Jeden svět nebo taky příběhy žen z Etiopie. Další newsletter
Publikováno: 10. 3. 2024 Doba čtení: 5 minutTento newsletter byl odeslán 10. 3. 2024. Přihlaste se k odebírání novinek a zajímavého dění v Tísni.
Vážené čtenářky a čtenáři,
Tento měsíc nás čeká začátek našeho dokumentárního festivalu Jeden svět, tento ročník s mnoha novinkami, o kterých píšu v tomto newsletteru. Dále pro vás mám i článek s příběhy našich kolegyň z Etiopie nebo taky jak chráníme přírodu v Zambii. Distancujeme se od podoby dalšího Milostivého léta, které se týká jen malého zlomku dlužníků. A taky jeden příběh ukrajinské učitelky, která utekla před válkou do Moldavska, kde dětem pomáhá dohnat školní povinnosti. Přeji příjemné čtení!
Co se zrovna děje? Tři nejžhavější články z posledních dvou týdnů
Distancujeme se od podoby „Nemilosrdného léta“ týkajícího se dluhů na zdravotním pojištění
Poslanecká sněmovna rozhodla ve zkráceném řízení o další podobě Milostivého léta. Tentokrát se týká zavedení mimořádné úlevy u dluhu na penále při zaplacení dlužného zdravotního pojištění. Ve znění, které předložilo ministerstvo zdravotnictví, se však týká pouze zlomku dlužníků. Přitom dluh na zdravotním pojištění je jedním z nejčastějších nesplacených závazků.
V západní Zambii chráníme přírodu, a zároveň zlepšujeme živobytí místních obyvatel
Záplavová Barotská pláň na západě Zambie je známá pro svoji obrovskou biodiverzitu. Jenže místní lidé čelí velké chudobě, a proto pro ně není ochrana přírody prioritou. Nadměrné využívání přírodních zdrojů a nešetrné zemědělské postupy způsobují degradaci půdy, a mají tak negativní vliv nejen na životní prostředí, ale také na život komunity.
Jak ukrajinská učitelka pomáhá v Moldavsku dětem z uprchlických rodin dohnat školní povinnosti
Ani válka nezastaví naši kolegyni Yuliiu Stetskaiu. Pracuje jako učitelka v našem Digitálním vzdělávacím centru v moldavské vesnici Calaracheuca. Přestože zažila hrůzy války, neztratila svoji lásku k dětem a vzdělávání. Hned v prvních dnech války utekla Yuliia společně se svojí rodinou z příhraničního města Mohliv-Podilskii na sever Moldavska. V Moldavsku pomáhá ukrajinským dětem, aby mohly pokračovat ve studiu, přestože jsou daleko od domova.
Každý den je příležitost k tomu, abychom poukázali na úspěchy žen. Jedno téma ze světa, které by nemělo zapadnout
V porovnání s muži pracuje v terénu jen zlomek žen. Není běžné, aby ženy pracovaly v odlehlých oblastech jako humanitární pracovnice. V článku, který jsem dnes vybral, popisujeme několik příběhů našich kolegyň z Etiopie, které inspirují další ženy.
Yerosen Niguse je 27 let a v naší organizaci pracuje jako stážistka v oddělení lidských zdrojů. Yerosen studovala psychologii, ale jako pro čerstvou absolventku je pro ni těžké najít práci. Za možnost stáže je velmi vděčná: „Abych byla upřímná, nikdy bych netušila, že tuto příležitost dostanu, protože na trhu práce je hodně lidí. Ale uvědomila jsem si, jak důležitá je snaha a úsilí.“
Miheret Wasihun pracuje v oddělení komunikace. Stejně jako Yerosen začala pracovat v Člověku v tísni v roce 2021 jako stážistka. Vystudovala komunikaci a žurnalistiku a v Člověku v tísni se rozvíjí jak osobně, tak profesně. Miheret ráda vypráví příběhy a už od dětství si přála dělat v humanitární oblasti. Po několika pokusech při hledání zaměstnání našla u nás svoji práci snů. Jako kameramanka se podívá pracovně na řadu míst, kde Člověk v tísni pomáhá. Přes objektiv zachycuje emoce a příběhy různých lidí. Protože bývá práce s kamerou považována v místním kontextu spíše za mužské odvětví, musela Miheret čelit různým stereotypům a předsudkům.
