Hrozbě hladu unikly i díky humanitární pomoci dva miliony Jihosúdánců. Zřejmě jen dočasně

Publikováno: 8. 10. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Hrozbě hladu unikly i díky humanitární pomoci dva miliony Jihosúdánců. Zřejmě jen dočasně
© Foto:

Bezmála čtyři miliony lidí trpících hlady. Takový byl ještě před dvěma měsíci předpoklad OSN pro vývoj potravinové a humanitární krize v Jižním Súdánu, o kterém jsme vás informovali. Na konci září ale ze země přišly po dlouhé době dobré zprávy. Díky včasnému jednání mezinárodního společenství i příznivému počasí se hrozbu hladu podařilo částečně odvrátit. Zlepšení je však zřejmě jen dočasné.

Zatímco ještě v srpnu se předpokládalo, že hladomorem bude zasaženo až 3,7 milionů Jihosúdánců, zářijová zpráva Food Security Phase Classification (IPC) uvádí, že v současnosti je akutní podvýživou ohroženo 2,2 milionů lidí a do konce roku zůstane v ohrožení 1,5 milionu obyvatel země. I to je však v době sklizně vysoké číslo.

Jak je možné, že se situace oproti původním odhadům natolik zlepšila? Zpráva IPC uvádí dva hlavní důvody. Jednak to byla rychlá a dobře koordinovaná humanitární pomoc mezinárodních organizací, a ke stabilizaci situace přispěly také příznivé sezonní přírodní podmínky pro rybolov.

Lidé se naučili žít jako v období bojů

„Lidé si zároveň znovu osvojili způsoby, které využívali během desetiletí bojů. Je to především pobyt v buši v naprosté izolaci spojený s maximálním využítím  jakýchkoli dostupných zdrojů, zejména pak sběr divokých plodin,“ říká programový koordinátor Člověka v tísni v Jižním Súdánu Pavel Muroň.

Před pouze dočasným zlepšením varuje vedoucí mise WFP (Světový potravinový program) v Jižním Súdánu Joyce Luma. „Situace je velmi křehká, až do příštího roku je hladomor stále hrozbou, a to zejména v případě pokračování bojů. Je proto zásadní udržet humanitární pomoc,“ říká Luma. Podle IPC tak může hlad od ledna do března 2015 akutně ohrožovat 2,5 milionu lidí, kterým dojdou zásoby plodin ze sklizně. Zvláště ohrožení budou lidé z oblastí Jonglei, Upper Nile a Unity, které jsou neustále sužované boji.

Proto také FAO (Organizace pro výživu a zemědělství) vyzývá mezinárodní dárce k přispění celkovou částkou 50 milionů dolarů na pokračování humanitárních aktivit v Jižním Súdánu. Za tyto peníze by se nakoupilo nářadí, semena a rybářské sítě na příští rok. To vše však musí být do postižených oblastí dopraveno ještě před začátkem období dešťů příští rok v dubnu.

Pokud se mezinárodnímu společenství nepodaří jednat podobně rozhodně, jako se to stalo v minulých měsících, může Jižní Súdán za několik měsíců opět stát na prahu obrovské humanitární katastrofy.

#ByTheEndOfSeptember

O kritické situaci v Jižním Súdánu jsme vás informovali v souvislosti s kampaní německé humanitární organizace Welthungerjilfe „Hladomor může být zastaven!“, která se pod heslem #ByTheEndOfSeptember snažila upozornit na blížící se humanitární katastrofu.

Jižní Súdán se na pokraj hladomoru, dostal kvůli bojům o moc, které v nejmladší zemi světa probíhají od prosince minulého roku. Násilí zmítající většinu státu znemožnilo farmářům zasadit plodiny či naopak sklidit úrodu. K vyhrocení potravinové situace přispěly také záplavy.

Hladomor se podle mezinárodních měřítek OSN vyhlašuje v případě, kdy 20 procent lidí trpí vážným nedostatkem potravin, 30 procent je výrazně podvyživeno a počet úmrtí za den dosáhne dvou osob na 10.000 lidí.

Autor: Jan Blinka