Lidé z kmene Dasenech opakovaně čelí povodním. Díky finanční pomoci se o sebe dokáží postarat

Publikováno: 14. 4. 2025 Doba čtení: 3 minuty

Řeka Omo na jihu Etiopie se pravidelně vylévá z břehů. Povodně vyhnaly z domovů desetitisíce lidí z kmene Dasenech. Díky Evropské unii jsme mohli včas pomoci a poskytnout peníze na pokrytí základních potřeb, jako je jídlo a přístřeší. Příběh dvou žen, Iker a Nokotore, ale ukazuje, že díky humanitární pomoci se dokáží některé rodiny postavit na vlastní nohy například díky možnosti pořídit si hospodářská zvířata.

Lidé z kmene Dasenech opakovaně čelí povodním. Díky finanční pomoci se o sebe dokáží postarat
© Foto: Tsion Girma Degu

Řeka Omo dává lidem na jihu Etiopie obživu, ale na začátku roku 2024 jim přinesla zkázu. Neobvykle silné deště způsobily povodeň a proudy vody vylité z křehkých hliněných hrází s sebou vzaly domy i zemědělskou půdu. Zpětná vlna z jezera Turkana situaci ještě zhoršila. Podle OCHA muselo z domovů utéct 79000 lidí, převážně z kmene Dasenech. Už tak chudá oblast přišla o všechno.

První pomoc - finance

Bylo jasné, že lidé nutně potřebují koordinovanou humanitární pomoc. Rozhodli jsme se jim poskytnout peníze, aby si sami mohli koupit to, co nejvíce potřebují. Finanční podporu z Evropské unie získalo vybraných 5 171 domácností (36 616 osob). Lidé si většinou pořídili jídlo, oblečení a další nejnutnější věci do začátku. Pomohli jsme také paní Iker Macho z vesnice Akodongole.



 „Původně jsme byli v Akodongole, ale kvůli podmáčení jsme se museli přestěhovat do Kelemu. Člověk v tísni nás pak podpořil. Dnes jsem dostala podporu v rámci plánovaného třetího kola pomoci. Mohla jsem díky tomu koupit jídlo, oblečení a školní potřeby pro mé děti," říká Iker.

Iker pokryla okamžité potřeby své rodiny prvními dvěma splátkami a ze zbývajících peněz koupila kozu v hodnotě přibližně 4 500 birrů (asi 750 Kč). Díky ní má teď její rodina udržitelný zdroj potravy i příjmu.


„Koza, kterou jsem koupila, byla březí a už dokonce dvakrát porodila," dodává Iker.

Síla komunity

Další matka z kmene Dasenech původem z vesnice Arikol, Nokotore Nekegnu, také přišla o všechno kvůli povodním. Aby vůbec měla něco pro své děti, požádala o laskavost své sousedy. „Lidé viděli, že nemám vůbec nic, a tak mě doporučili, abych mohla dostat finanční podporu,” popisuje. To ženě změnilo život.

 „Člověk v tísni mě zaregistroval a obdržela jsem první příspěvek. Za to jsem koupila vlnitý plech na stavbu našeho domu,” říká Nokotore.

Z našetřených peněz z druhé a třetí dávky si dokázala koupit jalovici.


„Mám pět dětí. Až se jalovice otelí, mléko a máslo zužitkujeme," vysvětluje. Relativně malá pomoc tak Nokotore a její rodině zajistila lepší budoucnost.

Pro mnohé lidi finanční pomoc není jen o penězích. Díky ní získají nezávilost, sebevědomí a naději do příštích dní. Sami si tak budou moci rozhodnout, zda investují do domu nebo hospodářských zvířat.

Cesta k obnově

Mnoho lidí ale stále na základní pomoc na obnovou svých domovů a živobytí čeká. Je důležité, aby taková pomoc přišla včas, byla nestranná, nezávislá a poskytnutá těm, kteří ji nejvíce potřebují.

Vzhledem k tomu, že kvůli změně klimatu přichází katastrofy častěji a s větší intenzitou, snažíme se obyvatele také připravovat na to, co se může stát. Roli hraje i to, že hlavní institucionální dárci aktuálně škrtají rozpočty na humanitární pomoc.


„Víceúčelová finanční pomoc lidem dává možnost zajistit si základní potřeby, ale také jim umožňuje investovat do obnovy, navrátit se do života, zakládat malé podniky nebo si zajistit obživu jinak. Lidé jsou lépe připraveni čelit výzvám, které je v budoucnu čekají. Děkujeme Evropské unii, že nám umožňuje na tom pracovat," říká Sebsibe Paulos, projektový manažer Člověka v tísni v Etiopii.


Autor: Tsion Girma Degu

Související články