Humanitární pomoc potřebuje každý třetí Syřan, čtvrtina lidí musela opustit své domovy. Člověk v tísni pomohl 260 000 lidí
Publikováno: 18. 7. 2013 Doba čtení: 7 minutAleppo, Idlíb (18. července 2013) – Humanitární situace v Sýrii se rapidně zhoršuje. Při více než dva roky trvajícím konfliktu mezi opozicí a režimem prezidenta Bašára Asada už zemřelo téměř 100 tisíc lidí, akutní humanitární pomoc potřebuje bezmála sedm milionů Syřanů, každý pátý Syřan se stal uprchlíkem ve vlastní zemi a 1,7 milionu lidí uteklo za hranice vlasti. Lidem chybí základní potraviny, přístřeší nebo léky a školství nebo zdravotnictví z velké části zkolabovalo. „Člověk v tísni přímo pomohl více než 260 tisícům Syřanů, měsíčně pak poskytne pomoc v průměru 30 tisícům lidí. Dalšímu půlmilionu lidí pomáháme nepřímo odklízením odpadu nebo opravou elektrifikační sítě,“ říká koordinátorka syrských programů Jitka Škovránková.
Kromě distribucí potravin, chleba, drobných grantů, dětské výživy a vitamínů pro matky tým Člověka v tísni čistí ulice od nahromaděného odpadu, podporuje výuku ve školách, zřídil informační a poradenské centrum pro uprchlíky nebo opravuje boji zničenou elektrifikační síť.
Člověk v tísni (ČvT) soustředí svoji pomoc především do provincií Idlíb a Aleppo, část pomoci směřovala i do oblastí Homs, Latakíja nebo Hamá, kde je situace kvůli bojům a neustálému ostřelování kritická. Například podle podrobného terénního průzkumu situace a potřeb z května 2013, který probíhal v sedmi provinciích na severu Sýrie, tvoří 40 % lidí v provincii Idlíb vnitřní uprchlíci a bylo tady zničeno 40 % všech budov. Okamžitou potravinovou a zdravotnickou pomoc jen v této provincii potřebuje 1,9 milionu lidí.
Pomoc ČvT v číslech:
- 260 000 přímo podpořených Syřanů
- 100 000 lidí dostalo každý den dávku chleba po dobu alepoň jednoho měsíce
- 50 000 lidí dostalo potravinový balíček na měsíc
- 20 000 dětí jsme poskytli kojenecký balíček
- 55 000 lidí dostalo materiální pomoc
- 500 rodinám jsme poskytli finanční pomoc
- 4500 rodin dostalo příspěvek na jídlo společně s potravinovým balíčkem
- 2000 dětem jsme pomohli zajistit provizorní výuku
- 5 polním nemocnicím jsme poskytli vybavení
- 25 klinikám jsme poskytli léky
- 12 500 těhotných žen dostalo vitamíny
V Aleppu, kde pomáháme od loňského podzimu, potřebuje akutní potravinovou pomoc 1,7 milionu lidí, 2,5 milionu obyvatel provincie přežívá v provizorních příbytcích a pouhých 6 % zdejších dětí navštěvuje školní výuku. Postupující boje a odříznuté zásobovací cesty navíc způsobují prudký nárůst cen a devalvaci místní měny. Například cena chleba ve městech vzrostla oproti ceně před konfliktem až o 1000 procent, ceny dalších potravin běžně o 200 - 500 %. Syrská libra se za poslední měsíc propadla skoro na třetinu své hodnoty vůči dolaru.
Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300
nebo pomocí SMS ve tvaru
DMS SYRIE na číslo 87777
Platbu kartou můžete provést ZDE
(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)
(IBAN CZ1703000000000092329232)
Kvůli dlouhotrvajícímu konfliktu zkolabovalo v Aleppu školství. Mnoho škol je poničeno bombardováním a další obývají ozbrojené skupiny nebo vnitřní uprchlíci. Na začátku roku 2013 se několik dobrovolníků rozhodlo opět obnovit výuku na místech, kde je menší hrozba zranění při bombardování. V suterénech budov a v mešitách zahájili provizorní výuku. Člověk v tísni v současnosti podporuje deset takových míst. „Dětem jsme pořídili školní brašny, cvičebnice a další školní pomůcky. Dvakrát týdně dostávají děti svačiny, učitelům dáváme drobnou finanční podporu na zajištění nejzákladnějších potřeb pro sebe a své rodiny. Školám poskytujeme i benzín do generátorů, aby mohly svítit, protože kvůli bezpečnosti výuka probíhá často ve sklepích nebo zadních traktech mešit,“ vysvětluje Jitka Škovránková s tím, že ve dvou školách se s pomocí prostředků ze sbírky SOS Sýrie opravila také okna, dveře a odklidily trosky.
#~gallery-798~#
Znovuotevřené školy si dětí užívají. „Do školy jsem kvůli válce přestal chodit před sedmi měsíci. Prostě jsem seděl doma, měl strach z bombardování a nedělal nic. Rodiče se báli pouštět mě ven hrát si s kamarády,“ říká dvanáctiletý Nour ze školy Al-Arabi a dodává, že kvůli nedostatku elektřiny nebylo doma příliš co dělat. „Díky této škole jsem se opět mohl vrátit do lavice. Dostali jsme brašnu, kterou mám rád, protože už nemusím sešity nosit v igelitové tašce. Dvakrát týdně také ve škole dostáváme teplé mléko a sušenky,“ dodává Nour.
Epidemie leishmaniózy zasáhla 100 000 lidí
Aleppský tým Člověka v tísni řeší v největším syrském městě i kolaps odpadového hospodářství. Tuny odpadků v ulicích denně ohrožují zdraví obyvatel a špatná hygienická situace dala ve městě propuknout epidemii leishmaniózy, kterou trpí více než 100 000 lidí, především dětí. Onemocnění přenášené bodavým hmyzem se léčí jen těžko, protože lidé nemají peníze na léky a děti si často přivydělávají probíráním odpadků, kde je riziko nákazy největší. „Úklidové čety Člověka v tísni sváží již několik měsíců na skládku stovky tun odpadu a do ulic vyráží pravidelně i vozy s dezinfekční chemikálií, kterou kropí nahromaděný odpad i samotné ulice. Omezují tak šíření nákazy,“ vysvětluje Jitka Škovránková a dodává, že se odpad podařilo odvézt už z pěti čtvrtí a tým tak nepřímo pomohl půl milionu obyvatel.
"Můj syn Zaher trpí leishmaniózou už deset měsíců a teprve nedávno dostal léky, které mu pomohou onemocnění vyléčit. Odklízení odpadu z ulice je velmi důležité, aby se nemoc nešířila dále," říká Mahmood Haj Ali.
Desítkám tisíc lidí pomáhá aleppský tým ČvT i s opravou boji poničené elektrifikační sítě. „Patnáct elektrikářů s naší podporou opravuje kabely, rozvodny a transformátory, aby čtvrť s více než 200 000 obyvatel měla opět obnovené dodávky elektřiny alespoň několik hodin denně,“ říká Jitka Škovránková. Ve čtvrti Al Fardous s 220 000 obyvateli ČvT také podpořil malou kliniku, jediné zařízení, kde lidé mohou vyhledat zdravotnickou pomoc. Klinice, která denně ošetří 100 – 150 pacientů, jsme poskytli léky a benzín do generátorů, aby zařízení mělo energii na světlo, sterilizaci nebo chlazení léků.
Chleba pro 100 000 lidí
Syrská mise ČvT se také soustředí na poskytování základních potravin nejohroženějším rodinám. Pekárnám v Aleppu, Hazzanu a Sarmadě Člověk v tísni dodává mouku a benzín do generátorů pohánějících pece. Chléb se potom rozdává předem vytipovaným nejohroženějším rodinám, které si pro něj chodí do distribučních center, která organizace zřídila. „Každý den si k nám 2200 nejohroženějších rodin chodí pro svůj denní příděl chleba. Práci navíc dostali pekaři, kteří by bez surovin a benzínu museli provozovnu zavřít,“ říká Jitka Škovránková.
