Do Česka se přiletěli léčit uprchlíci ze Sýrie, na jejich výběru se podílel Člověk v tísni

Publikováno: 29. 8. 2012 Doba čtení: 4 minuty
Do Česka se přiletěli léčit uprchlíci ze Sýrie, na jejich výběru se podílel Člověk v tísni
© Foto:

Praha, (29. srpna 2012) – Do Česka se v rámci humanitárního programu MEDEVAC přiletěli léčit první dva dospělí syrští uprchlíci, kteří utrpěli zranění při bojích mezi opozicí a vládou prezidenta Bašára Asada. Pětadvacetiletý Mohammed a jednadvacetiletý Ahmed utekli do Jordánska, kde s předvýběrem pacientů vhodných pro převoz do České republiky pomáhal i Člověk v tísni. Finální výběr pacientů, kteří se budou léčit ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, potom přímo v Jordánsku zajistil český chirurg Filip Burget.

Člověk v tísni (ČvT) ve spolupráci s místním lékařem jordánského Červeného půlměsíce, sociálními pracovníky a syrskými dobrovolníky v Jordánsku předvybral necelou dvacítku vhodných pacientů. Ti museli splnit několik základních kritérií. Byli to především lidé mezi 18 a 40 lety, které nebylo možné adekvátně léčit v Jordánsku a jejichž zdravotní stav by se při pobytu v České republice významně zlepšil. Šlo především o pacienty s komplikovanými amputacemi nebo zlomeninami a vážnými popáleninami, kteří zároveň mohli cestovat v sedě komerčním letem. Tito lidé zároveň u sebe museli mít cestovní doklad a registraci uprchlíka od UNHCR (Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky). Konečný výběr těchto pacientů provedli na základě lékařských zpráv lékaři ze Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

#~gallery-727~#

Předvýběr vhodných pacientů trval téměř dva měsíce. „Nejobtížnější bylo najít lidi, kteří by splňovali kritéria a zároveň měli cestovní doklady. Mnoho lidí také nemělo důkladnou zdravotní zprávu, a tak jsme je zajišťovali ve spolupráci s jordánskými nemocnicemi,“ vyjmenovává největší problémy při předvýběru pacientů Salma, koordinátorka ČvT v Jordánsku. „Diagnózy pacientů zahrnovaly vše od komplikovaných zlomenin po zanícená střelná zranění. Většina z nich trpěla i psychickými problémy,“ dodává.

Podívejte se na MAPU, jak vypadá aktuální situace syrských uprchlíků

Před příjezdem lékaře Filipa Burgeta Člověk v tísni zajistil nemocnici, kde mohl pacienty vyšetřit a spolu s českým velvyslanectvím v Jordánsku také místního lékaře, který se postaral o překlad. Filip Burget při návštěvě vyšetřil deset pacientů a vybral dva případy vhodné k převozu do České republiky. Mohammedovi způsobil projektil zlomeniny v koleni a kvůli poraněním lebky trpí závratěmi a zhoršeným viděním. Ahmed má amputované dva prsty na ruce přerušené nervové spojení a šlachy. V Sýrii byly od začátku povstání tisíce civilistů zraněny a mučeny policií a vojáky. „Ostatní předvybraní pacienti by potřebovali dlouhodobou, například rehabilitační péči. Jejich zranění se nevyřeší operačním zákrokem,“ zdůvodnil výběr pacientů Filip Burget.

Pro odbornou péči je MEDEVAC vhodný

Společnost Člověk v tísni oslovilo české ministerstvo vnitra s pomocí v programu MEDEVAC na jaře. „V regionu pomáháme od roku 2003. Od jara pomáháme dodávkami zdravotnického materiálu lékařům přímo v Sýrii, od června pak spolu s partnery poskytujeme syrským uprchlíkům psychosociální pomoc v Jordánsku. Při monitorovací návštěvě v Jordánsku jsme navíc již v dubnu zaznamenali velkou potřebu odborné zdravotní péče. Pro takovou pomoc je program MEDEVAC vhodný,“ říká koordinátorka blízkovýchodních programů ČvT Jitka Škovránková.

Program MEDEVAC by nebyl možný bez podpory českého zastupitelského úřadu v Jordánsku, který zajišťoval povolení k vycestování ze země, návratu uprchlíků do Jordánska a další nezbytné formality. Zaměstnanci velvyslanectví zároveň dohlédli na odlet pacientů z Jordánska a český konzulát v Istanbulu pomohl s přestupem na tamním letišti, protože ani jeden ze Syřanů nemá s cestováním letadlem zkušenosti.

"Jsem rád, že jsme dokázali adekvátně reagovat na aktuální situaci v Sýrii. Česká republika tak opět dává najevo, že ji není lhostejné dění v zemích zasažených válečným konfliktem a svými humanitárními aktivitami se snaží zmírnit utrpení lidí, kterým boje zasáhly do jejich životů," vysvětlil českou pomoc ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Program MEDEVAC:

Program Medevac spravuje ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Program funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Rozšíření programu do Sýrie schválila vláda v červenci letošního roku. Člověk v tísni už na programu MEDEVAC spolupracoval například v Iráku.

Situace syrských uprchlíků a pomoc ČvT:

Počet syrských uprchlíků stále stoupá. Podle UNHCR je v okolních zemích – Turecku, Libanonu, Jordánsku a Iráku oficiálně registrovaných více než 182 tisíc uprchlíků, reálná čísla jsou však několikanásobně vyšší. Dalších 2,5 milionu Syřanů uvnitř země je závislých na humanitární pomoci. Člověk v tísni poskytuje spolu s jordánským partnerem a s finanční podporou Klubu přátel Člověka v tísni psychosociální pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku. Podzemní síti syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus poskytuje léky a zdravotnické vybavení. Syrským utečencům pomáhá ČvT i v Iráku. V uprchlickém táboře Domiz na severu země vybuduje s podporou českého a slovenského velvyslanectví v Iráku vodní nádrž na pitnou vodu. Člověk v tísni vyhlásil pro oběti konfliktu v Sýrii sbírku SOS Sýrie.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Autor: Petr Štefan