Hola hola škola volá, aneb zápisy do 1. tříd ZŠ pro rok 2017/2018

Publikováno: 18. 4. 2017 Doba čtení: 1 minuta
Hola hola škola volá, aneb zápisy do 1. tříd ZŠ pro rok 2017/2018
© Barbora Macalová

Ve středu a ve čtvrtek 5. a 6.4.2017 proběhly zápisy do prvních tříd, u kterých nechyběly ani děti z našich předškolních klubů Džanel a Človíček. Některým z nich byly podporou i pracovnice předškolního klubu a motivační pracovnice pro práci s rodinou. Jaké jsou zápisy z jejich pohledu? 

Zápisy jako takové jsou nezbytnou nutností pro přijetí do 1.třídy, a proto je důležité se  na ně dobře připravit. Co musí zvládnout dítě u zápisu? „Dítě musí být dostatečně rozvinuté po všech stránkách, od fyzické zdatnosti, přes emocionální vyrovnanost až po matematické a jazykové znalosti. Předškoláci by měli být schopni podepsat se, počítat na prstech, správně rozlišovat jednotné a množné číslo, ale také třeba umět snášet prohru. Dále by děti měly znát základní barvy, tvary a pojmy. Pro trénink nejen těchto znalostí jsme v průběhu roku intenzivně využívali vzdělávací metodu Grunnlaget.“ říká Vendula Dostálová, pracovnice předškolního klubu Džane.

Jak zápisy hodnotí Barbora Macalová, motivační pracovnice pro práci s rodinou? „U zápisu byla nervozita znát nejen na dětech, ale především na rodičích. Děti se během zápisu seznámily s prostory školy a  také s některými z kantorů, kteří je budou dalších 9 let na jejich školní cestě provázet.“

S mnoha dětmi se v předškolních klubech v srpnu rozloučíme. V kontaktu s rodinami ale zůstaneme nadále, abychom sledovali, jak se jim, jako prvňáčkům, daří. V případě potřeby nabízíme podporu ve formě doučování.

Všem prvňáčkům přejeme úspěšný vstup do prvních tříd a zároveň se těšíme na nové děti, které naše kluby teprve začnou navštěvovat. 

Autor: Barbora Macalová, Vendula Dostálová, Pracovnice PK

Související články