Festival Jeden svět se blíží!
Publikováno: 30. 1. 2018 Doba čtení: 3 minutySlovem roku se podle slavného Collinsova slovníku stal výraz „fake news“. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky – rozlišovat, co je pravda a co není, sdílet, komentovat, mít názor. Letošní 20. ročník Jednoho světa, který se bude konat od 5. do 14. března v Praze a následně v 36 dalších městech po celé České republice, proto vybízí k aktualizaci systému. Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat.
„Zvykli jsme si volit jednoduchá a líbivá řešení a jednat pod vlivem emocí. Právě zjitřené emoce ve společnosti jsou živnou půdou pro populisty, kteří sami sebe označují za bojovníky vůči systému, jejž považují za překonaný,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. „Chceme, aby si diváci a divačky návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě plném (dez)infromací ze sociálních sítí není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu,“ dodává Kamenický.
Letošní ročník Jednoho světa uvede více než 110 filmů. Novinkou je kategorie Americana, která se zaměří na osobnost Donalda Trumpa, rasovou nesnášenlivost, úlohu policie v systému nebo práva indiánů. Vzestup nacionalismu, populismus a problematika migrace je v letošním roce důležité téma pro evropské filmaře a filmařky – proto se jimi bude zabývat kategorie Eurodrom. Filmy v kategorii Za horizontem, která se věnuje destinacím za naším fyzickým, ale často i myšlenkovým obzorem, odkryjí lokální problémy komunit, které jsou od nás vzdáleny tisíce kilometrů, ale přitom mohou mít s obyvateli střední Evropy společného víc, než si často připouštíme.
Kategorie Umění mění ukáže, že za své ideály lze bojovat prostřednictvím neobvyklých uměleckých vyjádření v podobě performance či tance. Představí se také dva hudební snímky Silvana a When the God Sleeps, jehož protagonista, íránský hudebník Shahin Najafi bude během festivalu koncertovat. Kategorie Ať žije život představí příběhy lidí, kteří se rozhodli vykročit z davu a k řešení každodenních starostí přistupují jinak, než je obvyklé. Filmy z kategorie Zemětaje se zaměří na ekologickou problematiku. Tradičními kategoriemi, které už diváci a divačky znají z minulých let, jsou Máte právo vědět, Cesty ke svobodě, Panorama, Jeden svět interaktivně a Jeden svět dětem. Loňská novinka Česká soutěž představí nejlepší dokumenty z České republiky.
Novinkou v dramaturgii Jednoho světa je také program nazvaný „Mluvící kino/Talking Cinema“. Ten nahrazuje panelové debaty a přiveze do Prahy několik zajímavých zahraničních jmen z řad odborníků a novinářů a novinářek velkých světových médií. „Vybrali jsme z programu 6 filmů, které reflektují zásadní a aktuální témata a pozvali jsme k nim experty a expertky, kteří českému divákovi umí nabídnout nový pohled. Ti dostanou buď prostor pro vlastní prezentaci, nebo budou diskutovat v duelech,“ vysvětluje programový ředitel festivalu Ondřej Moravec.
Pro nedočkavce nabízíme už nyní jeden festivalový film v rámci projektu Promítej i Ty! Snímek Zeptejte se sexperta se věnuje sexuální osvětě v Indii. Dokument, z nějž se nejspíš dozvíte spoustu věcí, které jste o sexu a nejlidnatější zemi na světě nevěděli, je možné zdarma stáhnout a promítat do 20. února. Je dostupný na webu www.promitejity.cz, kde je k dispozici dalších více než 50 dokumentárních filmů z uplynulých ročníků festivalu zdarma ke stažení.