparentnost a samozřejmě efektivní distribuce vybraných prostředků. „Jde o to ukázat lidem, že nám nedávají jen peníze, ale že se opravu mění v dobro,“ hodnotí stávající úspěch organizace. Dodává, že Skutečný dárek má úspěch v první řadě proto, že lidem umožňuje myslet na druhé a skutečně jim pomáhat. Právě o Vánocích jsou pro mnohé lidi dobré skutky tím nejdůležitějším.

Pomáhat je možné i za 10 korun denně

Kromě Skutečných dárků nabízí organizace i další možnosti, jak se zapojit. V Klubu přátel Člověka v tísni je nyní přibližně 20 tisíc lidí. Mnoho z nich pravidelně přispívá 300 korun měsíčně, v přepočtu tedy přibližně 10 korun denně. Jedná se o částku, kterou si může většina Čechů dovolit a zároveň tím poskytne nesmírnou pomocí zejména ve chvílích, kdy ve světě nastane nějaká nepředvídatelná katastrofa. „Tito dárci nám hrozně pomáhají. Jejich peníze využíváme v době, kdy udeří například tajfun. Jsme totiž schopni tyto peníze vzít a ihned je poslat s kolegy na místo a začít pomáhat,“ vysvětluje Tomáš Vyhnálek a dodal, že při podobných tragických událostech může každá hodina znamenat záchranu lidského života, je proto potřeba důležité jednat okamžitě a efektivně.

Bezpečný porod a Dívčí síla, favoriti mezi Skutečnými dárky

Jako zaměstnanec Člověka v tísni se Tomáš Vyhnálek samozřejmě účastnil mnohých misí po celém světě. Na základě svých zkušeností má mezi Skutečnými dárky dva velké favority. „Já osobně miluji Dívčí sílu. Sám jsem zažil, jak těžké to je v některých zemích, třeba v Nepálu, pro místní ženy, které jsou nuceny k dívčím sňatkům,“ vysvětlil Vyhnálek a dodal, že pomoc právě takovým dívkách je pro něj velice důležitá.

Druhým oblíbeným dárkem je Bezpečný porod. „Zažil jsem situaci v Kambodži, kde jsme navštívili zdravotnické středisko, kam jsme předtím dodali zdravotnický materiál a vyškolili porodní sestry. Oni mi pak daly do náručí miminko, které noc před tím zachránily. Díky naší pomoci. Dodnes si pamatuji ten pocit, že jsem to miminko držel v ruce. A vlastně jsem věděl, že nebýt naší pomoci, dítě by tu noc zemřelo,“ vzpomíná vedoucí fundraisingu Tomáš Vyhnálek na úspěchy organizace.

Pomoc vždy míří k těm nejohroženějším

Na základě jakého klíče je pomoc od dárců distribuována? Jak v rozhovoru popsal Tomáš Vyhnálek, začátkem nového roku se fundraisingové oddělení propojí se všemi více než dvaceti pobočkami, které Člověk v tísni ve světě má. Společně pak vyhodnotí, kde jsou které dárky nejvíce zapotřebí. „Uděláme takové interní tržiště, kde třeba kolegové z Etiopie napíšou, že chtějí kuřata a školní tabule. Někdo z Nepálu zase řekne, že chtějí Dívčí sílu. Takto se sejdou požadavky z jednotlivých zemí a podle toho následně rozdáváme,“ vysvětlil zjednodušeně Vyhnálek dodal, že organizace samozřejmě důkladně dbá na to, aby byla pomoc směřována k těm nejpotřebnějším.

Na závěr rozhovoru nezapomněl ujistil dárce, že v případě darovaných zvířat si organizace dává vždy velký pozor na to, aby se všechna dostala do dobrých rukou. „V Angole nejprve vyškolíme farmáře, abychom měli jistotu, že se o zvířata postarají. Následně je naočkujeme a teprve poté zvířata rozdáváme,“ řekl pro Čro Plus vedoucí fundraisingového oddělení Tomáš Vyhnálek. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články