Na Filipínách obnovujeme školy a poskytujeme práci 650 lidem

Publikováno: 11. 12. 2013 Doba čtení: 4 minuty
Na Filipínách obnovujeme školy a poskytujeme práci 650 lidem
© Foto:

Východní Samar, Guiuan (11. prosince 2013) – I více než měsíc po úderu tajfunu Haiyan je situace v zasažených oblastech na Filipínách tíživá. Čtyři miliony lidí jsou stále bez domova a drtivá většina z nich přežívá mezi troskami 1,1 milionu pobořených domů. Lidé potřebují především materiál a nářadí na opravu domů a zajistit si dlouhodobý zdroj obživy. Zničené jsou také tisíce škol a stovky zdravotních středisek. Člověk v tísni proto v tuto chvíli začal s provizorními opravami, vyklízením a zastřešováním sedmi budov.

„Lidé v rámci veřejných prací vyklízejí trosky a opravují školní záchody. Školy provizorně zastřešujeme nepromokavými plachtami, aby mohla co nejrychleji začít výuka. Po několika týdnech se ke každé škole vrátíme a začneme pokládat trvanlivou střešní krytinu,“ vysvětluje Marek Štys, který v současnosti vede filipínský tým Člověka v tísni. „Současně se také diskutuje, jak zpevnit konstrukci střechy a zdí. Školy byly navržené, aby vydržely vítr o síle 250 kilometrů za hodinu, ale tento limit tajfun Haiyan překonal a mnoho zdí bylo větrem pobořeno,“ dodává Marek Štys.

#~gallery-825~#

V rámci veřejných prací ČvT také organizuje čistění cest a pěšin, které vedou do zapadlých vesnic, kam je pomoc téměř nemožné dostávat. „Týmy mají k dispozici 10 motorových pil a pracně se prořezávají popadanými palmami,“ dodává Marek Štys s tím, že spolu s týmy World Food Programme (WFP) a International Organization for Migration (IOM) prozkoumává helikoptérami, na motorkách a pěšky další odříznuté vesnice a ostrovy, kam se zatím dostalo jen minimum pomoci.

Pomoc je možné posílat na konto sbírky SOS Filipíny 37893789/0300

nebo prostřednictvím DMS ve tvaru DMS FILIPINY na číslo 87777

Pro platbu kartou klikněte ZDE.

Člověk v tísni nabízí prostřednictvím veřejných prací při odklízení trosek drobnou mzdu zástupcům 650 rodin v 17 městských částech Guiuanu, Mercedesu a Giporlosu. „Lidé při veřejných pracích odklízejí trosky ze škol, veřejných prostranství nebo zdravotních středisek a za patnáct dní práce dostanou drobnou mzdu, která jim pomůže koupit si potraviny nebo materiál na opravu obydlí. Státem určená denní mzda je minimální, činí zhruba 130 korun,“ říká Marek Štys.

Člověk v tísni zároveň v táboře pro lidi bez domova v Guiuanu vybudoval 12 latrín a ve 20 městských částech chystá postupně opravu poničených veřejných záchodů. Na ostrově Bantayan distribuuje spolu s místní nevládní organizací RAFI materiál a nářadí na opravu 1100 obydlí. Dál by se chtěl věnovat i opravě škol a obnově živobytí. Lidé ve vesnicích byli z 80 % závislí na sběru kokosových ořechů, přičemž  v některých oblastech jich bylo zničeno až 90 %. Nové stromy vyrostou a začnou plodit teprve za 8 let.

Nejvíce na pomoc přispěla Nadace Vodafone

To vše by nebylo možné bez stovek dárců, kteří přispěli na konto sbírky SOS Filipíny. Největším firemním dárcem je Nadace Vodafone. Kromě jednorázové částky 500 000 korun poslala výzvu půl milionu zákazníkům Vodafone, kteří poslali DMS v hodnotě 700 000 korun. Nadace Vodafone pak částku za DMS zdvojnásobila.

„Poslali jsme zákazníkům Vodafonu SMS výzvu, aby formou DMS podpořili českou humanitární pomoc na Filipínách a reakce byla fantastická. My k tomu přidáváme půl milionu korun, peníze vybrané mezi zaměstnanci Vodafonu a navíc každou zaslanou DMS zdvojujeme,“ říká Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone, která stejným způsobem podpořila humanitární pomoc po letních povodních v České republice. 

Tajfun postihl 14 milionů lidí

Podle vládních úřadů zasáhl tajfun Haiyan ve střední části Filipín 14 milionů lidí. Přes 94 000 lidí bez domova je stále v 385 evakuačních centrech, ostatní se vracejí a snaží se s pomocí nevládních organizací opravit svoje bydlení nebo přežívají u příbuzných poblíž svého domova. V postižených oblastech se zlepšilo zásobování základními potravinami.

Potřeby se podle OSN na různých místech liší. Zatímco kolem Ormocu už se pracuje na obnově, v Taclobanu a Guiuanu je se stále distribuuje převážně základní humanitární pomoc. V poničených oblastech je velkým problémem přístup k pitné vodě a stále častěji se objevují průjmová onemocnění. Lidé také trpí psychosociálními problémy. Děti se nemohou vracet do poničených škol, starší lidé postrádají odpovídající zdravotní péči. Lidé nemají dostatek oblečení a ve většině případů při tajfunu přišli o telefony nebo rádia, a tak se k nim informace dostávají jen obtížně.

Aktuální stav konta SOS Filipíny

Na kontě sbírky SOS Filipíny se sešlo přes 15,1 milionu korun (k 10. 12.). Další 2,2 miliony dorazí na SOS účet v nejbližších dnech od třech významných dárců: Nadace Vodafone už poslala 500.000 korun a pošle ještě 700.000 korun za zdvojené DMSky od zákazníků Vodafone. Dalším pomoc v hodnotě půlmilionu přislíbil Nadační fond Avast. Magistrát hlavního města Prahy se rozhodl přispět 1 miliónem korun. Při vyhlášení sbírky Člověk v tísni zároveň na pomoc obětem tajfunu okamžitě uvolnil 500 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. Celkem tedy bude mít k dispozici přes 17,8 milionů korun.

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor