Jak dostat vodu zpátky? Pomáháme Etiopii čelit výzvám. Newsletter
Publikováno: 10. 2. 2024 Doba čtení: 4 minutyTento newsletter byl odeslán 10. 2. 2024. Přihlaste se k odebírání novinek a zajímavého dění v Tísni.
Vážené čtenářky a čtenáři,
vítejte u dalšího dílu newsletteru. Změny podnebí ničí kvalitu půdy a zhoršují životy obyvatel. V dnešním díle se podíváme, jaká opatření můžou pomoci navrátit vodu do krajiny a uzdravit půdu. K tomu vám přihodím tři články o Arménii, rok po zemětřesení v Turecku a případy dalších dětských dlužníků. Například jeden z nich čelí nelegální exekuci kvůli nezaplacenému dluhu za svoz odpadu z doby, kdy mu bylo 10 let. A na závěr mám velmi zajímavý článek o tom, jak pomáháme odsouzeným po propuštění postavit se na vlastní nohy a vymanit se z kruhu páchání trestné činnosti. Přeju příjemné čtení!
Co se zrovna děje? Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů
Musela jsem děti hlídat, aby jedly méně chleba.
Po celé Arménii je v poslední době cítit typická vůně tradiční bylinkové placky žingalov hats, oblíbené hlavně v rodinách z Náhorního Karabachu. To platí také pro region Vayots Dzor, kde se podle posledních statistik nachází na 400 z nich. Mezi ně patří také rodina paní Karine. Utekla se svým manželem, čtyřmi dětmi a čtrnácti vnoučaty.
Znovu a lépe: Turecko rok po zemětřesení.
Za poslední se rok se naše hlavní zaměření přesunulo od zajištění těch nejakutnějších potřeb k pomoci s vytvořením udržitelné budoucnosti. Lidé zasaženi zemětřesením ale naši pomoc stále potřebují.
Kolik dětských dlužníků se bude nuceno ještě potýkat s exekucemi?
Dva případy tzv. dětských dlužníků z jednoho dětského domova vyžadovaly pomoc advokátky. Vstupovat do života z dětského domova samo o sobě není vůbec jednoduché a nést si s sebou zátěž nepochopitelného dluhu za svoz odpadu, za který nemohou, je demotivující.
Jak dostat vodu zpátky? Pomáháme Etiopii čelit výzvám. Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout
Více než 70 % populace v Etiopii je závislá na zemědělství. Kvůli rostoucím teplotám a nepravidelným srážkám způsobené klimatickou změnou se snižuje kvalita životně důležité půdy. Problémy způsobují podvýživu a další sociální problémy, jako je například environmentální migrace. Snažíme se pomoci tyto dopady zmírnit.
Jedna z největších výzev, kterým v Etiopii pomáháme čelit, je právě ochrana vody a půdy. Místní komunity lidí hospodaří v lesích, na polích a pastvinách, ty jsou ale zničené odlesňováním, nešetrnými zemědělskými postupy, rozsáhlým pastevectvím nebo stále se vracejícím suchem.
Základním předpokladem pro obnovení suché krajiny je navrácení vody na místa, kde se dříve vyskytovala. Zdravá krajina udrží velké množství vody a poskytuje tak mnoho přirozených vodních zdrojů. Za naší pomoci vytváří lidé v jižních částech Etiopie různé nádrže, přehrady, bazénky, příkopy a jiné opatření na zadržení vody, aby bylo možné obnovit zdevastovanou krajinu a podpořit biodiverzitu.
Za použití těchto metod jsme v Etiopii vysázeli přes 10 milionů stromů a obnovili 10 tisíc hektarů zničené půdy. Důležitým faktorem je ale také zapojení místních komunit do těchto aktivit, aby mohly i nadále chránit své životní prostředí a posunout se k udržitelnější budoucnosti.
Nejrizikovější období je po propuštění. Dobrá zpráva před koncem
Největší překážkou úspěšného začlenění odsouzených osob do běžné společnosti jsou finanční problémy. Kvůli vysokým dluhům a nemožnosti nalézt legální zaměstnání a stabilní bydlení se lidé po propuštění z vězení ocitají v bludném kruhu páchání trestné činnosti, která se pro ně stává východiskem k získání finančních prostředků.
Díky rodinné zátěži si často tito lidé nevytvořili zdravé občanské a pracovní návyky. Mnohdy byli v minulosti závislí na drogách a jsou tedy vysoce rizikovou skupinou – hrozí u nich, že se znovu zadluží, přijdou o stabilní příjem, opět propadnou závislosti a skončí znovu ve výkonu trestu odnětí svobody.
„S Martinem jsme začali spolupracovat v době jeho výkonu trestu odnětí svobody v liberecké věznici v květnu 2023. V průběhu spolupráce si Martin vyřídil několik odkladů splácení dlužných částek, aby se tak zamezilo exekučnímu vymáhání,“ popisuje jeden klasický klientský příběh dluhová poradkyně Iva Janusová. „Propuštěn bude Martin letos v červenci. Následně bude jeho hlavním úkolem najít si stabilní bydlení a zaměstnání, aby mohl proces oddlužení úspěšně pokračovat.“
„Těší mne zpětná vazba, poděkování od klientů, že se jim podařilo znovu nastartovat život, vyhrabat se z průšvihů, nasbíraných za dlouhé roky. Snažím se být jim nápomocna, i když je pro ně cesta do běžné společnosti složitá a velký kus práce je na nich samotných. Podařilo se mi pomoci klientům v rámci jejich možností, odhodlání a chuti něco změnit. Loni se mi povedlo podat tři návrhy na oddlužení přímo z výkonu trestu odnětí svobody,“ doplňuje.
Na závěr
Hledáme kolegy a kolegyně. Přidej se k nám.
Aktuální díl podcastu Mimo zorné pole: O duševní zdraví musejí pečovat jak děti, tak učitelé. V cestě jim ale nesmí stát rodiče.
Společně za Ukrajinu! Přijďte na shromáždění k 2. výročí války. Jsme s vámi, vzkážeme napadené zemi.
Jestli jste se dočetli až sem, tak mám velikou radost. Pokud se vám newsletter líbí, doporučte ho ostatním. Přihlásit se mohou třeba na tomto odkazu: https://bit.ly/cvt-newsletter Tak zase příště!