Filipínští mírotvorci z Butigu

Publikováno: 19. 8. 2021 Doba čtení: 4 minuty
Alinaid Panolong Macatbar, a teacher and member of the Butig Youth Movement for Peace, advocates for youth empowerment and the promotion of Butig as a peaceful tourism destination.
© Foto: PIN Archive

V roce 2016 zanechaly dvě zuřivé bitvy vedené mezi extremistickými pro-islámskými bojovníky a filipínskou vládou městečko Butig v troskách. Vzhledem k intenzitě a četnosti útoků místní teroristické skupiny Maute získala provincie Lanao del Sur Province pověst centra extremismu a násilí v zemi. V letech 2016 až 2017 patřilo toto město mezi 10 nejchudších obcí na Filipínách. Obyvatelé – především ženy, děti, staří a nemocní lidé byli nuceni uprchnout ze svých domovů a hledat bezpečí v sousedních městech.

Misbah Zacaria, místní organizátor muslimské mládežnické organizace UNYPAD-RANAO, si už jako malý chlapec musel zvyknout, že má pěšky ujít mnoho kilometrů, aby unikl ozbrojeným střetům v Butigu.

„Přímo před dveřmi našeho domu jsme byli neustále svědky násilí,” vypráví.

„Říkalo se nám ´vícenásobní vysídlenci´, protože během obléhání Butigu jsme se evakuovali do Marawi a potom při obléhání Marawi jsme zase byli přesunuti zpět do Butigu. Měli jsme pocit, že nemáme stálou adresu, jelikož v naší oblasti neustále zuřily boje mezi vládou a povstaleckými skupinami.”

Naštěstí dnes už se Butig pomalu zotavuje, a to hlavně díky vůli a pracovitosti lidí, kteří odsud kdysi uprchli.

Aby zapracoval na svých organizačních schopnostech, zapojil se Zacaria do programu pro mírové komunikátory, který je součástí projektu Člověka v tísni s názvem Mládež za vzájemné porozumění, respekt a větší toleranci (Empowered Youth for Mutual Understanding, Respect and Increased Tolerance). Projekt financuje Evropská unie prostřednictvím programu Evropský nástroj pro demokracii a lidská práva (EIDHR) a realizuje jej slovenský Človek v ohrození, Člověk v tísni na Filipínách, Člověk v tísni v Myanmaru a národní partner Pailig Development Foundation, Inc.

S cílem šířit mírové poselství mezi zdejšími mladými lidmi se Zacaria naučil větší vnímavosti vůči konfliktům či jak oslovit i těžko dosažitelné publikum. Spolu s dalšími mladými lidmi se  také podílel na organizaci Butigského hnutí mládeže za mír (BYMP), aby inspiroval své vrstevníky k aktivitám, které by zabránily dalšímu propuknutí násilí. Zacariu a další mladé obhájce zarmucuje fakt, že obyvatelé Butigu už častému násilí přivykli. Proto chtějí pomoci zajistit pro svou generaci lepší budoucnost. BYMP vede s ostatními místními mládežnickými skupinami společné aktivity na podporu míru. Tyto aktivity posilují přátelství, budují vzájemný respekt a zvyšují sebevědomí mladých lidí. Členové o tom píší na sociálních sítích, aby inspirovali další mladé lidi z venkovských oblastí k rozvoji vlastních mírotvorných aktivit.

„Přetrvávající násilí přimělo nás mladé k vytvoření organizace stavící se proti aktivitám, které narušují bezpečí našeho domova,” říká Zacaria. „BYMP jsme založili pro ty, kteří jsou odhodláni chránit svou budoucnost a zachovat mír.”

Každý, kdo sem přijde, velmi oceňuje naši pohostinnost

Třicetiletý člen BYMP Alinaid Panolong Macatba je učitel, který usiluje o posílení postavení mládeže a rád by Butig představil jako klidnou turistickou destinaci. „Ti, kdo tu nikdy nebyli, nás mají tendenci diskriminovat a nešetří stereotypy,” stěžuje si. „Mnoho lidí je přesvědčeno, že Butig je domovem teroristů a špatných lidí. Chtěl bych těmto lidem říct, že by nás neměli takhle soudit. Nikdo z nich netuší, čím si Butig prošel a co ho možná ještě čeká. Na druhou stranu každý, kdo sem přijde, je příjemně překvapen prostředím i naší pohostinností."

Popisuje různá turistická místa, která propaguje a z nichž mnohá zatím široká veřejnost neobjevila. Věří, že osvětové kampaně mohou sloužit k hájení zájmů mladých lidí a k propagaci turistických lákadel, která oblast nabízí.

Na sociálních sítích dokážeme velmi rychle identifikovat fake news


Pětadvacetiletá Asiah Panolong Camar hovoří o důležitosti komunikace: „Sociální média jsou zásadní, protože mohou pomoci změnit názory lidí, kteří nás odsuzují a kritizují. Na sociálních sítích dokážeme snadno rozpoznat falešné zprávy.” Camar zaznamenala, že během války mnoho jejích vrstevníků i mladších lidí bylo nuceno přerušit vzdělávání. Proto věří, že díky BYMP se těmto bývalým studentům dostává místa, kde se mohou uplatnit. Kromě vyvracení mylných představ se hnutí BYMP zapojuje také do projektů na posílení postavení mládeže, aby pomohlo mladým lidem bez ukončeného vzdělání postavit se na vlastní nohy.

Kachní farma

 

Nedávno se Zacaria spolu s dalšími členy BYMP pustil chovu kachen. Mnoho obyvatel města ale často i turisté dávají kachnímu masu přednost před kuřecím, takže projekt má potenciál stát se významným zdrojem příjmů. 

Hnutí BYMP má podporu Člověka v tísni na Filipínách. Cílem je, aby tato iniciativa poskytla členům organizace s nedokončeným vzděláním možnost získání vlastního zdroje příjmů a také pomohla udržet mírové aktivity organizace.

„Kdybych měl něco vzkázat lidem mimo Butig, bylo by to 'vidět znamená věřit,'” říká Zacaria

„O Butigu koluje tolik negativních stereotypů, které tvrdí, že je místem ozbrojených povstaleckých skupin. To není pravda. Možná to tak bylo v předchozích letech, ale teď je to velmi klidné a mírumilovné místo a je jasně vidět, že místní obyvatelé jsou odhodláni mír udržet." Doufá, že prostřednictvím sociálních i mainstreamových médií se mu podaří změnit toto negativní vnímání svého domova a obraz Butigu v očích lidí rehabilitovat. Jeho snem je přispět k tomu, aby ostatní vnímali Butig jako domov lidí, kteří odsuzují násilí a jsou rozhodnuti budovat bezpečnější budoucnost pro další generace.

Autor: Člověk v tísni Filipíny

Související články