Dvouletý Akakulubelwa ze Zambie trpěl podvýživou. Za pouhé dva měsíce se jeho zdravotní stav zlepšil

Dvouletý Akakulubelwa ze Zambie trpěl podvýživou. Za pouhé dva měsíce se jeho zdravotní stav zlepšil

Publikováno: 15. 7. 2021 Doba čtení: 4 minuty

Paní Poniso Situmbeko (52) pochází z vesnice Namunga na západě Zambie. Před šesti lety ovdověla a nyní žije se svou dcerou a třemi vnoučaty. Na většinu práce na své malé farmě je sama a na pokrytí chodu domácnosti jí musí stačit zemědělská úroda a občasný přivýdělek z prodeje na místním trhu. Jeden z jejích vnuků trpěl podvýživou a byl přijat do programu naší zambijské mise. Paní Situmbeko nám o své rodině vyprávěla:

Svá tři vnoučata se snažím podporovat. Nejmladší vnučce je jen rok a dva měsíce, prostřednímu vnukovi necelé tři roky a nejstaršímu čtyři. Máma mých dvou nejmladších vnoučat bohužel nedávno zemřela. Já sama mám tři děti, nejmladší žije se mnou, zatímco starší dcera a syn studují v nejbližším krajském městě, Mongu. Můj nejstarší vnuk žije se mnou, protože jeho máma dokončuje studium.

O tom, že je mé vnouče, Akakulubelwa, podvyživené, jsem se dozvěděla během preventivní prohlídky u nás ve vesnici. Od okamžiku, kdy mu umřela maminka, Akakulubelwa místo přibírání neustále hubnul, ve dvou a tři čtvrtě letech vážil pouhých 9.2 kg.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Když zdravotní sestřičky v místním zdravotním centru v Mukukutu zjistily, kolik váží, tak ho okamžitě zapsaly do nutričního programu pro podvyživené děti. Tento program podporuje právě Člověk v tísni. Myslím, že Akakulubelwa ubýval na váze kvůli tomu, že já pro něj neměla dost jídla a jeho teta, která se o něj starala po smrti jeho mámy, na něj neměla moc času.

Akakulubelwa byl velmi tiché dítě, které nemělo moc energie. Vždycky si hrál sám, nikdy neměl chuť k jídlu a vážil hrozně málo. Zkrátka nevypadal vůbec zdravě. V rámci programu začal pravidelně dostávat plumpy nut (poznámka: plumpy nut je vysokoenergetická pasta z arašídů s důležitými vitamíny a minerály, která se používá jako terapeutický prostředek pro děti s akutní podvýživou). Tuto pastu Akakulubelwa dostává dvakrát denně, ráno před snídaní a pak večer před večeří.

Obrovská změna k lepšímu během krátké doby

Po dvou měsících v nutričním programu Akakulubelwa přibral přes dva a půl kila a najednou všude běhá, skáče a začal i víc mluvit.

Byla to obrovská změna za velmi krátkou dobu. Kromě terapeutické arašídové pasty nyní pravidelně chodíme do zdravotního centra na přednášky o tom, jak se správně stravovat a jaké jídlo vařit pro děti v závislosti na jejich věku. Učíme se také o tom, kolikrát denně by měl dostávat najíst a na jaké potraviny bychom neměli zapomínat.

Dříve Akakulubelwa většinou dostával nshimu se zeleninou (poznámka: nshima je zambijské národní jídlo, hustá kaše z kukuřičné mouky, která se jí rukama, většinou se servíruje s listovou zeleninou a masem). Když jsem měla trochu peněz navíc, tak jsem pro děti koupila rybu k nshimě nebo zakysané mléko. Obvykle jsme jedli jen dvakrát denně, někdy jen jednou. Nyní díky zdravotnickým přednáškám vím, že by vnouček měl jíst čtyřikrát až pětkrát denně a měl by mít pestřejší stravu. Například mu mohu dělat speciální nshimu, která obsahuje rozmělněné arašídy, zeleninu nebo rybu.

Podle informací od sestřiček bude Akakulubelwa v nutričním programu ještě další tři měsíce, dokud nedosáhne na normální váhu, což je v jeho věku 12.5 kilogramu. Já se budu snažit, aby jeho váha zůstala normální a dobře rostl. Chci vařit pestřejší stravu a nabízet mu zeleninu nebo jiné přílohy k nshimě jako třeba rybu nebo maso, i přesto, že je pro mě velmi obtížné tyto věci kupovat. Nemám totiž pravidelný příjem, spoléhám na to, co vypěstuji a mám jen malý příjem z přebytků, které prodám na místním trhu.

Mým největším přáním je, abych byla schopná zajistit dostatek jídla pro má vnoučata. A to zejména proto, že já jsem ta, na kterou spoléhají. Žádné z nich bohužel nemá otce, který by je podporoval. Velmi bych si přála, abych měla dostatek peněz na to, abych Akakulubelwovi poskytla vše k tomu, aby zůstal zdravý a už nikdy nebyl podvyživený.

Jsem opravdu ráda, že Člověk v tísni podporuje naše zdravotní centrum a pomohl mému vnukovi.

Vnuk paní Situmbeko byl do nutričního programu místního zdravotnického centra přijat díky projektu vedeném Člověkem v tísni v okrese Nalolo, západní provincii Zambie. V rámci tohoto projektu Člověk v tísni spolupracuje se zambijským Ministerstvem zdravotnictví a poskytuje nutriční potravinové doplňky jako je plumpy nut pro podvyživené děti a školí zdravotnický personál k efektivnější identifikaci podvyživených dětí i k poskytování služeb, které podvýživě zabraňují. Projekt je financovaný Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Bojovat s podvýživou v Zambii pomáháme i díky Klubu přátel Člověka v tísni.


Autor: Člověk v tísni

Související články