Lidé na Ústecku poslali do Afriky 443 koz, darují vzdělání i místním dětem
Publikováno: 11. 12. 2015 Doba čtení: 4 minutyDárci na Ústecku nakoupili 443 koz a 47 záchodů, které letos i v minulých letech putovaly nejchudším lidem planety. Přes 35 dárců loni také na charitativním eshopu skutecnydarek.cz koupilo první knížky či doučování pro děti ze sociálně slabých rodin. Chtěli tak pobavit a potěšit pod stromečkem svoje blízké. Letos se dárky pro Česko poprvé distribuovaly místním dětem.
Dobrovolníci z Ústí nad Labem tak mohli díky darům dojíždět doučovat děti přímo do jejich rodin. Ty jim totiž například kvůli vlastnímu nedostatečnému vzdělání nemohou zajistit dostatečnou podporu. „Díky doučování v rodinách si děti zlepšují vědomosti, mají lepší známky na vysvědčení, do školy se těší a pozitivní změny v přístupu ke škole potvrzují i jejich pedagogové,” popisuje Jana Chroustovská, koordinátorka programu Podpory vzdělávání z ústecké pobočky Člověka v tísni. „Velký důraz klademe na spolupráci s učiteli doučovaných žáků, s kterými koordinujeme, na co se zaměřit a kterou látku procvičovat,“ doplňuje Chroustovská.
Letos se v ústecké pobočce Člověka v tísni rozdávaly i „první knížky“, které dětem pomáhají s rozvojem čtenářských dovedností a slouží i jako odměna. Pro některé byly opravdu první knihou, kterou si přinesly domů. „Knížky jsme dávali hlavně předškolákům. A část jsme si nechali v klubu a pravidelně si z nich čteme. Děti si je berou i samy,“ říká koordinátorka předškolního klubu Stromeček Michaela Píšová.
Dárci pomáhají i na Ústecku
Nově se mezi českými dárky Člověka v tísni přibyl certifikát „První krůčky do školy”, který pomůže dětem vyrovnat handicap s jejich vrstevníky ještě před zápisem do první třídy. Tyto dary pomohou v příštím roce zajistit fungovánípředškolních klubu Stonožka na sídlišti Mojžíš a Stromeček v Předlicích. “Většina dětí, které prošly naším předškolním klubem, neměla při nástupu do 1. třídy výraznější problémy, na vysvědčeních v lednu je čekají jedničky, do školy chodí vždy připravení a rodiče s pedagogy příkladně spolupracují,” popisuje své úspěchy Michaela Píšová.
Vzdělávacím aktivitám se Člověk v tísni věnuje ve více než 60 obcích České republiky. Provozuje dvanáct předškolních klubů, do kterých pravidelně dochází 250 dětí. Díky elektronického eshopu bylo nakoupeno a distribuováno 384 knížek, které byly rozdány potřebným dětem jako odměna za celoroční práci a motivaci ke čtení a dalšímu učení. Dárek “měsíc doučování” také pomohl uhradit cestovné 330 dobrovolníků, kteří dojíždějí doučovat děti přímo do rodin.
Nekupujte před Vánocemi voloviny
Z darů nakoupených hlavně před loňskými Vánocemi rozdala organizace během roku na misích například dva tisíce slepic a stovky bioplynáren. Její pracovníci proškolili devět tisíc farmářů a proočkovali28 217 krav a 11 435 ovcí, z nichž část dostali chudí farmáři v dřívějších letech.
„Pro lidi, kterým pomáháme třeba na venkově v Etiopii, je skutečnost, že jim nějaký dárce z Česka koupí kozu, nejdřív těžko pochopitelná a musíme jim to vysvětlovat,“ popisuje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek svoje zkušenosti z distribucí. „Skutečný dárek pomáhá tam, kde je to nejvíc třeba. V mnoha zemích je propojení s další pomocí zásadní pro to, aby se lidé mohli postavit na vlastní nohy po katastrofách, které mnohde zničí možnost jejich obživy a tedy budoucnost,“ dodává Pánek.
Důležité je učit, jak „dárky“ množit
Podle zakladatele eshopu Tomáše Vyhnálka bylo jeho záměrem zkonkretizovat pomoc, ale také pobavit a oslovit nové dárce. „Snažíme se u každého dárku vysvětlovat, jak pomoc v reálu funguje, a když to podmínky dovolí, natáčíme a přidáváme nová videa,“ vysvětluje Vyhnálek. Letos se tak na webu objevilovideo z Kambodži, kde Člověk v tísni pomáhá zlepšit situaci v porodnictví neboz Etiopie, kde podporuje vzdělávání učitelů.
Díky eshopu, který funguje od roku 2009, už Člověk tísni rozdal například 4822 koz, 1053 ovcí nebo přes 13 000 kusů drůbeže. Po celém světě vysázel téměř 615 000 sazenic a více než 2 000 zemědělcům poskytl nářadí a rozdal desítky tun osiva. Díky dárcům z Česka bylo potřebným nábytkem, učebnicemi a školními pomůckami vybaveno 179 škol a postaveno nebo opraveno 67 vodních zdrojů.
Letos se zaměřil na vzdělávání a osvětu, jak o „dárky“ pečovat a nejlépe je množit. Očkování a odčervení se tak dostalo 28 217 kravám a 11 435 ovcím. V Arménii, Jižním Sudánu či Filipínách pak pracovníci Člověka v tísni proškolili 9 tisíc farmářů v moderních zemědělských technikách.
O Skutečném dárku
Skutecnydarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Skutečné kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/