Guiuan - město smetené vlnou

Publikováno: 23. 11. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Guiuan - město smetené vlnou
© Foto:

Guiuan, Praha (25. listopadu 2013) – Tým Člověka v tísni dorazil do města Guiuan, zatím nejhůře postiženého místa, se kterým se pracovníci organizace setkali. Padesátitisícové město na ostrově Leyte nedaleko mořského břehu smetla spolu s tajfunem Haiyan i obrovská přílivová vlna, která obydlí i stromy srovnala se zemí. Člověk v tísni zde zaměstná Filipínce odklízením trosek, které budou moci využít ke stavbě nových obydlí a získat možnost přivýdělku, o který většina z nich přišla.

„Dlouho se sem nešlo dostat. Bylo to první město na pevnině, které přímo zasáhl tajfun. Na rozdíl od Taclobanu je město absolutně mimo mediální zájem. Vlna tu obrovskou silou smetla rozsáhlé oblasti, takže se to dá přirovnat k tsunami,“ říká Petr Štefan z Člověka v tísni. "Když jsem se vrátil po tajfunu k domu, byl úplně zničený. Nemohl jsem tomu uvěřit a byl jsem smutný. Měli jsme tu už tolik tajfunů, ale jen tento dokázal zničit náš dům,"říká třicetiletý Phillip Pagatpatan z Guiuanu před svým zničeným domem.

Ve městě zatím nefunguje elektřina ani voda, ale už do něj začala proudit pomoc. Včera tu otevřeli letiště a dá se sem dojet i po zemi. Podle údajů, které má tým Člověka v tísni od starosty města bylo v Guiuanu zasaženo 13,5 tisíce domácností, které tvoří 95 procent obyvatelstva. „Lidé už si začali opravovat domy, ale je tu nedostatek jídla.  Lidé se tu živili jako rybáři a ztratili teď možnost výdělku i obživy,“ popisuje situaci Štefan. Člověk v tísni zde proto počátkem týdne zorganizuje veřejné práce pro několik stovek Filipínců. „Lidé budou odklízet trosky a my jim za to dáme drobnou mzdu. Zítra se budeme domlouvat s místními komunitami. Vydělají si, zvelebí svoje okolí a nákupy potom podpoří místní ekonomiku,“ vysvětluje Štefan.

#~gallery-817~#

Na vzdálenější místa už proudí pomoc. Lidé by bez ní nepřežili

Na ostrově Bantayan, kde už filipínský tým distribuoval 5 tun rýže a potravinové balíčky, se Člověk v tísni chce věnovat i rekonstrukci obydlí. V pátek nakoupili pracovníci organizace balíčky na provizorní přístřešky pro 1 000 rodin, které budou distribuovat na Bantayanu a severním cípu ostrova Cebu. Před víkendem také spolu s partnerskou organizací ACTED z Alliance2015 distribuovali 330 hygienických balíčků s tabletami na čištění vody a 20L nádoby na vodu ve vesnici Diit poblíž Taclobanu.

Aktuální počet evakuovaných lidí se podle oficiálních údajů filipínského ministerstva sociálních věci zastavil na 4.29 milionech a lidé se začali vracet do svých, většinou poničených, domovů. Hlavní cesty jsou podle páteční zprávy Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti (OCHA) průjezdné a pomoc se už dostává i do odlehlejších oblastí. Potravinovou pomoc obdrželo 2,5 milionu lidí a deset tisíc domácností dostalo materiál na stavbu provizorních přístřešků. Na postižených místech operuje přes 130 lékařských týmů.

Pomoc je možné posílat na konto sbírky SOS Filipíny 37893789/0300

nebo prostřednictvím DMS ve tvaru DMS FILIPINY na číslo 87777

Pro platbu kartou klikněte ZDE.

Zpráva ovšem dodává, že život zachraňující aktivity jsou i tři týdny po katastrofě stále potřebné. Hlavní potřebou zůstává jídlo, pitelná voda a přístřešky, bez kterých jsou zvláště staří lidé a děti v období dešťů náchylní k onemocněním. Ve většině nemocnic je nedostatek léčiv. Podle pátečních informací filipínské vlády vystoupal počet mrtvých na 5,2 tisíce. Dalších 1,611 osob je pohřešováno. Nejnovější čísla z pátku hovoří o 13,26 milionech postižených lidí, 4,29 milionech evakuovaných a 1,1 milionech zničených obydlí, které pro zemi představují jednu z nejhorších živelných pohrom, která ji kdy v minulosti postihla.

Aktuální stav konta SOS Filipíny

Na kontě sbírky SOS Filipíny se do víkendu sešlo přes 12,2 milionů korun. Další 2 miliony dorazí na SOS účet v nejbližších dnech od třech významných dárců: Nadace Vodafone pošle 500.000 korun a navíc přislíbila zdvojit příjem z DMS zaslaných zákazníky Vodafone. Dalším pomoc v hodnotě půlmilionu přislíbil Nadační fond Avast. Magistrát hlavního města Prahy se rozhodl přispět 1 miliónem korun. Při vyhlášení sbírky Člověk v tísni zároveň na pomoc obětem tajfunu okamžitě uvolnil 500 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. Celkem tedy bude mít k dispozici přes 14,7 milionů korun.

 

Pro více informací prosím kontaktujte:

Petr Štefan (Filipíny), mediální koordinátor ČvT

+639082365239, petr.stefan@clovekvtisni.cz

Marek Štys (ČR, od pondělí Filipíny), vedoucí humanitárních programů ČvT

777 053 522, Marek.Stys@clovekvtisni.cz 

Autor: