Dar od včel pro Moldavsko

Publikováno: 9. 12. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Dar od včel pro Moldavsko
© Foto: tereza hronova

Darul Albinelor, což znamená "dar od včel", je moldavské včelařství, které funguje jako sociální podnik a poskytuje práci čtyřem mladým lidem ze znevýhodněných rodin. Tato organizace vyrábějící med a další produkty byla během pandemie COVID-19 nucena snížit počet svých zaměstnanců kvůli nedostatku finančních prostředků. Ale nyní mohou mladí včelaři opět pracovat, a to díky podpoře Člověka v tísni (ČvT) v rámci projektu “Program solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství” financovaného Evropskou Unií.

Pro Ecaterinu Marisceac je práce v Darul Albinelor jediným důvodem, proč ještě neopustila Cimișeni, malou vesnici v centrální části Moldavska, a nehledala lepší život v zahraničí. Vystudovala ekonomickou školu, ale najít pracovní místo, které by jí a jejím třem dětem zajistilo důstojné živobytí, nebylo snadné. "Když jsem se dozvěděla, že včelařství zaměstnává lidi s postižením, měla jsem velkou radost. Znám mnoho lidí s postižením, kteří by zde rádi pracovali, protože se na ně obvykle zapomíná. Vždycky bylo těžké najít práci," říká.

Ecaterina je ve včelařství zaměstnána již více než dva roky. Jejím kolegou je Ion Rusu, mladý muž ze sociálně slabé rodiny s osmi dětmi: "Líbí se mi, co ve včelíně děláme. Je to moc pěkná práce a dělám ji s láskou."

Když začala pandemie, Darul Albinelor nedokázal pokrýt platy svých zaměstnanců a zdálo se, že je bude muset propustit. Díky řadě adaptačních grantů, které ČvT poskytoval v rámci projektu financovaného EU, podpořila činnost organizace Darul Albinelor Asociace neslyšících dětí Moldavska (Asociația Copiilor Surzi din Moldova). Proto mohl Darul Albinelor nadále zaměstnávat čtyři mladé lidi, kteří v něm doposud pracovali.

"Hlavní prioritou bylo znovu zaměstnat naše kolegy. Se čtyřmi lidmi jsme uzavřeli pracovní smlouvy, nakoupili jsme balicí materiál, semena květiny Phacelia a zajistili dopravu pro lidi s handicapem. Vše, co jsme si naplánovali, se podařilo splnit," říká Veronica Capatici, generální ředitelka společnosti Darul Albinelor. Veronica Capatici je odbornicí na speciální pedagogiku dětí se zdravotním postižením. V důchodu se rozhodla vytvořit tento sociální podnik, zejména proto, že pro lidi s postižením neexistují žádná pracovní místa. "Do budoucna plánujeme včelařství rozšířit a vytvořit malé podniky pro zaměstnance, přičemž každému z nich nabídneme pět až deset včelstev, o která by se mohli starat doma a živit tak své rodiny."

Asociace neslyšících dětí Moldavska je jedním z občanských sdružení, které podporujeme v rámci programu solidarity financovaného EU. Podobné občanské iniciativy a organizace jsou finančně podporovány, aby byly lépe připravené na zvládání pandemických situací a dokázaly přizpůsobit svou činnost nové realitě. Projekt realizuje ČvT ve spolupráci s Netherlands Helsinki Committee a AFEW International v Arménii, Gruzii, Moldavsku a na Ukrajině.

Tento článek vznikl za finanční podpory Evropské unie. Za jeho obsah nese výhradní odpovědnost projekt "Program solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství " financovaný Evropskou unií. Obsah videa patří autorům a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie.
Autor: Tereza Hronová

Související články