Filipínský tým se připravuje na tajfun Hagupit, pomáhá zpevnit budovy a nakupuje zásoby
Publikováno: 5. 12. 2014 Doba čtení: 2 minutyK Filipínám se blíží supertajfun Hagupit, který by měl pobřeží zasáhnout v sobotu večer místního času. Předpovědi meteorologů se liší, ale živel, jehož větry nyní dosahují až 230 kilometrů v hodině, pravděpodobně udeří nedaleko míst, kde po loňském tajfunu Hayian pracuje tým Člověka v tísni. Mise se tak připravuje na nejhorší.
S přípravami na tajfun Ruby, jak mu říkají místní, pomáhá filipínský tým lidem v okolí. "Poskytli jsme stavební materiál a dřevo na vyztužení školních budov, které budou sloužit jako evakuační centra. Místním radnicím jsme pomohli s dopravou potravin do evakuačních center," říká Denisa Bultasová, která v současnosti misi vede.
"Ve středu jsme kontrolovali námi postavené školy, a kde to bylo potřeba, posílili jsme přitlučení plechů na střechách," říká Denisa Bultasová.
Zatlučená okna a nakoupené zásoby
Na příchod nejsilnějšího tajfunu letošní sezóny se připravují i samotní zaměstnanci. „Máme zatlučená okna a připravené zásoby vody i jídla na několik dní,“ říká Denisa Bultasová. „Zároveň jsme domluvení s našimi místními zaměstnanci a sousedy, že se do naší budovy přijdou schovat. Mohlo by přijít až 100 lidí,“ dodává.
#~gallery-909~#
Školy a vládní budovy jsou zavřené, lidé opouštějí pobřeží a hledají úkryty ve vnitrozemí. "Kromě silných větrů je nebezpečný i déšť, který může způsobit rozsáhlé záplavy nebo sesuvy půdy," vysvětluje Denisa Bultasová s tím, že někteří lidé se schovávají i v jeskyních.
Atmosféra v samotném Guiuanu se po čtvrtečním chaosu v pátek uklidnila. „Lidé si dělali zásoby, a tak ve čtvrtek na mnoha místech došly potraviny. V pátek bylo ale zboží opět k dostání,“ popisuje Denisa Bultasová s tím, že oblast se ještě nevzpamatovala z loňského tajfunu, a tak by úder nového živlu mohl být fatální.
Lidé se nemohou ukrýt do evakuačních center
„Loňský tajfun například pobořil většinu evakuačních center, a tak se mnoho lidí nemá kam schovat a budou muset zůstat ve svých chatrných obydlích,“ říká Denisa Bultasová. Okamžitě po úderu tajfunu je tak mise připravená pomoct nejzranitelnějším lidem z blízkého i vzdálenějšího okolí. „V pohotovosti máme 20 současných nebo bývalých zaměstnanců, kteří jsou okamžitě připraveni pomáhat s distribucemi vody a jídla nebo odklízením trosek,“ říká Denisa Bultasová.
Člověk v tísni pomáhá na Filipínách od loňského listopadu, kdy na ostrovy udeřil tajfun Hayian. Ten tehdy zasáhl 15 milionů lidí, pobořil 1,2 milionu lidí a čtyři miliony lidí nechal bez střechy nad hlavou. Člověk v tísni začal na Filipínách pomáhat už sedm dní po katastrofě, od té doby pomohl více než 75 000 lidí a to především prostřednictvím obnovy živobytí, veřejných prací, oprav škol nebo distribucí potravinových balíčků. Více čtěte zde.