JEDEN SVĚT UVEDE FILMY O RUSKÉ OPOZICI. UŽ OD PONDĚLÍ MŮŽETE TAKÉ PROMÍTAT SPECIÁLNĚ VYBRANÉ FILMY O UKRAJINĚ
Publikováno: 4. 3. 2022 Doba čtení: 2 minutyPutinův režim v Rusku dlouhodobě potlačuje nejen jakoukoliv kritiku, ale i snahy o skutečné zpravodajství, které představuje fakta namísto pouhého opakování prorežimních narativů a propagandy. Podívejte se společně s námi, které z filmů letošního festivalového programu přibližují zákulisí vnitrostátní opozice vůči Kremlu. Ještě, než festival začne se můžete v pondělí 7. března zúčastnit benefiční projekce dokumentu Bez viditelných příznaků, kterou pořádáme spolu s Institutem dokumentárního filmu a jejíž výtěžek darujeme na pomoc ukrajinským dokumentaristům a dokumentaristkám. V úterý 8. března pak ve spolupráci s Aerofilms pořádáme projekci Svědků Putinových, která podpoří sbírku SOS Ukrajina.
Od pondělí jsme pro vás připravili speciálně také možnost promítat vybrané dokumenty o Ukrajině přes platformu Promítej i Ty.
„Válka je, když někteří lidé střílejí. A další lidé střílejí na lidi, kteří stříleli první,“ vysvětluje ve filmu Země je modrá jako pomeranč malý chlapec z východní Ukrajiny, kde v roce 2014 vypukla válka o Donbas. Dokument ukrajinské režisérky Iryny Cilyk z roku 2020 je jedním z těch, které od příštího týdne najdete na Promítej i Ty a budete tak mít možnost zdarma a legálně uspořádat projekci pro své přátele nebo veřejnost. Spolu s filmem Bez viditelných příznaků, který sleduje posttraumatický syndrom Oksany, která se vrátila z válečné zóny a pokouší se po zažitých hrůzách vrátit do běžného života, bude na Promítej i Ty přístupný následující dva měsíce. Chcete-li pomoci lidem na Ukrajině, zvažte prosím uspořádání projekce s výzvou divákům a divačkám, aby přispěli do sbírky Člověka v tísni SOS Ukrajina.
Do programu samotného festivalu jsme pak vybrali dva filmy ukazující ruské opoziční hlasy i to, jak náročné je pro ně být v současném Rusku slyšet. Ve filmu Zatracená práce budou mít diváci a divačky možnost seznámit se s Nataliou Sindějevovou, jednou z výrazných opozičních postav a zakladatelkou jediné nezávislé televize v Rusku, TV Dožď. Režisérka filmu Vera Krichevskaya, dokumentaristka a zároveň jedna z členek redakce TV Dožď, nás zavádí k prvopočátkům stanice a původní představě dělat v Rusku pozitivní lifestylový kanál, který ale postupně vyrůstá v tvrdě pronásledovanou a nakonec i zakázanou stanici. Nataša, zpočátku nespoutaná královna večírků, se s roky ve vedení televize stává více a více angažovanou v hledání pravdy a postupně také jednou z úhlavních nepřátel současného režimu.
Film Případ, debutový celovečerní snímek režisérky Niny Gusevy, představuje jinou odvážnou a svéráznou ženu: ruskou advokátku Mariju Ejsmont, která pomáhá politickým aktivistům a lidem zadrženým v Rusku během protirežimních protestů. Co hrozí těm, kteří s Putinem nesouhlasí, a co může pro jejich bezpečí udělat jediná neohrožená právnička?
Všichni si přejeme, aby se tíživá situace na Ukrajině brzy uklidnila a lidé vyhnání válkou se mohli vrátit zpět do svých domovů. Díky vaší obrovské solidaritě se na humanitární pomoc vybrala už jedna miliarda českých korun. Děkujeme vám, že s námi pomáháte.