Desetitisíce dětí vyléčených z podvýživy a tisíce samostatných farmářů, to jsou výsledky deseti let práce Člověka v tísni v DR Kongo

Publikováno: 13. 9. 2019 Doba čtení: 4 minuty
Desetitisíce dětí vyléčených z podvýživy a tisíce samostatných farmářů, to jsou výsledky deseti let práce Člověka v tísni v DR Kongo
© Foto: Zawadi Izabayo

Praha, Bukavu (16. září 2019) - V Demokratické republice Kongo, kterou sužuje vleklý konflikt, potřebuje podle OSN 12,8 milionu obyvatel humanitární pomoc. Mezi nejpotřebnějšími je i 5,6 milionu dětí. Statisícům nejzranitelnějších obyvatel Konga každoročně pomáhá i česká organizace Člověk v tísni (ČvT), která v DR Kongo působí již od roku 2008. Díky svému místnímu týmu a úzké spolupráci s lokálními partnery pomáhá ČvT v těžko dostupných oblastech v provinciích Jižní Kivu a Maniema, kde mimo jiné bojuje s akutní podvýživou dětí a matek. Díky této pomoci se na 2500 konžských dětí každý rok vyléčí z podvýživy a další desetitisíce lidí jsou proškoleny v tom, jak jí předcházet. To je významný úspěch v zemi, kde kvůli extrémní chudobě následkem podvýživy umírá vysoké procento malých dětí. V naší práci pokračujeme i navzdory náročným bezpečnostním podmínkám.

V důsledku špatné péče a podvýživy se jedno ze sedmi dětí nedožije pátých narozenin. Člověk v tísni pomáhá podvýživu léčit a učí místní, jak se jí dá do budoucna předcházet,“ říká Zuzana Břehová, koordinátorka programů ČvT v DR Kongo. “Dlouhodobě se věnujeme prevenci uvnitř komunit, kde je klíčové zpestření a rozšíření jídelníčku matek i dětí, důležitost kojení pro zdravý vývoj dětí a celkové zlepšení hygienických podmínek. Soustředíme se na následnou léčbu ve zdravotních střediscích, kde školíme také zdravotníky a dodáváme tam léky na podvýživu a další nejčastější nemoci. Jen v loňském roce jsme v rámci našich aktivit pomohli s léčbou akutní podvýživy u téměř 3000 dětí a zvýšili jsme povědomí o prevenci u dalších přibližně 16 000 osob,” dodává Zuzana Břehová s tím, že správná výživa v prvních 1000 dnech vývoje dítěte může ovlivnit celý jeho budoucí život. 

Člověk v tísni se mimo jiné v Kongu věnuje i potravinové bezpečnosti, kterou podporuje například tím, že učí zemědělce, jak správně a efektivně obhospodařovat půdu, a distribuuje kvalitní osiva a základní zemědělské nářadí. V rámci programů Člověka v tísni absolvovalo školení včetně praktického výcviku na tréninkových polích již více než 10 000 lidí.

“Zapojila jsem se, abych se naučila novým zemědělským postupům. Zároveň jsem dostala potřebná semena a budu tak schopná zajistit víc jídla pro svou rodinu,” říká o školení paní Byenda Bitingwe (36), která žije se svým manželem a osmi dětmi na východě Demokratické republiky Kongo.

V minulosti jsme lidem pomáhali prohlubovat znalosti o jejich právech. Soudy jsou pro ně mnohdy těžko dostupné jak finančně, tak svou vzdáleností. Usilujeme o to, aby obyvatelé těžko dostupných oblastí DR Kongo mohli a uměli vymáhat své právo na spravedlnost. Pomohli jsme proto zřídit 9 mobilních soudů, které se stěhují z vesnice do vesnice. Lidé tak mají ke svým právům snazší přístup. Tým Člověka v tísni podpořil i vzdělávání. Do 65 nových a 90 opravených tříd chodí tisíce dětí.

I přes své obrovské přírodní bohatství patří DR Kongo mezi státy s nejvyšším počtem lidí žijících pod hranicí chudoby. Politická nestabilita a špatná bezpečnostní situace brání celkovému rozvoji země. Dlouhá léta zde trvá humanitární krize, kterou OSN řadí mezi čtyři největší na světě.

“V Kongu jsme začínali s pomocí obětem sexuálního násilí, jež je bohužel stále hojnou a silnou zbraní rebelů, zejména na východě země. Nadále pomáháme v nestabilních a velmi odlehlých oblastech, kde je pomoc nejvíce potřeba, ale naše aktivity a expertíza se od té doby rozšířily. Při naší práci se vždy snažíme propojovat více sektorů, protože spolu velmi úzce souvisí, a můžeme tak dosahovat lepších výsledků," vysvětluje Zuzana Břehová. 

Léčbu podvýživy Člověk v tísni kombinuje s prevencí a zaměřuje se také na oblast zdraví, vody a hygieny. ČvT navíc podporuje zemědělské a další aktivity, díky kterým mají lidé kvalitnější a nutričně bohatší stravu a další příjmy. Zaměřuje se přitom na ty nejzranitelnější skupiny obyvatel, nejčastěji na vnitřní uprchlíky, kteří jsou na útěku před lokálními konflikty a na hostitelské rodiny, které jim pomáhají.

“I přes velmi složitý kontext a problematickou bezpečnostní situaci v zemi vidíme pozitivní dopady, ale zároveň i potřebnost naší práce. V pomoci obyvatelům DR Kongo chceme pokračovat i nadále," říká Zuzana Břehová a dodává: "V budoucnu bychom kromě současného směřování rádi znovu pokračovali v oblasti vzdělávání ve školách a v posilování odolnosti obyvatel a společností při náhle vzniklých krizích. Kromě programů zaměřujících se na spravedlnost a vymáhání základních práv občanů, jakými byly i mobilní vesnické soudy, například podporou rozvoje místních trhů a podnikatelů a zajištěním přirozeného fungování lokální ekonomiky."

Člověk v tísni poskytuje pomoc v DR Kongo díky podpoře české veřejnosti prostřednictvím Klubu přátel Člověka v tísni a sbírky Skutečná pomoc. Institucionální pomoc poskytuje Evropská Unie prostřednictvím Generálního ředitelství pro civilní ochranu a humanitární pomoc (ECHO), Kanadská vláda prostřednictvím ministerstva zahraničí, Organizace spojených národů prostřednictvím Konžského humanitárního fondu a Rozvojového programu OSN.

Člověk v tísni děkuje všem dárcům za jejich podporu.

Pro více informací kontaktujte:

Zuzana Břehová, Koordinátorka programů ČvT v DR Kongo, +420 775 910 817,

zuzana.brehova@peopleinneed.cz

Richard Walker, Regionální ředitel ČvT pro Afriku, +420 774 260 568, richard.walker@peopleinneed.cz (k dispozici pouze anglicky do středy 18. 9. včetně).

Autor: Člověk v tísni

Související články