Nejdůležitější je, aby politici uprchlíků nezneužívali, říká Šimon Pánek, nový držitel Ceny Arnošta Lustiga
Publikováno: 19. 5. 2022 Doba čtení: 4 minuty„Česká republika, nejen vláda, ale hasiči, obce, kraje, neziskové organizace, dobrovolníci, policie zvládli přijetí uprchlíků skvěle, řekl bych možná i nejlépe v Evropě, vzhledem k počtu, který tady je,“ prohlásil Šimon Pánek po přijetí Ceny Arnošta Lustiga v rozhovoru pro Český rozhlas. Stal se jubilejním desátým laureátem ceny, která je udělována za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost.
„Pokud jde o statečnost, už nejsem ten, kdo bývá v prvním sledu,“ upřesňuje v rozhovoru Pánek, „protože jsem hlavní úředník, ředitel velké organizace, takže to není o tom ustát fyzický tlak nebo psychický pocit skutečného fyzického nebezpečí, které v krizových oblastech a někdy i v hodně náročných částech, rozvojových zemích hrozí. Je to možná určitá subtilnější statečnost nebo statečnost a vytrvalost táhnout dál velkou organizaci i v dobách, kdy to není úplně jednoduché, kdy se objevují útoky politiků, nálepky, prohlášení jako zisková neziskovka, a co to vlastně je, že ti lidé dostávají za svou práci plat – jsou tam asi proto, že nic pořádně neumí, tak si založili takovou organizaci. To taky vyžaduje určitou míru statečnosti to ustát a táhnout tu práci dál, když jde především o službu, o pomoc, ať už je to tady doma nebo ve světě.“
„Uprchlickou krizi zvládáme"
S reakcí vlády na uprchlickou vlnu v Česku je spokojen, i když připouští, že stále existuje prostor ke zlepšení. „Dlouhodobější věci je složitější nastavit, ale máme pocit, že vláda nám naslouchá. Sedíme v různých pracovních skupinách, které se týkají právě toho, jak nastavit pobídky pro poskytnutí bydlení uprchlíkům. Myslím, že vláda se chová velmi pružně, takže to nějak probíhá. Chtěli bychom, aby to bylo rychlejší a na druhé straně já vždycky své kolegy, kteří jsou někdy netrpěliví, klidním tím, že holt rozhodování ve státě není tak snadné jako u nás v Člověku v tísni."
„Lidskost může projevit každý stokrát za den"
Při děkovné řeči prohlásil Na téma odvahy, statečnosti, lidskosti a spravedlnosti, za něž je Cena Arnošta Lustiga udílena, Šimon Pánek říká: „Jsou to hodnoty, které tu vždy byly, jsou a budou. Člověk by se měl chovat odvážně, když narazí na situaci, která odvahu vyžaduje. Může to znamenat nemlčet, když se kolem dějí věci, které nejsou správně, netolerovat lži, korupci nebo manipulaci. Měl by být statečný, když je pod nějakým tlakem.
Lidskost můžeme každý projevit stokrát za den, to nejmenší je zajímat se o osud slabších. Na spoustu nespravedlností pak člověk naráží v běžném životě, a může mít odvahu se postavit a říct, že tohle není fér, není to správně. Může jít o cokoliv, o ústrk ve škole, předbíhání ve frontě či protežování kolegy nebo kolegyně. Nechtěl bych ale vyhlašovat nějaké velké morální kázaní, toto je věc každého člověka, aby se znovu a znovu rozhodoval, jak se zachová. I malý posun, který naplní tyto čtyři hodnoty, může ve společnosti znamenat hodně. Čím víc z nás sebere odvahu a zachová se statečně, tím víc to bude vidět.“
Aktuální situace a obrovská vlna solidarity a pomoci našich spoluobčanů Ukrajině ukazuje, že Šimon Pánek ve své snaze není sám. Statisíce, troufnu si říci i miliony našich spoluobčanů v uplynulých dnech a týdnech, svým přístupem k agresi Ruska na Ukrajině ukázali, že jsme národem, který i díky své historické zkušenosti, umí rozeznat mezi dobrem a zlem. A já za to všem děkuji, děkuji všem, kteří pomáhají druhým, děkuji Šimonu Pánkovi a gratuluji k jeho ocenění," poblahopřál Pánkovi v proslovu předseda vlády Petr Fiala.
„Šimon Pánek celým svým životem, nejen postoji, ale i praktickými činy, více než vrchovatě splňuje všechna čtyři kritéria, pro která je Cena Arnošta Lustiga udělována,“ doplnil v Pánkově laudatiu profesor Jan Pirk.
Cenu založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora a v jejím Výboru zasedá cela řada významných osobností, jakými jsou advokát a vysokoškolský pedagog Jaromír Císař, publicista Jefim Fištejn, generální ředitel České televize Petr Dvořák, bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či lékař, profesor Jan Pirk, který je jeho předsedou.