Dnes a zítra se na 335 středních školách v ČR konají Studentské volby
Publikováno: 19. 9. 2021 Doba čtení: 4 minutyV pondělí 20. a úterý 21. září se na 335 středních školách po celé České republice konají Studentské volby. Středoškoláci budou vybírat z politických stran, hnutí a koalic, které kandidují ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Projekt na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů pořádá již po dvanácté vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni.
Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami od roku 2010. Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a volebním systémem. Učí se rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky v předvolebních kampaních a uvědomují si spojitost politiky s médii. Chápou význam vlastní aktivní účasti ve volbách a procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi.
Jak volby proběhnou
Organizaci na jednotlivých školách zajišťují volební komise složené ze studentů, pracujících pod supervizí pedagoga. Volit mohou studenti starší 15 let. Na volebních lístcích, které si vyučující stáhnou z webu organizátora a vytisknou, je seznam politických stran, hnutí a koalic kandidujících do Parlamentu v řádných volbách, které proběhnou 8. a 9. října. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu.
Materiály pro učitele i studenty
- Zapojené školy mají od organizátora k dispozici následující materiály:
- publikaci s informační texty o volebním systému České republiky a jeho historickém vývoji,
- manuál s instrukcemi, jak při realizaci voleb postupovat (pokyny pro voliče a volební komise),
- tematické dokumenty zpřístupněné prostřednictvím výukového portálu JSNS.CZ,
- doprovodné didaktické materiály,
- plakáty k propagaci voleb na škole,
- nálepku na volební urnu,
- a hlasovací lístky.
Mezi dokumentárními filmy ke Studentským volbám najdou vyučující hned několik snímků zabývajících se problematikou politického marketingu, médií a dezinformací.
„Dezinformace, konspirační teorie a poplašné zprávy představují přímé ohrožení demokracie, lidských práv a svobod. Mezi dezinformační esa patří hyperpopulističtí, demagogičtí, autoritativní politici, kteří dezinformační a manipulativní obsah mistrně využívají. Vědomé lhaní a manipulace s informacemi sledují určitý cíl. Tím cílem je ovlivnění názorů a postojů lidí a také jejich volebních preferencí,” vysvětluje ředitel vzdělávacího programu JSNS a iniciátor tzv. „voleb nanečisto“ v ČR Karel Strachota a dodává:
Zpracování a zveřejnění výsledků
Výsledky Studentských voleb jak za celou Českou republiku, tak v rozdělení na jednotlivé kraje a typy škol (gymnázia, SOŠ, SOU) budou zveřejněny v úterý 21. září v odpoledních - podvečerních hodinách. Ve stejnou dobu bude organizátor rozesílat tiskovou zprávu s výsledky. Aktuální informace a podklady najdete také na stránkách projektu — v sekci pro novináře.
Ondřej Vilikus, externí konzultant sociologické výzkumné agentury Kantar Millward Brown, která výsledky studentských voleb vyhodnocuje, upřesňuje, jakým způsobem se data ze škol dostanou do zpracovatelského centra: „Po skončení voleb vyplní garant projektu – dohlížející pedagog – jednoduchý elektronický formulář, který bude obsahovat seznam kandidujících stran, hnutí a koalic; pro přístup k elektronickému formuláři obdrží unikátní přístupový kód. Výsledky zpracujeme a předáme vzdělávacímu programu JSNS k uveřejnění.“
Podrobné informace o projektu a výsledky z minulých ročníků najdete na zde.
335 zapojených škol
K letošním Studentským volbám se registrovalo 335 škol. Jedná se o gymnázia, střední odborné školy a učiliště. Školy se do projektu přihlašovaly dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. Zapojit se měly možnost všechny střední školy v ČR.
V případě zájmu o návštěvu konkrétní školy během konání voleb je možné kontaktovat pořadatele (JSNS). Informuje Vás o přesné době a místě konání voleb na vybrané škole a propojí s vyučujícím, který na ní volby zaštiťuje.