ČvT se deset měsíců staral až o 19 tisíc uprchlíků ze Somálska
Publikováno: 13. 6. 2012 Doba čtení: 4 minutyČlověk v tísni po deseti měsících ukončil humanitární práci v oblasti Godere u etiopsko-somálských hranic, kde se staral až o 19 tisíc somálských uprchlíků, které z domovů vyhnalo nejhorší sucho za posledních šedesát let, vojenské operace a následný hladomor. Ten podle OSN pominul v lednu a dubnové deště přispěly k tomu, že se letos nebude opakovat.
Člověk v tísni od srpna 2011 ve složitých pouštních podmínkách poskytoval komplexní pomoc od dodávek potravin nebo vody a základního vybavení až po náhradní vzdělávání. „Ještě nikdy předtím jsme nědělali kompletní správu tak velkého tábora uprchlíků. Je to unikátní operace, největší podobného typu od vzniku Člověka v tísni,“ připomíná koordinátor etiopských projektů ČvT Jan Faltus.
Největším úskalím podle něj byl přístup do odlelhé pouště a bezpečnost. „Při vojenských operacích naši lidi nemohli do terénu. Bylo také velice složité porozumět klanovému uspořádání společnosti,“ líčí Jan Faltus největší překážky práce v terénu.
#~gallery-18~#
V lokalitě Godere na jihovýchodě Etiopie zahájil ČvT pomoc jako jediná nevládní organizace okamžitě po vyhlášení hladomoru v Africkém rohu. Koordinátoři poskytovali potraviny převážně vyčerpaným somálským ženám a dětem, jež kvůli suchu přišly o stáda dobytka i úrodu a podnikly namáhavou cestu za hranice, na které je navíc ohrožovali radikální islamisté z militantní skupiny al-Šabáb.
„Někteří lidé přišli až příliš vyčerpaní. I když to nelze přesně vyčíslit, mnoha uprchlíkům zřejmě česká pomoc zachránila život,“ říká šéf etiopské mise ČvT Marek Štys.
1450 tun potravin, studny a opravená škola
Do letošního května uskutečnili koordinátoři ČvT šest velkých potravinových distribucí, při nichž lidem poskytli celkem 1450 tun potravin a množství materiální pomoci jako například plachty, kuchyňské potřeby a hygienické balíčky. „Při největší distribuci jsme poskytli potraviny až 18 680 lidem, tedy asi 3364 rodinám,“ ohlíží se za humanitární akcí v regionu Somali Jan Faltus a dodává, že ČvT musela několik měsíců do tábora denně dovážel cisterny s pitnou vodou.
SOS Somálsko v číslech:
6 potravinových distribucí
1450 tun potravin
18 680 lidí při největší distribuci potravin (3364 rodin)
Poskytli jsme například:
771 tun mouky
52,6 tun cukru
50,3 tun oleje
146,5 tun rýže
6,38 tun čaje
59,1 tun fazolí
20,9 těstovin
7,1 tun sušeného mléka
10,1 tun kukuřice
4,5 tun čiroku
251,9 tun FAMIXU (nutriční výživa pro nejslabší)
ČvT v okolí nově zbudoval nebo opravil šest studen, postavil desítky latrín a dobrovolníci se starali o hygienickou osvětu. Pro děti uprchlíků ČvT opravil starou budovu školy, kde i nadále probíhá výuka a děti se tu mohou zdarma naobědvat. Dvě mobilní ambulance se navíc starají o zdraví obyvatel čtrnácti přilehlých vesnic.
V současnosti v táboře zůstává kolem pěti tisíc lidí a dalších deset tisíc lidí se zdržuje v jeho okolí. „Většina rodin se pokouší zajistit si obživu v širokém okolí tábora a některé se snaží vrátit k původnímu pastevectví. Návrat rodin do Somálska zatím není realistický. Deště letos sice dorazily se zpožděním a nebyly tak vydatné, ale díky nim se loňské sucho nebude opakovat v takových rozměrech,“ popisuje současnou situaci na jihovýchodě Etiopie Marek Štys s tím, že situace se zlepšuje především kvůli lidem, kteří zaseli.
Dárci pomohli téměř 16 miliony korun
ČvT se také podařilo přitáhnout k oblasti pozornost OSN a zodpovědnost za potravinové distribuce tak v Godere převzal Světový potravinový program (WFP).
Pomoc ČvT by nebyla možná bez sbírky SOS Somálsko, na které Češi shromáždili 15 849 127 korun. Okamžitá pomoc po vypuknutí krize byla možná jen díky humanitárnímu fondu Klubu přátel Člověka v tísni, který přispěl dvěma miliony korun. Do programu přispěli i další dárci včetně českého ministerstva zahraničí nebo německé nevládní organizace Welthungerhilfe.
„V současné době plánujeme v Godere, kde v loňském roce z původně malé vesničky vyrostlo malé město, další pomoc,“ vysvětluje Marek Štys. Za peníze ze sbírky ČvT ještě do konce roku zajistí školní stravování pro děti. Do tábora bude stále zajíždět mobilní ambulance a dál se budou konat školení o základech hygieny.
ČvT však uvažuje i o tom, jak dlouhodobě zvýšit připravenost lidí na suchá období. „Společně s ostatními nevládními organizacemi plánujeme rozsáhlý projekt, který v regionu zlepší infrastrukturu a zaměří se na vzdělání, vodní projekty i zdravotnictví,“ vysvětluje Jan Faltus.
Situace v Somálsku:
Podle OSN sice letos byly srážky v hlavní dešťové sezóně podprůměrné a přišly se zpožděním, ale je nepravděpodobné, že by zemi letos opět sužoval hladomor. Kromě dešťů a dobré úrody ho pomohl odvrátit i zásah humanitárních organizací. Počet Somálců, kteří jsou závislí na humanitární pomoci, klesl ze čtyř milionů na vrcholu krize na současných 2,5 milionu. I přes určité zlepšení zůstává situace v zemi kritická. Podvýživou podle serveru AlertNet stále trpí 320 tisíc dětí mladších pěti let, což je 22 procent dětí v této věkové skupině. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) upozorňuje, že exodus lidí ze Somálska stále pokračuje, i když zdaleka nedosahuje takových rozměrů jako loni při vyhlášení hladomoru. Jen za první čtyři měsíce roku 2012 odešlo do Keni, Etiopie, Džibuti a Jemenu 20 tisíc Somálců. Pro srovnání mezi loňským červnem a zářím opouštělo zemi každý měsíc 40 tisíc Somálců.