Na Ukrajině jsme vybrali sedmadvacet pacientů, kteří potřebují kvalitní péči v Česku

Publikováno: 27. 2. 2014 Doba čtení: 3 minuty
Na Ukrajině jsme vybrali sedmadvacet pacientů, kteří potřebují kvalitní péči v Česku
© Foto:

Praha, Kyjev, 27. února 2014 – Člověk v tísni v Kyjevě vybral sedmadvacet vážně zraněných pacientů, které budou ve čtvrtek transportováni dvěma vládními letadly do České republiky. Ordinaci Českých zdravotníků v Kyjevě začali vyhledávat pacienti, kteří se předtím neodvažovali do státních nemocnic. Díky zesílenému zájmu o ošetření prodlužuje Člověk v tísni její činnost na další týdny a rozšířil tým o nového lékaře. Letadla se zraněnými by na letiště Praha-Kbely přistát zítra v 18.40 a 19.40.

„Máme zatím 23 vybraných lidí, ale přibývají další a museli jsme vybrat jen ty vážnější případy,“ říká koordinátor humanitární pomoci na Ukrajině Ivo Dokoupil. Mezi pacienty jsou nejvíce zastoupená zranění oči, komplikované zlomeniny, lebeční fraktury, průstřely a popáleniny, u kterých může poskytnutí kvalitní péče rozhodnout o výsledném uzdravení. „Část těch pacientů byla na jednotkách intenzivní péče a poskytnutí kvalitní zdravotní péče pro ně může být otázkou přežití,“ upřesňuje Dokoupil.

Sbírka Pomoc Ukrajině 93209320/0300

DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

(Svůj dar si také můžete odečist z daní)

Při výběru pacientů spolupracoval tým Člověka v tísni s místními lékaři. „Bylo potřeba obejít při bojích zřizovaná zdravotní střediska, protože soustavně nikdo data neshromažďoval a činnost mezi nimi nebyla koordinovaná,“ říká Dokoupil. O možnosti zajistit převoz za kvalitní zdravotní péči informoval Člověk v tísni také v ukrajinské televizi, v rádiu, na internetu a v novinových inzerátech. „Ozývali se i Ukrajinci z Česka, že je jejich příbuzný zraněný a zprostředkovali nám kontakt,“ vysvětluje Dokoupil.

Česká ordinace v Kyjevě

Ordinace s čtyřmi českými zdravotníky funguje nedaleko Michajlovského kláštera v Kyjevě oficiálně od pondělí. „Aktuálně máme přes padesát ošetřených lidí. Ošetřujeme lehčí průstřely, pohmožděniny, lehké popáleniny a lidé se pak vracejí na kontroly, převazy a podobně,“ říká Ivo Dokoupil. Osmdesát procent pacientů české ordinace podle něj tvoří starší lidé, kteří se sami aktivně neúčastnili bojů, ale někde se střetli s jednotkami Berkut nebo s provokatéry, a zůstali často bez ošetření doma.

„Zpráva o české ordinaci se rychle rozkřikla a chodí čím dál víc lidí, takže odhadujeme, že tu ještě nějaký týden zůstaneme a včera tým posílil ukrajinský lékař z Česka,“ říká Ivo Dokoupil. Podle platformy zdravotnických ošetřoven v okolí Majdanu bylo jen v Kyjevě zraněno 1550 lidí, kteří dosud využívali služeb polních zdravotnických center zřizovaných narychlo v kavárnách, přízemí obytných domů nebo v klášterech. Do státních nemocnic se dostávali jen ti nejhůře zranění. „Lidé se báli a někteří pacienti, které jsme v nemocnicích nacházeli, tu byli zapsáni pod falešnými jmény,“ upřesňuje Dokoupil.

#~gallery-840~#

POMOC RODINÁM

V další fázi pomoci se Člověk v tísni zaměří například na podporu rodin, které díky úmrtí nebo trvalému poranění přišli o zdroj příjmů.  „U několika set zraněných, zejména s úplnou nebo částečnou ztrátou zraku, poškozením či ztrátou končetin, rozsáhlými frakturami, průstřely a popáleninami, došlo k dočasnému či trvalému snížení pracovní schopnosti a tím i částečné nebo úplné ztrátě příjmu. Stejná situace postihla i rodiny zabitých,“ upřesnil směrování další pomoci Marek Štys, vedoucí Humanitárních programů Člověka v tísni

Od pátku 21. 2., kdy Člověk v tísni otevřel sbírku Pomoc Ukrajině, se na účtu sešlo 400 tisíc korun. V lednu Člověk v tísni z humanitárního fondu Klubu přátel uvolnil 500 tisíc. Dalších 500 tisíc daroval Magistrát hlavního města Prahy.

 

Pro více informací kontaktujte:

Petr Štefan, 608 817 958 

Rostislav Valvoda, 608 527 312

Autor: