Laureátem letošní ceny Homo homini je statečný venezuelský aktivista

Publikováno: 15. 3. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Laureátem letošní ceny Homo homini je statečný venezuelský aktivista
© Foto: Archiv J. Tarazony

Cena Homo Homini, kterou Člověk v tísni uděluje již od roku 1994, po čase opět míří do jižní Ameriky. Za celoživotní podporu lidských práv jí získává Javier Tarazona z Venezuely, který momentálně čelí falešnému obvinění ze zrady, podněcování k nenávisti a terorismu.

Javier Tarazona se od mládí věnuje osvětě a podpoře ohrožených a perzekvovaných osob. Na střední škole pořádal pro své spolužáky kurzy první pomoci a vzdělával je v problematice prevence HIV či antikoncepce. Byl i součástí organizace, která pomáhala lidem ve vězení.

V 17 letech založil organizaci Fundabrisetu, později přejmenovanou na FundaRedes. I ta nejprve začala jako mládežnická organizace, kde se děti a mládež formou hry učily demokratický principům a hodnotám. 

Od učitelství k lidskoprávnímu aktivismu

Po studiu učitelství na univerzitě pracoval jako pedagog. Čím dál tím více se ale začal věnovat práci ve FundaRedes: povzbuzoval občany v různých komunitách, zejména těch v pohraničních státech Venezuely, aby bránili svá práva. Vytvořil stálé buňky monitorující lidská práva v šesti venezuelských hraničních státech Amazonas, Apure, Bolivar, Falcón, Táchira a Zulia. Organizoval pravidelná školení s cílem naučit místní obyvatele monitorovat a hodnotit stav lidských práv.

V listopadu 2022 Inter-American Commission on Human Rights (IACHR) žádala o možnost přezkoumat podmínky /Javierova/ zadržování. Důvodem žádosti bylo opakovaná obvinění z mučení a špatného zacházení. 

Jako ředitel FundaRedes proškolil v pohraničních státech Venezuely více než 8 000 občanů a hlasitě odsuzoval porušování lidských práv ze strany státu a neregulérních ozbrojených skupin. Odhaduje se, že jeho činnost přinesla užitek více než 43 000 obyvatelům. Z FundaRedes vytvořil místa pro veřejná setkání, které v době ozbrojených konfliktů využívali k setkáváni i členové znepřátelených skupin ELN Guerilla, FARC a venezuelské vlády.

Pronásledování a zadržení

Kvůli svým činům byl pod neustálým dohledem Bolívarské národní zpravodajské služby (SEBIN). Před svým zatčením Javier odvážně odsoudil aktivity nelegálních skupin operujících v pohraničních oblastech Venezuely se souhlasem režimu.

Javier Tarazona byl -- spolu se svým bratrem Rafaelem Tarazonou a aktivistou Omarem Garcíou -- zatčen 2. července 2021 cestou na úřad generálního prokurátora, kde chtěl podal stížnost na obtěžování a pronásledování ze strany tajné služby SEBIN. Javier čelí obvinění ze zrady, podněcování k nenávisti a terorismu. Omar García a Rafael Tarazona byli následně z vazby propuštěni, ale zůstávají v domácím vězení.

Současná situace

K dnešnímu dni je Javier Tarazona ve vězení již 600 dní. Je zadržován přímo v sídle zpravodajské služby SEBIN a soud je kvůli průtahům neustále odkládán. V listopadu 2022 Inter-American Commission on Human Rights (IACHR) žádala o možnost přezkoumat podmínky jeho zadržování. Důvodem žádosti bylo opakovaná obvinění z mučení a špatného zacházení. Delegace Evropské unie ve Venezuele ve svém prohlášení rovněž zmiňuje Javierův případ a požaduje, aby vzhledem k jeho zdravotnímu stavu měl Úřad vysokého komisaře OSN k Javierovi přístup.

Cena Homo Homini

Od roku 1994 Člověk v tísni uděluje cenu Homo Homini lidem a skupinám, které se významně zasloužily o obranu lidských práv, demokracii a nenásilné řešení politických konfliktů. Mezi dosavadní laureáty a laureátky patří například ruský politik Alexej Kovalev, čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, ázerbájdžánský právník Intiqam Alijev, známá vietnamská disidentka Pham Doan Trang či nikaragujská farmářka Francisca Ramírez. V roce 2020 byla cena udělena čtyřem zadrženým členům běloruské lidskoprávní organizace Viasna.

Protože Javier Tarazona nebude moci cenu převzít osobně, bude předána v zastoupení. K tomu dojde ve středu 22. března 2023 večer na slavnostním galavečeru v pražské Křižovatce, který zároveň zahájí další ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Živý přenos ceremonie bude možné sledovat online na kanálech Člověka v tísni.

* *

Kontakt pro více informací: Ondřej Lukáš, Mediální koordinátor Člověka v tísni - Centrum pro lidská práva a demokracii, ondrej.lukas@clovekvtisni.cz, +420 776 186 529, www.clovekvtisni.cz.

Autor: Ondřej Lukáš, Media manager PIN

Související články