Jak bojujeme s podvýživou v DR Kongo?
Publikováno: 14. 2. 2020 Doba čtení: 4 minutyFatuma Senganda* žije v zóně Kabambare ve východní části Demokratické republiky Kongo. Pole, které s manželem mají, je pro rodinu jediným zdrojem jejich příjmu. Před nedávnem 25 letou Fatumu, která je matkou tří dětí, potkal vážný problém: u ní a jejího nejmladšího dítěte byla diagnostikována podvýživa. „Nebylo možné zajistit si lékařskou pomoc pro sebe a dítě, protože zdravotní péče je velmi drahá,” říká Fatuma.
Případ Fatumy bohužel není v zóně Kabambare zdaleka ojedinělý, podvýživou zde trpí každý pátý člověk. Alarmující míra podvýživy má několik příčin. „Tato oblast je těžko přístupná, není zde dost bezpečných silnic a cest,” vysvětluje Lucie Chlubnová, programová manažerka Člověka v tísni v DR Kongo. „Proto je velmi obtížné dodat jak léky, tak lékařské vybavení do zdejších nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, která permanentně hlásí jejich obrovský nedostatek.”
Největším nedostatkem trpí zdravotnická zařízení v odlehlých vesnicích, které jsou často zasaženy konflikty místních ozbrojených skupin. V důsledku toho roste riziko přenosu nemocí. „Chudoba, nedostatečný přístup k pitné vodě, nedostatečná hygiena a s ní spojené návyky, nevhodný způsob stravování, zvláště pak u malých i větších dětí a žen a konečně nedostatek zemědělských plodin a znalostí– to vše přispívá k vysoké míře podvýživy a brání v rozvoji hospodářského potenciálu obyvatelstva,” říká Lucie Chlubnová.
Léčba i školení zdarma
V dubnu 2019 zahájil Člověk v tísni v oblasti Kabambare (provincie Maniema) projekt zaměřený na boj s akutní podvýživou. Finanční podporu poskytla kanadská vláda (Global Affairs Canada). Tato rychlá pomoc se soustředí především na oblasti zdraví, výživy, vody, hygieny a aktivity spojené se sanitací a cílí na děti mladší pěti let a také na těhotné nebo kojící ženy ze sedmi zdravotních zón oblasti Kabambare. V rámci projektu dodává Člověk v tísni životně důležité léky, doplňky stravy s vysokou výživovou hodnotou určené na léčbu podvýživy, materiály potřebné pro zdravotní péči a další lékařské vybavení. V rámci projektu také UNICEF DRC poskytuje terapeutické mléko PlumpyNut pro lepší výživu a nástroje, kterými se dá podvýživa a její míra zjistit.
Tato iniciativa vznikla jako reakce na humanitární krizi, která v DR Kongo, zvláště pak ve východní části země, vyvrcholila v roce 2018. Podle Organizace spojených národů potřebuje v tuto chvíli v DR Kongo humanitární pomoc více než 13 milionů lidí. Do konce roku 2020 projekt pomůže vice než 54 000 lidí.
„Doteď jsme poskytli základní zdravotní péči nejméně 1 500 podvyživených dětí mladších pěti let a 100 podvyživených těhotných nebo kojících žen. Také zajišťujeme adekvátní dodávku léků a výživových doplňků do zdravotnických zařízení a pomáháme školit pracovníky ve zdravotnictví,“ říká Lucie Chlubnová.
Jednou z žen, které se dostalo pomoci, je Senganda. „Jsem velmi spokojená, protože zdravotnické centrum nás přijalo a léčí nás zdarma,” vysvětluje Senganda a dodává: „Už teď se cítím o moc lépe a tým Člověka v tísni bude nadále mé dceři zdarma poskytovat potřebnou péči. Jsem přesvědčená, že její stav se brzy zlepší.”
Člověk v tísni také školí zaměstnance místních zdravotnických zařízení v oblasti výživy, prevence podvýživy a také je učí, jak velký význam má kojení na zdravý vývoj dětí. Dále Člověk v tísni poskytuje školení zaměřené na zlepšení základních osobních hygienických návyků.
Stejné školení absolvují i dobrovolníci z místních zdravotnických zařízení, aby byli schopni pomáhat ve zdravotnických centrech i komunitách, zvláště pak matkám dětí mladších 5 let. Dobrovolníci tak pomáhají odhalit případy podvýživy i dalších nemocí v odlehlých vesnicích. Své nově nabyté dovednosti pak mohou sdílet nejen s kolegy, ale i s obyvateli své komunity. Aktivně tak pomáhají zabránit dalším případům akutní podvýživy v odlehlých zemědělských oblastech, což je jeden z nejvážnějších problémů DR Kongo.
Aktivní zapojení mužů
Uvědomujeme si, že pro boj s podvýživou je velmi důležité zapojení všech členů rodiny. Proto se Člověk v tísni zaměřuje také na školení žen, které jsou matkami, ale i mužů a učí je, jak nemoci a podvýživu u svých dětí rozpoznat, léčit a také jak podvýživě zabránit.
„Díky aktivnímu zapojení mužů v tomto procesu vidíme postupné změny, které se ve společnosti dějí,” uzavírá Lucie Chlubnová. „Například muži si začali uvědomovat, co je a co není pro jejich ženy v těhotenství bezpečné. Také se naučili, čeho by se ženy měly během těhotenství vyvarovat a co by měla zahrnovat kvalitní strava.”
* Jméno je z bezpečnostních důvodů změněno