Komentář Daniela Hůleho: Vymahači dluhů se radují

Publikováno: 29. 10. 2018 Doba čtení: 1 minuta
Daniel Hůle
© Foto: HN - Václav Vašků

Nový insolvenční zákon západoevropského střihu, který přináší naději pro statisíce neřešitelně předlužených lidí… Tak přesně takový zákon sněmovna nepřijala. Po letech příprav a roce intenzivního projednávání poslanci schválili de facto zákon v podobě, ve které platí již dnes. 

Největší změnou je, že dnes do oddlužení není vpuštěn nikdo, jehož příjmy nestačí na uhrazení alespoň třetiny dluhů, nově budou moci do insolvence vstoupit skoro všichni, ale ty, kteří na konci nesplatí onu třetinu, pravděpodobně zařízne soud. Budou tak chudší o 60 tisíc, které zaplatí insolvenčnímu správci. Přesto někteří poslanci ANO i KDU veřejnost přesvědčují, jakou šanci dlužníkům zařídili.

Druhým dechem pak dodávají, jak ochránili zájmy věřitelů. Hlavní změnu oproti původnímu návrhu připravil poslanec ANO Patrik Nacher, který vedl vnitrostranickou opozici proti Pelikánovi. Vznikl tak návrh, na který by byla pyšná i chytrá horákyně. O vyváženosti novely však vypovídají ódy, které na výslednou podobu pějí lobbisté věřitelů. Zástupce bankovní asociace označuje Nacherův návrh za projev zdravého rozumu. Obdobně návrh chválí i představitel vymahačské firmy EOS KSI.

Někteří poslanci se tak pasovali do role rozhodčích, kteří jen pískají zápas mezi věřiteli a dlužníky. S představou, že jde o rovnocenné a reprezentativně zastoupené soupeře. Úplně přitom pominuli celospolečenský rozměr fenoménu exekuce.

Pokračování naleznete ZDE

Autor: Daniel Hůle

Související články