Jedno tornádo, pět domů, pětkrát větší neštěstí
Publikováno: 21. 6. 2022 Doba čtení: 3 minutyTornádo zasáhlo 5 domů, ve kterých žila rodina a blízcí přátelé pana Jana v Mikulčicích. Od 24.června 2021 se nezastavil, jezdí od stavby ke stavbě, všude pomáhá a opravy organizuje. Působí, jako že má energie na rozdávání, ale vzpomíná i na chvíle, kdy mu bylo těžko. Říká, že pomoc od Člověka v tísni dorazila jako první mezi všemi a na zasažené zapůsobila jako ohromná hlavně morální vzpruha.
V následujících minutách po tornádu vyšel Jan ven na ulici a když spatřil obrovskou spoušť, kterou po sobě živel zanechal, okamžitě věděl, co má dělat. Shodou okolností je totiž sběratelem vojenské techniky a podniká ve stavebnictví, k dispozici tak měl techniku, se kterou dokázal čistit zatarasené cesty. Jan ihned začal odklízet spadané stromy, sloupy a nepořádek, který přineslo tornádo, aby zprůchodnil silnice, po kterých se do obce snažili dostat i hasiči a zdravotníci.
Vzhledem ke své činorodosti a zázemí Jan úzce spolupracoval a dodnes spolupracuje s vedením obce a pomáhá, jak se dá. Vztahy mezi samotnými obyvateli obce komentuje velmi střízlivě: „Lidi si vždycky záviděli a závidět budou. Po tornádu tu byl chaos, lidi byli v šoku, emoce lítaly, objevovaly se tu silná vyjádření, dokonce výhrůžky. To zamrzí, ale neřeším to. Ti lidi prostě měli špatné informace.“
S takovou situací nikdo v Česku neměl zkušenost
Tornádo způsobilo na domě pana Jana škody, které nebránily dům dál obývat. Po neštěstí jeho příbuzní mohli pobývat u něj, například strýc, kterému tornádo dům doslova srovnalo se zemí, se k němu dočasně nastěhoval a bydlí u něj dodnes.
Jan uplynulý rok shrnuje: „S takovou situací nikdo v Česku neměl zkušenost. Nikdo nevěděl, co má dělat a někdo to zvládal hůř, někdo líp. Vedení obce se snažilo, hasiči byli skvělí, velká většina dobrovolníků fakt pomáhala. Armáda dorazila podle mě pozdě. Naopak Člověk v tísni tu byl okamžitě, líbilo se mi, jak jste flexibilní, reagovali jste na situaci a dělali to, co bylo opravdu potřeba.“
V první vlně pomoci, kterou Člověk v tísni distribuoval krátce po neštěstí, získaly z veřejné sbírky SOS Morava všechny zasažené domácnosti až 150 000 Kč. První peníze se musí distribuovat hlavně rychle, protože v prvních dnech chybí prostředky, které jsou potřeba akutně např. na zakrytí domů, které přišly i střechu, nebo na náhradní ubytování. Pojišťovny a úřady začínají vyplácet první významnější částky až několik týdnů nebo měsíců pro události, Člověk v tísni tak pomáhá překlenout lidem dobu bezprostředně po katastrofě.
Jan a další domácnosti byli příjemci plošné první a druhé finanční dávky. Naštěstí se ukázalo, že Jan zvládne pokrýt další opravy z vlastních prostředků, další peníze se sbírky vyplácené v třetí a čtvrté vlně tedy nepotřebuje.
Člověk v tísni působí na místě neštěstí dlouhodobě a ve čtyřech etapách rozdělil mezi 609 domácností více než 100 milionů korun. Kromě finanční podpory zajišťoval dle potřeby také psychologickou pomoc, poradenství dluhových poradců, konzultace s architekty a krajináři a především administrativní podporu od zaměstnanců, kteří se ve složitém systému lidem pomáhají zorientovat, aby věděli, kdy a kam se na koho mají obrátit.