Maksym Butkevič: Pacifista, který vzal do ruky zbraň

Publikováno: 9. 11. 2022 Doba čtení: 1 minuta
Maksym Butkevič: Pacifista, který vzal do ruky zbraň
© Foto: Lukáš Bíba

Přátelé o něm mluví jako o největším altruistovi, kterého znají. Pomáhá totiž lidem bez ohledu na své pohodlí. Všem bez rozdílu, hlavně těm prchajícím před pronásledováním. Do 24. února byl přesvědčený pacifista. Po zahájení ruské agrese ale poznal, že zbývá jen jedna cesta: obrana se zbraní v ruce. 

24. června bojovník za lidská práva Maksym Butkevyč padl do ruského zajetí. A ruská média ho líčí jako teroristu a špiona. 

Maksymův příběh poutavě popisuje na stránkách Seznam Zprávy reportér Filip Harzer. Naposledy v článku s názvem "Syna zajali Rusové. Maksymův osud prožívá i česká diplomacie" Filip popsal  setkání s otcem Maksyma Olexandrem, který přijel do Prahy na pozvání lidskoprávní sekce Člověka v tísni za svého syna převzít Cenu Příběhu bezpráví.

Ukázka z rozhovoru
F.H. "V Praze jste mluvil v Černínském paláci s ministrem zahraničí Janem Lipavským. Nejste tu tedy „jen“ jako advokát svého syna, ale bojujete i za ostatní ukrajinské vojáky ve stejné situaci. Co od české diplomacie očekáváte?" 

O. B. "To jsou bolestivé otázky. Netýká se to jen Maksyma, ale trápí mě i osud všech členů jeho jednotky. V současné době jsme s rodinami, kterých se to týká, v jedné skupině a vyměňujeme si informace."

Ocenění osobně předal ředitel ČvT Šimon Pánek, který událost popsal na svých sociálních sítích.

Celý článek si na serveru Seznam Zprávy můžete přečíst zde.

Autor: Ondřej Lukáš

Související články