iDnes.cz: Kambodža doplácí na změnu klimatu. Češi ji pomáhají bránit před záplavami

Publikováno: 19. 7. 2023 Doba čtení: 2 minuty
iDnes.cz: Kambodža doplácí na změnu klimatu. Češi ji pomáhají bránit před záplavami
© Foto: Milan Votypka

V Kambodži se střídají dvě období: déšť a sucho. V období deštů - přibližně od května do října - hrozí místním obyvatelům nebezpečné záplavy. „Před deseti lety jsme začali instalovat systém včasného varování před povodněmi a dnes je rozšířený po celé Kambodži,“ říká v rozhovoru pro zpravodajský server iDnes.cz Lucie Marková, projektová manažerka humanitární a rozvojové sekce, která se nedávno vrátila z návštěvy kambodžské mise.

V rozhovoru mluví o tom, jak se systém včasného varování před povodněmi funguje, jak místní zemědělci využívají solární energii i o tom, co ji na místě překvapilo.

Varování před povodněmi

„Vypadá to jako jednoduchá krabička, přes kterou se do mobilních telefonů obyvatel vyšle signál, že se blíží přírodní katastrofa, a dokonce je nasměruje, kudy se mají vydat do bezpečí. Začínalo se v jedné provincii, nyní už systém převzal stát a funguje všude,“ popisuje Marková a dodává, že už se systém plánuje posouvat i do sousedního Laosu.

Kvůli velkým rozdílům mezi obdobím dešťů a obdobím sucha přijíždí většina turistů do země od konce září do února - v tu dobu tu totiž převládají nižší teploty. I přes výrazný ekonomický růst zůstává Kambodža stále jednou z nejchudších zemí jihovýchodní Asie. Nedostatkem základních životních potřeb je zde stále ohroženo na třicet procent lidí.

Přepni na soláry!

Druhý projekt, na který se manažerka vydala podívat, se jmenuje SWITCH to Solar, česky by se dal přeložit jako Přepni na soláry. Ten poskytuje technickou podporu místním poskytovatelům solárních technologií. „Cílem je zlepšit jejich obchodní dovednosti. Místní zemědělci také získávají nové informace, které jim přiblíží výhody solární technologie na jejich farmách,“ doplňuje Marková.

Negativním jevem je podle Markové velký nepořádek a celkové znečištění ovzduší, není žádnou výjimkou nosit v tuk-tucích i na jiných místech roušku. V restauracích si zase všichni poctivě před každým jídlem otírají příbory ubrousky. „To u nás jen tak neuvidíte,“ říká Marková.

Přečtěte si na iDnes.cz celé znění reportáže o tom, jak Kambodža doplácí na změnu klimatu. Za sdílení textu redakci iDnes.cz děkujeme!

Autor: Člověk v tísni

Související články