EU chce být lídrem v ochraně lidských práv. Bude usilovat o globální zákaz trestu smrti

Publikováno: 24. 4. 2020 Doba čtení: 2 minuty
EU chce být lídrem v ochraně lidských práv. Bude usilovat o globální zákaz trestu smrti
© Foto: Pixabay

Euractiv.cz: Evropská unie připravila Akční plán pro lidská práva a demokracii pro roky 2020-2024. Jaké jsou unijní priority pro toto období na poli lidských práv? Vymýcení trestu smrti, ochrana lidských práv tváří tvář současným environmentálním a digitálním výzvám a efektivnější reakce díky hlasování kvalifikovanou většinou. Akční plán může navíc pomoci například organizaci Člověk v tísni, a to zejména na poli veřejné diplomacie a advokacie. 

Ochrana a posílení postavení jednotlivců, budování demokratických společností, podpora globálního systému lidských práv a demokracie, využití příležitostí a řešení výzev spojených s využíváním nových technologií a dosahování výsledků prostřednictvím spolupráce. To je pět klíčových oblastí činnosti na poli lidských práv a demokracie, na které se Unie v příštích pěti letech zaměří.

Politickou mapu priorit, Akční plán pro lidská práva a demokracii pro roky 2020-2024 z dílny Evropské komise, musí ještě schválit Rada. Unie podle plánu aspiruje na posílení svého globálního vlivu a chce se stát lídrem na poli ochrany lidských práv. Komise v plánu klade důraz také na zákaz diskriminace, příležitosti a rizika nových technologií, ochranu práv pracovníků a prosazování ochrany lidských práv v partnerských zemích Unie.

Akční plán může pomoci například organizaci Člověk v tísni, a to na poli veřejné diplomacie a advokacie, protože „potvrzuje, že se EU bude nadále snažit plnit roli jednoho z globálních lídrů prosazujících lidská práva a demokracii na multilaterálních a regionálních fórech,“ uvedla pro EURACTIV.cz organizace. Podle ní ale zůstává otázkou, do jaké míry budou tuto snahu podporovat jednotlivé členské státy.

Rozhodování EU v oblasti lidských práv a demokracie by mohl zefektivnit návrh Evropské komise a vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borrella. Ten navrhuje, aby se v otázkách spadajících do akčního plánu rozhodovalo v rámci Rady kvalifikovanou většinou.

Plán by také mohl vést k vytyčení jasných závazků členských států. V roce 2018 sdružení lidskoprávních neziskových organizací na unijní úrovni (HRDN), jehož členem je například organizace Amnesty International, vypracovalo analýzu, ze které vyplývá, že členské státy nedostatečně implementují některé lidskoprávní iniciativy EU.

„Máme-li společně čelit výzvám, potřebujeme odvahu a ambice. Navrhujeme ambiciózní plán obrany lidských práv a demokracie na celém světě, a to s rychlejším a účinnějším využitím všech našich zdrojů,“ uvedl při představení plánu Borrell.

Pokračování článku najdete zde

Autor: Kateřina Zichová, Euractiv.cz

Související články