Šindelář pro iRozhlas: Deset milionů Afghánců je přímo závislých na humanitární pomoci

Publikováno: 9. 2. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Šindelář pro iRozhlas: Deset milionů Afghánců je přímo závislých na humanitární pomoci
© Foto: Člověk v tísni

iRozhlas.cz: Vážnost situace, jaké v současné době čelí miliony Afghánců, pro iROZHLAS.cz popisuje také Jan Šindelář – koordinátor projektů v Afghánistánu z humanitární a rozvojové sekce organizace Člověk v tísni, která v zemi dlouhodobě pomáhá a provozuje tam dvě kanceláře. Jednu v metropoli Kábulu a druhou ve čtvrtém největším městě Mazár-e Šarífu.

„Situace zůstává kritická. Afghánské rodiny se nacházejí na hraně či v jakémsi limbu. Díky intenzivní humanitární pomoci se ale daří, aby lidi nespadli do kapsy chudoby a přežili. V současné době se proto humanitární pomoc zaměřuje na zajištění základních potřeb, aby lidé měli alespoň na chleba, aby mohli pít čistou vodu a mohli si zatopit, případně si mohli zaplatit akutní zákrok či vyšetření,“ říká humanitární pracovník, který se v polovině loňského prosince vrátil z Afghánistánu, kde strávil zhruba měsíc.

Nové nařízení Tálibánu ohrožuje základní principy poskytování pomoci, jako je transparentnost, nestrannost, objektivita a neutrálnost. Za aktuální situace v Afghánistánu by naplnění takovéto direktivy bylo – nechci říct fatální, ale určitě by situaci ještě zhoršilo.

„Tyto věci jsou humanitární organizace zatím schopné zajistit, momentálně proto nemáme informace o tom, že by docházelo k lokálním hladomorům nebo výskytu většího počtu náhlých úmrtí. Samozřejmě se objevují informace, že zejména u dětí dochází k úmrtím z důvodu podvýživy, zatím se ale nebavíme o vysokých číslech. Zhruba devět milionů lidí a k tomu milion dětí se nicméně nachází ve velice těžké situaci – pokud nedostanou každodenní či každotýdenní humanitární pomoc, jejich život se ocitne v přímém ohrožení,“ dodává Šindelář.

Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně

Tálibán chce omezit práci humanitárních organizací

„Situaci nepomáhá, že některé věci stále zůstávají nevyřešené. Například to, jak budou fungovat služby, které mají humanitární pomoc nahradit, jako jsou veřejné, zdravotní nebo školské instituce. Také je ale důležité, aby se rozjela ekonomika a lidé mohli začít generovat alespoň základní příjem. Nyní probíhají jednání, která mají zajistit takzvanou tranzitní dohodu s OSN a došlo tak k nalití peněz ne přímo novým institucím (pod vládou Tálibánu), ale zprostředkovatelům pomoci,“ popisuje Šindelář.

V posledních dnech se podle něj ale situace ještě zkomplikovala. „Vláda vydala nové nařízení, nebo spíš doporučení, které velice ohrožuje nezávislé postavení neziskových humanitárních organizací, jejich nakládání s humanitární pomocí a přístup k pomoci ze strany příjemců podpory. Ohrožuje totiž základní principy poskytování pomoci, jako je transparentnost, nestrannost, objektivita a neutrálnost. Za aktuální situace v Afghánistánu by naplnění takovéto direktivy bylo – nechci říct fatální, ale určitě by situaci ještě zhoršilo,“ varuje pro iROZHLAS.cz.


Autor: Eliška Kubátová, irozhlas.cz

Související články