Když starým lidem v krytech nepřivezete léky, jídlo už potřebovat nebudou. Člověk v tísni pomáhá v Doněcku

Publikováno: 11. 12. 2014 Doba čtení: 4 minuty
Když starým lidem v krytech nepřivezete léky, jídlo už potřebovat nebudou. Člověk v tísni pomáhá v Doněcku
© Foto:

Doněck (11. prosince 2014) – Člověk v tísni začal soustavně pomáhat v Doněcku a okolí. Už začátkem listopadu ve městě otevřel kancelář a nejohroženějším lidem poskytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i dětské pleny. Humanitární situace se s tuhou zimou prudce zhoršuje. „Ve čtvrtích poblíž doněckého letiště lidé už měsíce žijí ve starých sovětských krytech. Do vlhkých podzemních prostor je zahnalo pravidelné ostřelování – je pro ně prostě příliš nebezpečné zůstávat doma a jinam není kam jít,“ líčí situaci lidí vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys. Člověk a v tísni proto každý týden s podporou prostředků z EU dodává 1750 lidem v Doněcku a okolí příděl potravin na měsíc.

U krytu ve čtvrti Trudovskaja lidé postávají na schodech. Když zaduní střelba, všichni spěchají do útrob. Kryt má jednu obrovskou místnost, která je zastavěná provizorními lůžky, každá rodina si sem přinesla své deky a matrace. „Celkem tu máme 96 lidí, z toho 90 jich tu žije stále. Prostě nemají, kam jinam jít,“ říká správkyně zdejšího podzemí Natálie. „Léky, hlavně léky. Když našim a staříkům nepřivezete léky, jídlo už potřebovat nebudou,“ odpovídá Natálie pohotově na otázku, co tu lidé nejvíce potřebují.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Ukrajina 93209320/0300 nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE.

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

V hornickém městečku Kirovske duní střelba skoro neustále – blízko je Debalcevo, jedno míst kde se boje koncentrují už několik měsíců. Místní lidé se ještě v létě odhodlali k zoufalému řešení. Z nepoužívaného krytu pod kulturním domem odčerpali vodu, zavedli dovnitř elektřinu a nanosili tam lavice a matrace, co kdo měl v bytě po ruce. V prostorách je protivná vlhká zima, po pěti minutách se člověk mimoděk poohlíží po východu. „Radši mrznout než čekat tam nahoře, kdy to na mě spadne,“ říká Světlana, jedna z dočasných obyvatelek krytu, který slouží i lidem z rozbombardovaných domů.

Člověk v tísni do Kirovského dovezl 400 balíčků s jídlem – obsahují například rýži, těstoviny, masovou konzervu, sardinky nebo čaj. Při běžné spotřebě vydrží zhruba na dva týdny. Pomoc dostali hlavně mnohočlenné rodiny bez příjmu nebo staří lidé. Ještě horší situace než v Doněcku je v okolních městech, která se táhnou v souvislém řetězci až k ruské hranici - Makijevka, Charcizk, Šachťorsk, Torez, Sněžnoje.

#~gallery-911~#

Lidé umírají i hlady

Žebříček potřeb je tu jasný. Léky, jídlo, sklo do rozstřílených oken, hygienické potřeby. „Měli jsme tu padesát úmrtí hlady,“ říká dobrovolná humanitární pracovnicie Tamara ze Sněžného. Podobné případy registrují i v dalších městech, jde ale spíš o sociální problém, kdy si sousedé kvůli válečným starostem nevšimnou, že babička z druhého patra se jim ztrácí před očima  a nakonec přestane vycházet z bytu úplně.

Ve městech východně od Doněcku zhruba 70 procent penzistů nedostalo už půl roku žádné důchody. Firmy nevyplácejí mzdy a lidé se nemohou dostat ke svým úsporám v bankách. „Lidé potřebují zejména jídlo, teplé oblečení, deky nebo matrace. Jejich domy jsou často zničené nebo neobyvatelné. Kritická situace je také v domovech pro seniory,“ popisuje podmínky v Doněcku Marek Štys. Humanitární pomoc je tak pro lidi často jedinou spásou.

#~gallery-912~#

Každý měsíc pomoc pro tisíce lidí

Tým Člověka v tísni prostřednictvím dobrovolníků z místních charitativních sítí poskytl 600 obyvatelům krytů potravinové balíčky a hygienické potřeby na měsíc. Místní nevládní organizace  také pomáhají s rozdáváním ve městech v okolí Doněcku.

 „Jen ve svém okolí znám několik lidí, kteří skutečně začínají hladovět,“ říká Jura z městečka Chadžinkovo, který začal ve volném čase pomáhat. Ještě hůř jsou na tom ti, kteří se svou bídou sedí doma a nikdo ji nevidí. Pro humanitární pracovníky je problém takové případy objevit – neexistuje totiž jednotná databáze příjemců pomoci. Některé lidi v nouzi registrují sociální služby, řada lidí se ale stydí jít se tam přihlásit, jiní doufají, že bída bude jen přechodná. Situace by přitom byla ještě horší nebýt desítek až stovek dobrovolníků jako je Jura.

Tým Člověka v tísni dosud v Doněcku a okolních oblastech rozdal s podporou ECHO (Úřad evropské komise pro humanitární pomoc a civilní ochranu) tisíce balíčků s jídlem. Distribuuje i léky lidem, kteří se přihlásí na nouzovou linku, zájem je především o léky na léčbu srdečních chorob.  Potravinami i hygienickými potřebami podporuje několik zařízení jako domovy důchodců, hospice či útulek pro bezdomovce. Tato zařízení jsou zcela odříznutá od jakéhokoli financování a jejich ředitelům nezbývá, než bojovat o existenci. „Přece to nezavřu a ty lidi nevyhodím na ulici,“ říká například Valentin, zástupce šéfa domova seniorů v Makijevce. Do budoucna se chce Člověk v tísni soustředit na základní humanitární pomoc, jako jsou potravinové balíčky, léky, hygienické potřeby, které bude rozdávat konkrétním nejohroženějším lidem. Pomoc by měla každý měsíc putovat nejméně 8000 lidí.

Pomoc Člověka v tísni na Ukrajině:

Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od letošního srpna, pomoc organizuje z kanceláře ve Slavjansku. Nejzranitelnějším lidem poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo nebo léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center, kam se uchýlili lidé z oblastí bojů. Lidem také nabízí poukázky na nákup ve fungujících supermarketech. Více čtěte zde.

Pro více informací kontaktujte:

Marek Štys, vedoucí humanitárních projektů ČvT, 777 053 522, Marek.Stys@clovekvtisni.cz

Autor: Tomáš Vlach, Petr Štefan