Potravinová pomoc míří i těm nejmenším. Téměř polovina syrských matek dětí do dvou let dostatečně nekojí a zároveň nejsou dostupné vhodné potraviny pro přikrmování dětí. Proto ČvT matkám distribuuje sušenou kojeneckou směs spolu s pitnou vodou k přípravě sunaru, balíček nadto obsahuje i těžko dostupné plenky. "Před konfliktem mi pomáhal bratr, ale ten na začátku bojů emigroval, a tak jsme teď zcela bez prostředků a přežíváme jen díky humanitární pomoci," říká šestapadesátiletá Fattima Qassab, která se sama stará o dvě dcery, jež jsou také vdovami, tři vnoučata a nemocnou matku.
Bez příjmů je pro ni velmi těžké zajistit jídlo pro všech sedm členů rodiny. "Dostala jsem potravinový balíček s olejem, rýží, cukrem a drobný finanční příspěvek. Člověk v tísni nám také poskytl dvě balení dětské výživy a láhve pitné vody," říká Fattima. Rodinám v obzvlášť těžké situaci ČvT také nabídl finanční podporu ve výši 50 – 150 dolarů. „Uprchlíci peníze využili především na nákup vody a jídla nebo na urgentní operaci, kterou by si jinak nemohli dovolit,“ říká Jitka Škovránková.
Tým Člověka v tísni pomáhá i v provincii Idlíb, kam pravidelně směřují uprchlické vlny z nejpostiženějších oblastí Hamá a Homs. Pro nově příchozí bylo zřízeno informační centrum, které lidem poskytuje informace o možnosti přístřeší a další pomoci. „Tisícům vnitřních uprchlíkům také distribuujeme balíčky se základními potravinami nebo chléb,“ vypočítává Jitka Škovránková.
“Vybíráme rodiny, které pomoc potřebují nejvíce,” říká syrský zaměstnanec ČvT Mohamed Abukamal. “Jsou to především lidé, kteří utekli ze svých domovů kvůli leteckým náletům a nyní žijí například ve školách,” dodává. Balíček obsahuje základní potraviny jako olej, cukr, rýži, čočku nebo těstoviny a váží kolem dvaceti kilogramů. Jeho součástí je i malý finanční obnos 12,5 dolaru. “Finanční pomoc rodiny využijí k nákupu doplňujících potravin nebo náplní do plynových vařičů, na kterých ženy připravují skromnou obživu pro celou rodinu,” vysvětluje Mohamed.
ČvT v Sýrii
Člověk v tísni se při pomoci obětem syrského konfliktu soustředí především na okamžitou potravinovou, materiální a zdravotnickou pomoc a se stálými kancelářemi a týmy v provinciích Aleppo a Idlíb patří k největším poskytovatelům pomoci na severu země. Do konce loňského roku pomáhal i uprchlíkům v Jordánsku a Iráku, kterým zajisťoval psychosociální pomoc či pitnou vodu díky stavbě vodního rezervoáru v uprchlickém táboře. Na severu Jordánska pak životy uprchlíků pomáhá zachraňovat nová mobilní ambulance. Na pomoc Sýrii přispěla česká veřejnost více než 6 miliony korun skrze sbírku SOS Sýrie a dalších 5 milionů uvolnil humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni. Neméně významně se na pomoci podílejí Ministerstvo zahraničních věcí ČR, partnerské nevládní organizace z Alliance2015 Welthungerhilfe a Concern Worldwide nebo Nadace Vodafone. Člověk v tísni pomohl již více než 260 tisícům Syřanů sužovaných válkou. Více o pomoci ČvT v Sýrii čtěte zde.
Pro více informací prosím kontaktujte:
Jitka Škovránková, koordinátorka programů ČvT v Sýrii, 777 787 934 Jitka.Skovrankova@clovekvtisni.cz