Na Balkáně jsme po povodních dosud pomohli 2500 rodinám

Publikováno: 31. 8. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Na Balkáně jsme po povodních dosud pomohli 2500 rodinám
© Foto: Aleš Tomášek

V květnu 2014 zasáhly povodně některé oblasti Bosny a Hercegoviny a také sousedního Srbska. Rozsáhlé záplavy si v obou balkánských zemích vyžádaly téměř 50 lidských životů. Povodně postihly na milion obyvatel a meteorologové je označují za nejhorší za posledních 120 let.

„Zdejší povodeň napáchala daleko více škod než loňské záplavy v Česku. Lidé se o příchodu povodňové vlny často dozvěděli jen čtvrt hodiny před evakuací a nestihli nic vystěhovat. Voda zároveň sahala výš, někde až do výšky čtyř metrů,“ srovnává situaci v Bosně a Hercegovině Aleš Tomášek, který pomáhal na místo doručovat pomoc.

Člověk v tísni reagoval na situaci otevřením sbírkového konta a na místo vyslal koordinátory se zkušenostmi z českých povodní. 1500 rodin v Srbsku a 1000 rodin v Bosně dostalo materiální pomoc. V obou zemích jsme také sdíleli svoje know-how týkající povodňové pomoci v ČR a rozdávali brožurky obsahující základní informace o tom, jak se vypořádat s následky záplav.

Pomoc Bosně

V Bosně směřovala naše pomoc mimo jiné do obcí Doboj a Maglaj. Přes obě města se přehnala až čtyřmetrová povodňová vlna a v Maglaji byla poničená i škola, kterou tu po válce v devadesátých letech rekonstruovali Češi.

V Doboji jsme také zorganizovali týmy, které s pomocí tlakových čističů myly vyklízené domy. V terénu pracovaly celkem 3 týdny.

Nejhůře vyplaveným rodinám pak směřovaly balíčky obsahující kbelík, koště, rukavice, pytle na odpad nebo dezinfekční a čistící prostředky. Celkem jsme takto pomohli 500 rodinám v Maglaji a 500 v Doboji.

Pomoc Srbsku

V Srbsku jsme materiální pomoc dodali také do jedné základní školy a jedné mateřské školy v obci Obrenovac, které byly těžce vyplaveny. Rozsah škod zde byl tak velký, že jsme učitelům, kteří pracovali na odklízení škod, museli zajistit také dodávky vody a potravin. V širokém okolí totiž nebyl jediný funkční obchod.

1500 rodinám v okolí Obrenovace jsme rozdali balíčky obsahující nejnutnější věci na odklízení škod – kyblíky, lopaty, pytle nebo čistící prostředky a dezinfekci.

Sdílení zkušeností

Jak v Bosně a Hercegovině, tak v Srbsku rozdávali naši koordinátoři příručky, jak se vypořádat s následky povodní. „Jedná se o materiál, který běžně používáme při práci v terénu po povodních v Čechách. Hlavním cílem je poskytnout rady, jak zjistit rozsah škod, provést správně čištění a dezinfekci nebo jak postupovat při vysoušení zdiva,“ vysvětluje Aleš Tomášek s tím, že povodňové příručky byly přeloženy do sbrštiny a bosenštiny. V Bosně jsme rozdali celkem 2000ks těchto příruček a v Sbrsku celkem 4 000ks. „Dalších deset tisíc brožurek pak v Bosně vytiskla a rozdala partnerská organizace UNDP,“ dodává Tomášek.

Další využití sbírky

V následujících týdnech bude rozhodnuto, jak naložit se zbývajícími prostředky, které se podařilo shromáždit v rámci veřejné sbírky. V plánu je pomoci s opravou alespoň jedné z vyplavených škol, na kterých jsme během povodní působili.

Autor: Jakub Čejchan

Související články