Evropský komisař pro rozvoj ocenil náš projekt svépomocných skupin v Etiopii
Publikováno: 6. 2. 2013 Doba čtení: 2 minutyMentesenote je název jedné ze svépomocných skupinek podporovaných společností Člověk v tísni v Etiopii. Její název v amharštině znamená "všechno je možné". A svému názvu dostála skupinka žen minulý týden, kdy je přímo v chudinské čtvrti Merkato na okraji Addis Abeby navštívil evropský komisař pro rozvoj Andris Piebalgs. Projekt, při kterém Člověk v tísni prostřednictvím školení podporuje ženy v osobnostním rozvoji a pomáhá jim v zakládání vlastních živnosti, komisař ocenil.
Komisařovi, který se v etiopské metropoli zúčastnil summitu Africké unie a následné donorské konference k Mali, ukázala dvacítka žen své dovednosti. Navíc mu předvedly, jak se připravuje tradiční etiopská placka ijara.
Člověk v tísni prostřednictvím projektu „Sociální ochrana pro městské obyvatele v Etiopii“, který realizuje v rámci trilaterálních projektů zahraniční rozvojové spolupráce ČR, podporuje více než 7 000 žen, jež dohromady tvoří 396 svépomocných skupinek. „Z projektu však nemají prospěch pouze ženy. Díky jejich novým dovednostem a zdrojům obživy cítí pozitivní změnu celá rodina. Celkový počet lidí, kterým prostřednictvím projektu pomáháme, tak dosahuje šedesáti tisíc,“ říká Sara Worku, programová koordinátorka Člověka v tísni v Etiopii. A jak projekt funguje?
Ženy ve svépomocných skupinkách nedostávají žádné peníze. Člověk v tísni pro ně ve spolupráci s místními partnerskými organizacemi připravuje pouze školení. Ta se týkají nejen konkrétních praktických dovedností, aby si ženy mohly založit vlastní živnost, ale také jejich osobnostního rozvoje. A tak se tyto chudé ženy ze slumů, které nikdy nebyly považovány za rovnoprávné členy společnosti, učí vystupovat na veřejnosti, prezentovat své názory nebo vést finance. V kurzech se také naučí administrativě nebo jak správně vytvořit svůj podnikatelský záměr.
#~gallery-749~#
Hlavním poselstvím svépomocných skupin je skutečnost, že každý jednotlivec má potenciál k rozvoji, jen mu musí být poskytnuta příležitost. Lidé sdružení ve skupinách zároveň mohou sdílet své know-how a vzájemně se podporovat, čímž je posílen i každý jednotlivec této skupinky. „Potkáváme se každý pátek ve čtyři hodiny odpoledne. Někdy zůstaneme společně hodinu, jindy i tři. Radíme se o práci, předáváme si zkušenosti, ale sdílíme spolu i všechny radosti a strasti svého života,“ říká Birhanu, jedna ze členek skupiny Mentesenote.
Systém svépomocných skupinek není v Africe nový. Právě ženám se v něm ale daří nejlépe. „Je naprosto zásadní rozdíl mezi ženou, která přichází do skupinky poprvé a která je s námi již například rok. Nově příchozí jsou často velmi submisivní. Mají zkušenost, že nejsou považovány za relevantní členy společnosti. Časem se naučí prezentovat své názory, nastartují vlastní živnost, zapojí do práce svou rodinu a začínají šetřit,“ přibližuje vedoucí mise Člověk v tísni v Etiopii Petra Matulová. ¨
Díky svépomocným skupinám mají ženy k dispozici finance pro případ nemoci, ale mohou si také pořídit něco nového do domácnosti. „Společně tyto ženy ovlivnily dokonce stavbu nové cesty. Vláda měla v plánu postavit cestu jen v okolí chudinských čtvrtí. Ženy ale jednaly s úředníky a asfaltová cesta tak povede i skrz chudinské čtvrti,“ vysvětluje Petra Matulová.