Festival dokumentárních filmů de Cine MÁS v Nikaragui ukazuje nové perspektivy

Publikováno: 21. 9. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Festival dokumentárních filmů de Cine MÁS v Nikaragui ukazuje nové perspektivy
© Foto: PIN

Více než 1400 lidí navštívilo v Nikaragui třetí ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech de Cine MÁS, podporovaný Člověkem v tísni. Během 13 dní se odehrálo celkem 47 projekcí v 8 různých regionech. Místní organizace Movimiento Puente zorganizovala promítání a diskuse na školách, v kulturních centrech i v malých komunitách v různých koutech Nikaraguy, kde se lidé často potýkají se stejnými problémy, o jakých dokumenty pojednávají. 

V Nikaragui vládne pevnou rukou prezident Daniel Ortega, který má přímou kontrolu nad armádou, policií i většinou médií. Zejména pro obyvatele menších měst nebo venkovských komunit byly filmy a diskuse ojedinělou příležitostí, jak se setkat s jiným než oficiálním pohledem na řešení problémů, jimž každodenně čelí.

"V Nikaragui je to dost ojedinělá věc, protože prostor pro neziskový sektor se za poslední léta hodně uzavřel, neexistuje moc prostoru pro projev názoru," říká ředitel festivalu Jeden svět Ondřej Kamenický, který se na nikaragujskou filmovou událost letos zajel podívat a sdílet s organizátory zkušenosti s pořádáním festivalu dokuemntárních filmů o lidských právech Jeden svět v České republice. "Festival měl často charakter takových komunitních screeningů, kdy byl cíleně vybrán film skupinou organizátorů z Movimiento Puente a ten se promítal v konkrétní komunitě," pokračuje. V městečku Ocotal na severu země se tak například mohli podívat na dokument o záborech půdy a nuceném vystěhování, což je v Nikaragui důležitý, ale oficiálními autoritami bagatelizovaný problém. "Film byl určený pro místní farmáře, kteří ještě ten den šli dvě hodiny z hor, aby mohli vidět tuhle projekci v místním maličkém kulturním centru."

Promítalo se:

- na 14 vysokých školách a univerzitách

- v 11 kulturních centrech

- ve 22 organizacích občanské společnosti

- kromě hlavního regionu Managua taky v oblastech Nueva Segovia, Chinandega, León, Estelí, Matagalpa, Granada a Masaya

Filmy mohou nejen mladé lidi motivovat k tomu, aby se stavěli čelem k problémům, které ve své zemi každodenně zažívají. Heslo "ver para actuar" - "vidět a jednat" - vybízí k tomu, aby se shlédnutí dokumentu stalo spouštěčem k nějaké akci a ukázalo, jakým způsobem se problémy dají řešit. Rozhodně přináší také nová témata a nové pohledy na věc a ukazuje, jak mohou být porušována základní lidská práva, a že je v pořádku se za ně postavit. V zemi, kde je většina médií v rukou státu, nebo je vlastní vládě naklonění podnikatelé, je to velmi cenná přidaná hodnota.

Celý festival momentálně organizuje jen pět lidí. Pokud si ale chce udržet dosavadní rozsah - tedy téměř pět desítek promítání v osmi regionech - je podle Ondřeje Kamenického do budoucna nevyhnutelné, aby se systém organizace změnil na cosi podobného českému Jednomu světu v regionech. "To znamená, že máte dejme tomu 30 míst, kde se festival organizuje, na místě máte lokálního partnera, který zajišťuje všechno od PR přes produkci a další, ale vy mu dodáváte obsah a jedete se na to místo maximálně podívat, jak to tam probíhá. Struktura se dál rozšíří a zodpovědnost převezmou i menší lokální organizace."

Festival dokumentárních filmů de Cine MÁS je jednou z aktivit, které v Nikaragui podporuje Centrum pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni. Kromě toho poskytuje malé granty místním partnerům i na další projekty. Občanským organizacím pomáhá šířit informace o jejich práci a o politické situaci v zemi a podporuje cesty představitelů občanské společnosti na různá mezinárodní setkání, jejichž cílem je získání širší podpory pro politiku obrany práv v zemi. 

Podívejte se na fotografie z Festivalu de Cine MÁS:

Více dojmů z Festivalu de Cine MÁS v Nikaragui si poslechněte přímo do novopečeného ředitele festivalu Jeden svět Ondřeje Kamenického, který se na něj jel podívat:



Autor: ČvT

Související články