Díky dokumentárním filmům se v hodinách dozvídáme o našich problémech, říká Mongolka Anudari

Publikováno: 13. 8. 2014 Doba čtení: 3 minuty
Díky dokumentárním filmům se v hodinách dozvídáme o našich problémech, říká Mongolka Anudari
© Foto:

Pomocí dokumentárních filmů o lidských právech se od loňského jara v Mongolsku vzdělává 15 000 studentů na 24 mongolských středních školách a odborných učilištích. Letos k nim přibylo dalších 5000 studentů z 50 škol. Práci s výukovou sadou programu Jeden svět na školách si tak v hodinách vyzkoušelo už 150 učitelů z ajmagů Darchan Úl, Archangaj, Uvurchangaj, Túv, Gobi-Sumber nebo Ulanbátar, které jsou dohromady velké téměř jako tři České republiky.

Žáci si při hodinách, kdy učitelé využívají filmy z festivalu Jeden svět spolu s moderními výukovými metodami, zvyšují povědomí o lidských právech a zapojují se do aktivit proti diskriminaci různých skupin obyvatel.  „Dokumentární filmy nám dávají možnost poznat život lidí nejen u nás v Mongolsku, ale také v ostatních zemích, a dozvědět se o problémech, které se týkají přímo nás,“ říká patnáctiletá Anudari, která chodí do desáté třídy školy v darchanúlském ajmagu.

Anudari kromě školních projekcí navštěvuje i filmový klub, kde studenti s pomocí aktivních učitelů organizují nejen promítání, ale i dobrovolnické aktivity, které přispívají ke změně v nejbližším okolí. Díky filmu To všechno z lásky režiséra Tomáše Kudrny už Anudari ví, jaké důsledky může mít domácí násilí a také ví, co dělat, kdyby se s ním ve svém okolí setkala. „Myslím, že filmové kluby jsou opravdu užitečná věc,“ říká.

Právě vysoká míra domácího násilí nebo obchodování s lidmi a následné sexuální zneužívání patří k největším mongolským problémům. Dokumentární filmy, které mladým lidem na školách v rámci vyučování nebo po škole během filmových klubů pouštíme, pojednávají nejen o těchto tématech, ale také například o životě s postižením, o dětské práci nebo postavení žen ve společnosti. Smyslem filmových klubů je informovat a naučit mladé lidi přemýšlet o světě z jiné perspektivy.

#~gallery-868~#

„Například po promítání filmu Létající Anna, který je o životě s tělesným postižením, mají děti za úkol vžít se do toho, že mají nějaké postižení. Pokud hrají třeba slepého, chodí se zavázanýma očima po třídě. Pak se spolužáky mluví o tom, jak se cítili,“ vysvětluje Pavla Pijanová, koordinátorka projektů ČvT v Mongolsku.

Cílem podobných aktivit je probudit v mladých lidech empatii a toleranci k odlišnostem. Důkazem, že zážitek z dokumentárního filmu neskončí po opuštění učebny, ale že má dopad na běžný život studentů, je škola v provincii Darchan Úl. Zdejší studenti se po zhlédnutí filmu o tělesně postižených rozhodli sami začít pomáhat chudým rodinám s hendikepovanými dětmi.

Klíčovou součástí práce v mongolských školách jsou přitom workshopy s místními učiteli, kterým představujeme metodiku používání dokumentárních filmů ve výuce. Učitelům vysvětlujeme, jak nejlépe filmové kluby organizovat, a pomáháme jim vymýšlet nejvhodnější aktivity, které mají žáky co nejvíce zaujmout a přimět je k zamyšlení nad tématem právě zhlédnutého filmu. Jen v roce 2014 začalo s filmy v hodinách pracovat další 100 učitelů.

Propagační video projektu Jeden svět na školách pro mongolské studenty

 

Kromě samotného promítání filmů vedou se studenty ke každému tématu diskuse a zařazují do vyučování doplňující interaktivní ativity, díky kterým studenti prohloubí svoji zkušenost s daným tématem a získají zkušenost s vyjadřováním svého osobního názoru, který mohou sdílet s ostatními vrstevníky. Každý učitel má k dispozici přístup do on-line videotéky s vybranými 16 filmy a metodickou příručku, která obsahuje příklady navazujících aktivit, pomocí kterých může učitel dané téma dále rozvíjet.

Vzdělávat se ale mohou i studenti. „Studentští zástupci filmových klubů se budou účastnit vzdělávacích workshopů, kde se naučí plánovat a organizovat aktivity, jejichž cílem je přispět k řešení problému ve svém okolí“, říká Oyungerel Batbaar, koordinátorka programu v Mongolsku. Nejlepší mládežnické projekty finančně podpoříme a umořníme mladým lidem, aby si v praxi vyzkoušeli, že mohou svojí aktivní účastí měnit své okolí k lepšímu,“ dodává.

Program je v Mongolsku financovaný Evropskou unií prostřednictvím programu EIDHR a Českou rozvojovou agenturou. V Mongolsku běží od listopadu 2013. Program Jeden svět na školách je v současné době realizován také v Arménii, Gruzii a Moldavsku.

Autor: