Horečky a přeplněné ordinace, malárie zabila v konžském Lulingu desítky dětí. Pomáhá tu i Člověk v tísni

Publikováno: 12. 8. 2013 Doba čtení: 4 minuty
Horečky a přeplněné ordinace, malárie zabila v konžském Lulingu desítky dětí. Pomáhá tu i Člověk v tísni
© Foto:

V odlehlém zdravotnickém centru ve vesnici Mapino v provincii Jižní Kivu na východě Demokratické republiky Kongo mají zdravotníci lůžka pro patnáct pacientů. Teď se ale mezi stěnami malého střediska tísní více než sto pacientů, především dětí, které sužuje vysoká horečka. Většina z nich trpí malárií. Čekají na výsledky testů, ale také na léky, které umí zhoubnou nemoc vyléčit. 

Už tak špatnou zdravotní péči v regionu ještě zhoršuje kritická bezpečnostní situace. I v období sucha podmáčená oblast se stojatými vodami je navíc ideální pro rozmnožování komárů přenášejících malárii. Desetitisíce lidí tak v Lulingu žijí bez ochranných prostředků s jen s malým povědomím o možnostech prevence proti nemoci. Výsledkem je epidemie, při které dosud zemřelo nejméně 70 dětí.

#~gallery-801~#

Náhlá úmrtí způsobila v oblasti paniku, jež vedla až k obvinění několika lidí z čarodějnictví a fyzickým útokům na údajné mágy. Místní zdravotnická zóna nejprve hlásila vypuknutí epidemie meningitidy a zdejší zdravotnický úřad požádal organizaci Lékaři bez hranic, jež v oblasti působí, o rychlý průzkum. Ten záhy ukázal, že se nejedná o meningitidu, ale nástup akutní malarické infekce. Epidemii navíc zhoršilo, že děti nebyly v první fázi nemoci kvůli chybné diagnóze správně léčeny.

Jak můžete pomoci?

  • Za 300 korun můžete koupit 11 dávek léků proti malárii pro 11 dětí
  • Za 500 korun můžete koupit test na malárii pro 25 pacientů
  • Za 1000 korun můžete koupit léky na chudokrevnost pro 111 těhotných žen
  • Za 1000 korun můžete koupit 1500 tablet léků proti malárii pro 500 těhotných žen

Pomoc je možné posílat na konto 76327632/0300 Variabilní symbol pro dary do DR Kongo je 222.

(Dary si můžete odečíst z daní zde)

Do těžko dostupného Lulinga, kde se navíc kvůli nalezištím minerálů koncentrují rebelové a bezpečnostní situace je tu velmi nestabilní, soustředí od začátku roku 2012 svoji pomoc i Člověk v tísni. V oblasti, kde je kvůli častým přesunům obyvatel vysoká míra podvýživy, zdravotní péče je na velmi nízké úrovni, chybí prevence, kvalifikovaný personál, vybavení i základní léky a zdravotnická střediska byla v minulosti vyrabovaná, se zaměřuje na zlepšování zdravotnické péče. V oblasti pomáháme i díky prostředkům z Klubu přátel Člověka v tísni a sbírky Skutečná pomoc.  

Konžané mohou díky ČvT malárii léčit dlouhodobě a poblíž domova

Po vypuknutí malárie spojil síly s Lékaři bez hranic a společně vytvořili strategii, jak na epidemii reagovat. Lékaři bez hranic poskytli po dobu dvou měsíců bezplatnou léčbu pacientům ve zdravotním středisku v Tchonce a v nemocnici v Lulingu. Léčí nakažené lidi a soustředí se na prevenci dalšího zvýšení dětské úmrtnosti. Člověk v tísni s pomocí prostředků ECHO a darů veřejnosti zase vybavil všech dvacet zdravotních středisek v oblasti léky, aby zdravotníci mohli pacienty léčit už při prvních příznacích malárie a předešli dalšímu vypuknutí epidemie.

Člověk v tísni obvykle v oblasti zcela zdarma léčí jen vnitřní uprchlíky, navrátilce a další ohrožené skupiny lidí. Díky zásahu Člověka v tísni je však nyní léčba dostupná pro všechny obyvatele oblasti a léky jsou zcela zdarma. Konžané tak místo 4 až 10 dolarů za léčbu platí půl dolaru za dospělého a čtvrt dolaru za dítě. Díky tomu se mohou léčit ve středisku co nejblíže domovu. Po zásahu Lékařů bez hranic a Člověka v tísni se podařilo situaci ve většině oblastí stabilizovat.

Člověk v tísni začal v odříznuté oblasti Lulingu se 150 tisíci obyvateli, kam se musí veškerá pomoc dopravovat letecky, působit na jaře 2013. Projekty financované Evropskou Unií a dary soukromých dárců z řad Klubu přátel ČvT a Skutečné pomoci pomáhají zlepšit přístup obyvatel ke zdravotní péči, zejména pak těm nejchudším a vnitřním uprchlíkům. Školením zdravotníků, dodávkami léků, rekonstrukcí poničených budov, zlepšováním hygienických podmínek v centrech a pravidelným monitoringem výkonu místních zdravotníků Člověk v tísni usiluje o lepší kvalitu zdravotní péče. Konžská mise se zaměřuje i na snížení dětské úmrtnosti, léčbu podvýživy u dětí a zlepšení zdraví matek.

Jak Člověk v tísni pomáhá konžskému zdravotnictví:

• V Kongu působíme od roku 2009. Zaměřujeme se na zkvalitnění zdravotní péče v odlehlých venkovských oblastech

• 78 zdravotních středisek v provincii Jižní Kivu jsme dosud vybavili léky, vyškolili jsme zdravotní personál, zajistili supervizi ze strany zdravotnických inspektorů

• 215 000 lidí využilo v roce 2012 služeb námi podporovaných zdravotnických středisek

• Podílíme se na snížení dětské úmrtnosti a zlepšení zdraví matek. Dlouhodobě pořádáme osvětu ve společnosti a ženám a dětem zpřístupňujeme zdravotní péči

• Usilujeme o zlepšení hygienických podmínek ve zdravotních centrech, zajišťujeme přístup k nezávadné vodě, dodáváme zdravotnický materiál, školíme management středisek

Váš dar nám umožní lépe vybavit zdravotnická střediska potřebným materiálem, přístroji a léky. Pomoc budeme moci rozšířit do více zdravotnických středisek a regionů. Tisíce lidí tak budou mít přístup ke kvalitnější zdravotní péči.

Autor: Jana Vyhnálková, Petr Štefan