Lidé z Liberecka poslali 323 koz do Afriky a koupili knihy českým dětem. Skutečný dárek pomáhá v krajích Česka i ve světě.

Publikováno: 5. 12. 2018 Doba čtení: 6 minut
Lidé z Liberecka poslali 323 koz do Afriky a koupili knihy českým dětem. Skutečný dárek pomáhá v krajích Česka i ve světě.
© Foto: PIN

Češi rádi přispívají na humanitární a charitativní projekty. Lidé na Liberecku nejsou výjimkou a na Vánoce rádi obdarovávají své blízké Skutečným dárkem, který pomáhá třeba drobným zemědělcům v Etiopii, rodičkám v Kambodži nebo dokonce i dětem v českých regionech. Za Skutečné dárky lidé na Liberecku utratili za 10 let přes 1 milion korun. 

Skutečný dárek na Liberecku

Skutečný dárek pomáhá nejen v chudých státech Afriky a Asie ale rovněž v regionech Česka, Liberecký okres nevyjímaje. Na Liberecku lidé nejčastěji nakupují domácí zvířata, mezi nimi bylo 516 kuřat a 323 koz. Oblíbeným dárkem je také Bezpečný porod, kterých liberečáci koupili 61. Nakupují rovněž školní pomůcky nebo knihy, které se pak rozdávají chudým dětem přímo na severu Čech. Letos už se v okrese Liberec utratilo přes 32 000 Kč, a toto číslo rozhodně není konečné. Očekává se další značný nárůst, protože až 80 % Skutečných dárků lidé koupí v době těsně před Vánocemi.

Skutečný dárek je v Liberci a okolí již tradicí a loni se díky němu podařilo pobočce ČvT rozdat knihy pohádek a slabikáře pro předškolní děti. Naučit děti číst je velmi důležité, rodina v tomto často selhává, především v sociálně vyloučených lokalitách. Právě tam může Skutečný dárek pomoci dětem k lepšímu vzdělání a tím lepší budoucnosti.

“Děti se kterými pracujeme nejsou zvyklé číst. Kniha, kterou dostanou v rámci doučování je často první kniha, kterou vlastní. Stává se, že děti pak chtějí číst více a chodí si půjčovat knihy od našich kolegů,” říká ředitel liberecké pobočky ČvT Lukáš Průcha. Důležitá je také spolupráce s místními školami, aby se zajistilo efektivní a zacílené doučování dětí, které ve výuce zaostávají. “Se školami spolupracujeme, abychom mohli nastavit co a jak doučovat. Je nezbytné se s učitelem potkat a na základních věcech se domluvit,” dodává Průcha.   

Práce dobrovolníků je zásadní

Práce dobrovolníků je velmi důležitá a doučování dětí je na nich v podstatě závislé. "Dobrovolníci nám nejvíce pomáhají při doučování dětí ze základních škol. Doučování na nich víceméně stojí a bez nich by fungovalo velmi omezeně," říká Magdalena Kudláčková, která se v liberecké pobočce ČvT zabávý vzdělávacími programy. 

V Liberci momentálně působí 16 dobrovolníků a uplatnění by se našlo pro další. "Dobrovolníky aktivně hledáme. Snažíme se oslovovat studenty TUL, rodiče na rodičovské dovolené, ale i další. V případě dobrovolníků a doučovaných dětí je hezké vidět, jak dochází k vzájemnému obohacování. Ze zlepšení školních úspěchů mají radost děti i dobrovolníci, dodává Kudláčková. 


Skutečné dárky za 110 milionů

Skutečný dárek je úspěšným projektem humanitární organizace Člověk v tísni. Od skromných začátků v roce 2009, kdy lidé mohli nakoupit drobná hospodářská zvířata se projekt rozrostl o dárky, jako je Bezpečný porod, Studna nebo Zdravé dětství. Loni lidé nakoupili certifikáty v hodnotě 17 milionů korun, za celou dobu existence částka překročila 110 milionů korun.

Dárky lze vybírat ze 4 rozvojových projektů – Zdraví, Školství, Obživa, Voda. „Výběr Skutečných dárků vychází z aktuálních potřeb českých poboček i zahraničních misí,“ říká vedoucí fundraisingu Tomáš Vyhnálek, který rovněž stál u zrodu projektu v roce 2009.

E-shop se rozrůstá i na základě doporučení dárců. „Letos jsme do výběru nových certifikátů zapojili i dřívější dárce, kteří v online anketě hlasovali pro Kohoutek na vodu, Zemědělské náčiní a Teplo domova, které během zimy přispěje lidem v Sýrii nebo na Ukrajině,“ říká Vyhnálek. Dárky mají přispět k dlouhodobému zlepšení situace zemědělců v chudých částech Afriky a Asie a pomoci jim k efektivnímu hospodaření.