Mahlet Temesgen se do našeho týmu přidala v roce 2014 a její příběh je příkladem, jak podporujeme emancipaci žen v pracovním prostředí. Mahlet u nás začala pracovat jako uklízečka, ale velmi rychle se posunula na vyšší pozice. Vystřídala čtyři různá pracovní místa. V současnosti je součástí logistického týmu a zajišťuje potřeby zaměstnanců a zařizuje ubytování nebo letenky. Mahlet vede tým zodpovědný za ostrahu a úklid. Stará se o to, aby všechny aktivity proběhly bez problému a vytváří podporující pracovní prostředí. Mimo jiné by si přála, aby u nás v organizaci brzy pracovala žena řidička.
Je třeba zapojit odlišné formy vyprávění a dát moc imaginaci o jiných světech. Dobrá zpráva před koncem
Už tento měsíc začíná další ročník našeho mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Jednou z nejdůležitějších změn, které 26. ročník přinese, je proměna vizuální identity festivalu. Ta se již nebude rok od roku měnit, jako tomu bylo doposud, ale získá nadčasovou podobu. S touto změnou souvisí i opuštění konceptu ročníkových témat. Další důležitou novinkou 26. ročníku festivalu bude obohacení programové nabídky – návštěvníci a návštěvnice se budou moci těšit nejen na promítání českých a zahraničních dokumentárních filmů, ale i fikčních snímků.
„V době, kdy je o stavu lidských práv třeba informovat s ještě větším úsilím a zápalem než kdy dříve, je také třeba zapojit odlišné formy vyprávění a dát moc imaginaci o jiných, možných světech. Hrané filmy obohatí lidskoprávní rozměr Jednoho světa i díky schopnosti umocnit prožitek z fenoménů, jež se dokumentaristům ne vždy daří v těkavé realitě zachytit,“ přibližuje programovou novinku ředitel festivalu Ondřej Kamenický.
Filmy budou společně s vybranými dokumenty rozděleny do sedmi nesoutěžních kategorií, které filmy podle tématu sdruží do sekcí Identity, Vrstvy moci, Blízký východ, Ekosystémy, Hledání svobody, Hrany dospívání a Komunity. Diváci budou moct zhlédnout i dokument 20 dní v Mariupolu o posledním novinářském týmu přinášejícím přímá svědectví o válce na Ukrajině, který v roce 2023 obdržel Pulitzerovu cenu. Klipový film Manifesto v sekci Hrany dospívání ukazuje mnohdy šokující videa ruských teenagerů ze sociálních sítí, na kterých je možné vidět, jak se mohou agrese a útlak nevědomky přenášet na další generace.
Festival Jeden svět proběhne od 20. března do 21. dubna 2024 ve 48 městech po celém Česku, v Praze se uskuteční od 20. do 28. března 2024. Celkem festival nabídne 96 celovečerních filmů, 10 projektů ve virtuální realitě a 7 krátkých filmů pro děti. Kompletní program najdete nyní na festivalovém webu, spuštěný je také předprodej vstupenek v sítí GoOut.
Na závěr
Hledáme kolegy a kolegyně. Přidej se k nám.
Aktuální díl podcastu Mimo zorné pole: Druhý boj o přežití. Více než polovina ukrajinských uprchlíků je pod hranicí chudoby.
Jestli jste se dočetli až sem, tak mám velikou radost. Pokud se vám newsletter líbí, doporučte ho ostatním. Přihlásit se mohou třeba na tomto odkazu: https://bit.ly/cvt-newsletter
Tak zase příště!