Evropský den obětí trestných činů

Publikováno: 22. 2. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Evropský den obětí trestných činů
© Unsplash.com

22. 2. 2022 je Evropský den obětí trestných činů. Tento den má pomoci zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětem a jejich blízkým. 

Nejčastěji se v rámci služby pro oběti trestných činů potkáváme s obětmi podvodu, podvodného jednání. Tento trestný čin není snadné objasnit a prokázat. Často se jedná o osoby, na kterých spáchal podvod člen rodiny. Dokazování v takové věci je obtížné, trestní řízení často končí odložením věci. Setkáváme se tak s mnoha nešťastnými lidmi, kteří ztratili víru ve spravedlnost, protože není možné jejich tvrzení prokázat nebo přišli příliš pozdě.

Nenechte si to líbit! Přijďte včas!

Závažné kriminalitě pachatelů velmi často předchází řada drobnějších, méně intenzivních, neohlášených skutků.

• Děti si vzaly úvěry jménem svých rodičů, použily jejich doklady a úvěrovou smlouvu uzavřely přes internet.

• Klienti vzhledem ke svému věku nebyli schopni využívat elektronické bankovnictví, blízký příbuzný zneužil jejich důvěry. Pomohl elektronické bankovnictví zřídit a spravovat, a následně zneužil jejich údaje a vzal si jejich jménem úvěr.

• Zadluženou seniorku navštívili obchodníci s nemovitostmi. Dohodli se s ní na výhodném úvěru, kterým splatí své stávající dluhy. Seniorka si nevšimla ve smlouvách zástavy nemovitosti, notářského zápisu a splatnosti úvěru do 2 měsíců.

• Seniorku nalákali manželé na příznivé podmínky bydlení v rodinném domku. Od seniorky vylákali podpisy na uvěrové smlouvy a spotřebiče na splátky. Z jejího důchodu hradili služby v domě.

• Klient nakupoval na internetu zboží, poslal své údaje emailem, zboží mu nepřišlo. Někdo navíc zneužil jeho údaje ke sjednání spotřebitelské smlouvy.

• Čtyřčlenná rodina hledala nájemní bydlení v Plzni. Našla výhodnou nabídku bydlení, s rychlým jednáním. Dotyčný si nechal poslat 2 nájmy předem jako zálohu. Jak se později ukázalo, pronajímatel s tímto jménem nikdy neexistoval.

• Podomní obchodníci energetických společností se vydávají za zaměstnance velkých společností jako je ČEZ. Tvrdí, že jen pomohou zlevnit energie, často do očí říkají, že nedojde ke změně dodavatele. Jejich vyjednávací taktiky jsou velmi agresivní a za hranou zákona. Často se jejich obětí stávají senioři.

Oběti se v rámci Plzeňského kraje mohou obracet na právní poradenství pro oběti trestných činů: 602 250 210, radka.liskova@clovekvtisni.cz 

Autor: ČvT

Související články