Díky skutečnému dárku je možné budovat a opravovat vodní zdroje jako byl vrt ve vesnici Yaye v Mali. Vrt nyní každý den využije několik tisíc lidí z celého okolí. Mezi nimi je i Nureye Mogaro: „Mám šest dětí a dobytek, všichni potřebují vodu, pro rodinu to jsou určitě čtyři kanystry denně. Když byl tento vrt porouchaný, bral jsem vodu z řeky. Jedno z mých dětí bylo po této vodě hodně nemocné. Od té doby, co beru vodu odsud, moje děti nestonají,“ vysvětluje Nureye

Z čísel vyplývá, že muži rádi kupují velká hospodářská zvířata. Ženy rády nakupují Bezpečný porod. Po svém vlastním porodu si často uvědomí, jak náročné musí být přivést dítě na svět v primitivních podmínkách a bez pomoci profesionálního zdravotnického personálu. „Porod v pohodlí české nemocnice mě vedl k myšlence, jaké by to bylo rodit někde v Africe bez pomoci odborníků a moderního vybavení. Proto jsem darovala Bezpečný porod,“ napsala jedna z dárkyň na Facebooku.

Ke skupině matek dárkyň se připojila rovněž známá novinářka a zpěvačka Emma Smetana. „Jeden ten takzvaně Bezpečný porod stojí 800 korun. Bezpečný je opravdu hodně, protože zachraňuje životy, proto tomu Člověk v tísni říká Skutečný dárek,“ říká Emma Smetana.

Lidé svými dárky pomáhají nejen v zahraniční, ale také doma v České republice. Děti ze sociálně slabších rodin po celé zemi mohou dostat knihy nebo bezplatné hodiny doučování.

Speciální edice

Letos do e-shopu přibyly unikátní předměty na kterých se podíleli čeští umělci Maxim Velčovský, Léna Bauer, František Skála a Míla Fürstová. Výtěžek z prodeje jejich předmětů půjde především na podporu vzdělávání v Česku.

Ředitel Člověka v tísni, Šimon Pánek přispěl vlastním mottem „Sebevědomí a pokora“, které je natištěno na školní batohy. Další novinkou je nástěnná litografie od výrazného umělce Františka Skály, jehož výrobek umožní zlepšit přístup k pitné vodě v Etiopii, Angole a Afghánistánu.

Deset let Skutečného dárku

Projekt Skutečný dárek funguje 10 let a za tu dobu přispělo více než 60 tisíc lidí částkou přes 100 milionů korun. Za tyto peníze mohl Člověk v tísni distribuovat farmářům v chudých zemích Afriky a Asie téměř 15 000 kusů drůbeže, 6 300 a ovcí koz a dlouhodobě podporovat 20 školicích středisek pro farmáře.

Podařilo se rovněž vybudovat či opravit 9 000 studní, vodních rezervoárů a poskytnout více než 200 latrín a rozdat 2 800 kanystrů na vodu. Za 10 let se také vysadilo přes 800 000 stromů a v České republice podpořit okolo 1 000 dětí knihami a doučováním zdarma.

U zrodu projektu stál Tomáš Vyhnálek, který k tomu říká: „Když jsme Skutečný dárek vymýšleli, věděli jsme, že musíme přijít s něčím novým a neotřelým. Chtěli jsme zaujmout, ale i pobavit. Vymysleli jsme e-shop, kde si můžete koupit darovací certifikát, díky kterému jménem svých blízkých pošlete do Afriky kozu nebo třeba školní tabuli.“ Dárci se za tu dobu také naučili zajímat o to co se s jejich dárkem děje, a jak pomáhá přímo v místech. „Podrobně dokumentujeme využití peněz a fotíme a natáčíme z distribucí videa, aby měli dárci co nejlepší informace,“ říká Vyhnálek.


O skutečném dárku

Skutečný dárek funguje na principu e-shopu, kde si lidé vyberou, jakou službu či hmotný dárek chtějí koupit. Získají pak certifikát, který mohou někomu poslat fyzicky nebo v elektronické podobě. Člověk v tísni následně v místech pomoci zakoupí tyto dárky a rozdá mezi místní podle potřeby. „Hodnotu dárků stanovujeme z průměru reálných cen, za kterou zvířata nakupujeme v zemích, kde se distribuují. Jejich výběr vychází z aktuálních potřeb našich misí,“ popisuje praxi Tomáš Vyhnálek.

Zajímavé je, že třetina lidí si koupí jen elektronický certifikát a čtvrtina dárců nechce ani ten. Loni tak přispěli 4,2 miliony korun. „Využívají prostě e-shop jako možnost snadného darování na dobrou věc,“ vysvětluje Vyhnálek. Detailní vysvětlení a přehled dárků lze najít na: https://www.skutecnydarek.cz/

Autor: ČvT

Související články