FOTO: Jak opravujeme třídy pro tisíce filipínských školáků

Publikováno: 27. 10. 2014 Doba čtení: 3 minuty
FOTO: Jak opravujeme třídy pro tisíce filipínských školáků
© Foto:

Bezmála rok uplynul od doby, kdy se tajfun Haiyan přehnal přes centrální část Filipín. Přestože následky jeho řádění nejsou ani zdaleka odklizeny, více než 2500 dětí může díky  dárcům sbírky SOS Filipíny a práci filipínského týmu Člověka v tísni opět chodit do školy. 

„Do října se nám podařilo s pomocí prostředků ze sbírky opravit 82 tříd v devatenácti školách  ve Východním Samaru. Právě tato oblast patřila k nejvíce postiženým, tajfun tu zničil 90 procent veškeré infrastruktury,“ říká Kateřina Kodysová, koordinátorka programů Člověka v tísni na Filipínách, a dodává, že do konce roku se rekonstrukce dočká dalších 72 tříd v 17 školách.

Celkově bylo ve Východním Samaru poničeno 168 škol. Drtivé většině z nich tajfun zničil střechu, kterou bylo nutné co nejdříve opravit. „Rychlé obnovení školní výuky pro nás bylo prioritou nejen kvůli vzdělávání samotnému, ale také proto, aby děti co nejdříve měly bezpečný prostor, kde se mohou setkávat a postupně se vyrovnávat s následky katastrofy,“ říká Kateřina Kodysová.

V první fázi oprav tým Člověka v tísni školy za pomoci místních provizorně zastřešil plachtami a z jejich okolí odklidil sutiny a polámané stromy. Později pak dělníci přistoupili ke kvalitnějším a trvalejším rekonstrukcím školních budov – opatřili je novými krovy, zpevnili střešní konstrukce, místnosti vybavili dveřmi a okny a postavili nové toalety.

 

Místní lidé se do stavebních a odklízecích prací zapojovali prostřednictvím programu „peníze za práci“, v rámci něhož pracovníci Člověka v tísni nejprve vytipovali a posléze zaměstnali muže i ženy z nejvíce postižených rodin. „Specificky jsme se zaměřili na rodiny, které se ocitly bez příjmů, domácnosti se seniory, těhotnými ženami, rodiny s členy s postižením, nemocnými či raněnými a rodiny jen s jedním živitelem. Peníze za odvedenou práci jsme jim pak vypláceli v hotovosti, a jak z našeho šetření vyplynulo, lidé je utratili většinou za jídlo a nákup stavebního materiálu na opravu svých domovů,“ uvedla Kateřina Kodysová.

 

Na část vybavení zrekonstruovaných školních tříd přispělo české velvyslanectví v Manile. Z těcho prostředků tak mimo jiné bude pořízeno 250 židlí, 20 učitelských kateder, či 65 tabulí. Vše se vyrábí přímo v místních dílnách. „Nejdříve jsme sami vytvořili prototyp tabule, který byl posléze dodán místním truhlářům. Jelikož byla cena nakonec nižší, než se předpokládalo, mohli jsme nechat vyrobit o pět tabulí více,“ říká programový koordinátor Luděk Svoboda, který má na Filipínách na starosti opravy škol.

Člověk v tísni opravuje školy jak na pevnině, tak i na osmi ostrovech. Je to Guiuan, Calicoan, Lelebon, Suluan, Manikani, Victory, Homonhon nebo ostrov Tubabao.

Jeden z nejničivějších tajfunů zasáhl 15 milionů lidí

Tajfun Haiyan, místními nazýván také Yolanda, zasáhl Filipíny 8. listopadu loňského roku. Přes centrální část země se přehnal silou 315 km v hodině a podle odhadů OSN zasáhl 15 milionů lidí, zničil 1,2 milionů domů a čtyři miliony lidí zanechal bez střechy nad hlavou. Na svědomí má také přes 6200 lidských životů. To vše z něj dělá jeden z nejničivějších tajfunů v historii.

Mezi nejvíce postižené oblasti patřil především Východní Samar, kam bezprostředně po katastrofě vyslal Člověk v tísni svůj koordinační humanitární tým. V oblasti, která už před katastrofou patřila k jedné z nejchudších v zemi, bylo postiženo 40 tisíc domácností, tedy téměř 200 tisíc lidí.

Kromě distribuce humanitární pomoci se aktivity Člověka v tísni zaměřovaly také na obnovu poničených oblastí, mezi něž patří vedle opravy škol také úklid veřejných prostranství, výstavba provizorních přístřeší i rozdělování hnojiv a osev farmářům zasažených tajfunem. Část těchto aktivit je hrazena z výtěžku humanitární sbírky, kterou Člověk v tísni vyhlásil již dva dny po katastrofě.

Autor: Jan Blinka